Kváča zpátky v O2 areně. Po Spartě vychytal Slováky a dál se rve o MS

Foto: Jan Beneš, Český hokej

8. května 9:01

Adam Bagar

Brankář Petr Kváča za poslední tři týdny odchytal v O2 areně dva zápasy, na které jen tak nezapomene! Nejdřív tam s Libercem zvládl sedmý semifinálový duel proti Spartě, nyní na stejném místě prožil vítězný debut v českém národním týmu. K výhře 2:1 nad Slovenskem přispěl 21 zákroky.

Fanshop národního týmu

„Už když jsem tady přijížděl, říkal jsem si, že jsem tu dlouho nebyl. (směje se) Odehráli jsme zde parádní sérii se Spartou, byl jsem tu skoro každý druhý den. A teď za pár týdnů znovu, dokonce na stejném hotelu. Je to trošičku zvláštní pocit, ale hala je parádní,“ září 23letý Kváča.

V kabině se naopak potkal i s třemi Oceláři, kteří ve finále zdolali jeho Bílé Tygry 4:1 na zápasy. „To je taky takové zvláštní. Gratuloval jsem nedávno klukům z Třince a teď jsem s nimi v jedné šatně,“ culí se. „Ale nyní jsme spoluhráči, Češi a všichni táhneme za jeden provaz,“ ví.

Při své velké premiéře vůbec nemyslel na to, že bojuje o MS. „To jsem vůbec neřešil. Měl jsem před sebou první zápas v národním týmu a mým jediným cílem bylo vyhrát. Musím poděkovat klukům, jak mi obrovsky pomohli a přijali mě mezi sebe,“ těší libereckého brankáře.

Zdravá nervozita se ale dostavila. „Lhal bych, kdybych řekl, že jsem nebyl ani trochu nervózní. Ale snažil jsem se být v klidu, i když nějaká nervozitka tam byla. Přece jen je to zase všechno o level výš. Rychlost, hráči... Ale po prvním zákroku to ze mě trošku spadlo,“ přiznává.

Kváča prožil zdařilý debut, výborným výkonem přispěl k výhře 2:1. „Chutná výborně! Takhle si to asi představuje každý hráč, který debutuje. Chtěl jsem vyhrát za jakoukoliv cenu, s tím jsem taky šel do zápasu. A podařilo se. Jsem strašně moc vděčný za šanci, kterou jsem dostal.“

Chytil 21 slovenských střel, na konci první třetiny mu pomohly i dvě tyčky. „Slyšel jsem tyč, pak druhou. Říkám si, ty jo, to je nějaké divné. Podíval jsem se za sebe a puk jel ke mně, tak jsem si byl na 95 procent jistý, že to nebyl gól,“ popisuje moment, který se zkoumal u videa.

Naši východní sousedé zvedali ruce nad hlavu, na branku nejdřív ukázal i hlavní arbitr Vladimír Pešina. „Pamatuju si z minulosti, jak se říkalo útočníkům, aby při takto nepřehledných situacích zvedli ruce. I mě to zmátlo,“ líčí Kváča, jenž v poslední minutě vytáhl zákrok večera.

Vyrovnání měl na holi talent Juraj Slafkovský, ale český gólman se stačil fantasticky přesunout. „Ten puk jsem viděl na poslední chvíli, jak vyplaval vlevo ode mě. Snažil jsem se co nejrychleji přesunout. Viděl jsem, jak mi to škrtá lapačku a říkal si, že to bude asi gól,“ popisuje.

Nebyl a Češi mohli slavit další vydřené vítězství, šesté z šesti utkání. „Takový zápas vám dodá sebevědomí do dalšího trénování a ostatních věcí,“ hlásí Kváča, který si svým výkonem řekl o setrvání v týmu. Avizované vyřazení jednoho gólmana po zápase odnesl Jan Růžička.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz