Kunlun plný otazníků: Trenéři nebyli v systému, kde jsou posily ze zámoří?

12. srpna 19:30

Václav Jáchim

Přípravu na novou sezonu v podání čínského Kunlunu provází spousta otazníků. Klub se s ohledem na pandemii koronaviru přestěhoval do Mytiščí u Moskvy, má nové trenéry, místo zámořských hráčů budou mít převahu v kádru zřejmě Rusové. Klub, který měl původně sloužit především k přípravě čínských hokejistů pro olympiádu 2022, prožívá skutečně bouřlivé léto.

Chance liga na Hokejka TV

Hlavní příčinou je nemoc covid-19. Jak známo, rozšířila se z Číny, většina zemí je v tomto směru velmi obezřetná. Stejně tak Kontinentální liga. Aby mohl tým bez potíží cestovat k zápasům, je ideálním řešením přesun do Ruské federace. Jenže v tom případě pak ztrácí smysl původní záměr vzniku týmu, který má v názvu Rudou hvězdu.

Čínské fanoušky Kunlun příliš nezaujal. Když bude mužstvo hrát domácí utkání u ruské metropole, lze očekávat pusté tribuny. Podle webu sport24.ru se na existencí týmu před časem dohodli prezidenti Ruska a Číny s tím, že je v zájmu věci připravit čínské hokejisty na olympijské hry. Mezi partnery klubu jsou ruské a čínské firmy, jedna z těch největších má prý byznys v Moskvě. Takže snad i proto našel Kunlun azyl v zázemí někdejšího Atlantu.

Další dohady přineslo obsazení trenérských pozic. Kunlun v uplynulé sezoně vcelku úspěšně vedl hlavní kouč Curt Fraser, který posléze podepsal s klubem novou smlouvu. Čínský tým to ostatně prezentoval v médiích. Pak bylo ticho po pěšině, načež nedávno zazněla informace, že novým koučem byl jmenován dosavadní asistent Alexej Kovaljov.

Podle uvedeného webu se tak mohlo stát i proto, že Curt Fraser vzhledem k dřívějším zdravotním problémům patří do rizikové skupiny osob ohrožených koronavirem. Klub se každopádně tváří, že původně uzavřený kontrakt neplatí. Fraser i jeho asistenti Steve Kasper a Dusty Imoo chtějí Kunlun žalovat, argumentují tím, že vedení řádně neukončilo smlouvy písemnou formou.

Zástupci Kontinentální ligy ovšem uvedli, že kontrakty nebyly zaregistrovány v systému soutěže. Ukázalo se, že členové trenérského štábu měli v kapse jen dohodu s klubem, nikoli smlouvy pro kouče dle standardů KHL. Tahle skutečnost bohužel v Rusku není výjimkou, v minulosti potkala i několik hráčů. Byli ubezpečováni, že mají platnou smlouvu. leč pokud ji klub nezaregistroval v systému ligy (tzv. cybu), v případě potřeby mohl později argumentovat, že žádný kontrakt neplatí.

Nový kouč Alexej Kovaljov má aktuálně v přípravě řadu nových hráčů, kteří dorazili na zkoušku. Předpokládané zahraniční opory zatím chybějí, to je další zajímavá kapitola. Platné kontrakty s klubem, kde bude další sezonu chytat Šimon Hrubec, má nadále několik zámořských hokejistů. Jenže ti jsou zatím doma, nedaří se jim získat potřebná pracovní víza.

Foto: hawk.ru

Potíže jsou s přesunem do Ruska, Kunlun je navíc registrován v Číně, což je pro Američany nebo Kanaďany dost složitý problém. Týká se to nejen uvedené letní posily Dannyho Krista, stejná skutečnost brání tomu, aby Kunlun posílil útočník s čínskými kořeny Josh Ho-Sang (v nedávné minulosti New York Islanders)..

Jelikož KHL startuje už 2. září, muselo vedení Kunlunu napnout síly, aby vůbec mělo s kým hrát. Ve výhledu se objevily skoro tři desítky ruských hráčů,. kteří jsou bez práce, potřebují trénovat a čekají na nabídku některého z týmů Kontinentální ligy. Mnozí patrně kývnou Kunlunu, je to pro ně příležitost. Pokud se situace nezmění, kádr čínského klubu se sídlem v Rusku bude úplně jiný než loni. Nejbližší budoucnost zároveň ukáže, kolik v něm nakonec zůstane čínských hokejistů, pro něž byl projekt realizován především...

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz