Kvapil řekl, že se necítí, hlásí trenér Říha. Plekance nechá zatím v klidu

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

6. prosince 2018, 17:10

Václav Jáchim

Žádné experimenty, česká reprezentace sází na zkušenost a rodící se jádro, které bude dobře ladit po celou sezonu. Trenér Miloš Říha pro ruský Channel One Cup zařadil vesměs prověřené bojovníky, úplní nováčci jsou zatím jen mezi náhradníky. "Avizovali jsme, že nechceme dělat příliš široký kádr a zkoušet nějakých sto hráčů. Rádi bychom udělali tým, který bude pohromadě a vezme si za své srdíčko lva," konstatuje.

Jágr Chance liga

Perspektivních žolíků ve věku od 21 do 23 let zase tolik není, reprezentační trenéři chtějí mužstvo stabilizovat a patřičně sehrát. Prostoru mají málo, situaci komplikuje fakt, že dva dny před prvním utkáním proběhnou odvety čtvtfinále Ligy mistrů.

Mezistátní přestávku navíc moc nerespektuje ruská Kontinentální liga, takže v pondělí ještě někteří Češi musejí plnit klubové povinnosti. Přitom ve stejný den odpoledne začíná národní tým pražský mini kemp.

Něco takového vás jako kouče musí štvát, co říkáte?
Mluvil jsem s manažery ruské ligy. Někteří chtějí, aby hráč absolvoval jen jeden zápas, což nejde. Ale spíš mě mrzí program KHL. Naši kluci hrají ještě v pondělí a ve středu, což je případ Michala Řepíka. Ten kvůli tomu nastoupí za reprezentaci až v Moskvě. Petrohrad naopak končí v pátek, CSKA v sobotu. Rusové budou mít pohromadě mužstvo týden před prvním utkáním. Ostatní země nikoli. Myslím, že tohle by se mělo přiblížit všem.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Do Česka se vrátila řada zkušených útočníků jako Plekanec, Birner, Filippi nebo Jan Kovář. Uvažoval jste teď o někom z nich?
Michal Birner byl dlouho zraněný, potřebuje se dostat do kondice. Jinak by v nominaci určitě byl. To samé Tomáš Filippi. Chtěli jsme ho už v listopadu, ale nebyl zdravotně v pořádku. Chvíli nehrál, budeme ho dál sledovat. S Tomášem Plekancem jsme domluveni, že počkáme. Potřebuje si vyřešit svoje věci, necháme ho v klidu. Připraví se, pak uvidíme, jak to bude vypadat před únorovým turnajem. Honza Kovář se teprve tento týden vrátil z Ameriky.

V kádru pro Channell One Cup je 17 hráčů, kteří byli i na turnaji Karjala. Znamená to, že chcete budovat jádro mužstva a okruh kandidátů příliš nerozšiřovat?
Já jsem to už dřív avizoval. Rozhodli jsme se, že to uděláme tak, aby jádro týmu bylo spolu. Aby si kluci zvykli na naše představy i sami na sebe. Třeba Jirka Sekáč chtěl původně hrát jen jeden turnaj, pak se ale hned hlásil na druhý. A je dobře, že se hlásí ostatní. Všichni chtějí jet, nedostali jsme žádnou omluvenku. Pokud budou mladí vidět, šanci jim dáme. Ale všechno směřujeme k šampionátu v Bratislavě. Chceme, aby si kádr na sebe zvykl. Aby každý z hráčů věřil tomu, že se může dostat na mistrovství světa. Potřebujeme určitý základ k závěrečné nominaci, do níž zařadíme i kluky ze zámoří. Věřím, že bude z čeho vybírat.

V mužstvu teď není žádný reprezentační nováček.
Není, ale mezi náhradníky ano. Nikdo z nich nás až tak nepřesvědčil. Já jsem na začátku sezony kritizoval extraligu, teď myslím, že se trošku zvedla. Už se začíná o něco hrát. Mužstva, od nichž se to čekalo, se dostala na své pozice. Jiná mě naopak zklamala. Je to otázka práce a komunikace s trenéry. Oni vědí, jak jim hráči pracují. Tvrdím, že kdo se chce dostat do národního týmu, měl by si držet dlouhodobou výkonnost A předvádět ji v každém zápase.

Před turnajem Karjala jste náhradníky neoznámil, teď ano. Proč?
Na prvním srazu jsme to neohlásili a myslím, že jsme udělali špatně. Když jsme pak hráčům volali, že jsou nominovaní, tak tomu nevěřili. Už měli program  Teď je navíc bereme do kempu, protože jiní hráči mají ještě v pondělí a ve středu zápasy. Takže se k nám připojí později.

Gulaš a Němec hlásí návrat, přemluví Říha i Plekance?

Bude kapitánem Jiří Novotný?
Vypadá to tak. Jakub Nakládal s námi nejede, kapitánem nejspíš bude Novotný. Jako lídra jsme ho chtěli zkusit už v listopadu, bohužel se zranil. Teď jsme počítali i s Romanem Červenkou, ale má zdravotní potíže. To je škoda, na ruském turnaji měl být naším hlavním šéfem.

Proč ve výběru není Marek Kvapil?
Na první turnaj byl náhradník, počítali jsme s ním až na ten druhý. Situace se vyvinula tak, že Kvapil řekl, že jsme s ním nekomunikovali. Já myslím, že ano. Nevím, jakým způsobem, já s ním osobně nemluvil. Tohle jsme hodili za hlavu. Marka jsme nominovali na ruský turnaj, počítali jsme s tím dopředu. Kvapil však měl určité zdravotní problémy a řekl, že se na to necítí.

Na turnaji Karjala nebyl herní projev českého mužstva špatný, ale ze tří utkání jste brali jedinou výhru. Očekáváte teď v tomto směru trošku víc?
Myslím, že jsme do toho vstoupili dobrou nohou. V mužstvu jsme podle mě navodili pozitivní atmosféru. Když budeme dobře pracovat, výsledky se dostaví. Měl jsem z toho příznivý dojem, stejně tak z reakce hráčů. Chtějí hrát, nikdo neodmítl. Nejtěžší to bylo s Milanem Gulašem, který byl o reprezentaci v podstatě rozhodnutý. Ale pomohl nám Martin Straka a Milan posléze souhlasil. Jsem za to rád, protože Gulaš v extralize dominuje. Hrozně těžko bych takového hráče hledal.

Plzeň a Kometa hrají příští úterý odvety čtvrtfinále Ligy mistrů. Plánujete nasazení hráčů z těchto klubů až na víkend do Moskvy?
S Brnem se budeme domlouvat po jejich dnešním zápase proti Spartě. Co s týká Plzně, Gulaš s Kindlem by přijeli na oba moskevské zápasy, i kdyby Škoda v Lize mistrů postoupila.

Foto: Aleš Krecl/Český hokej

V nominaci tentokrát chybí Jakub Nakládal.
V Jaroslavli si přáli, aby Kuba tentokrát nejezdil. My ho dobře známe, jeho agent nám určité problémy v klubu avizoval. Nakládal je před podpisem smlouvy, projevil zájem, že buď si to domluví sám, nebo bychom ho tentokrát vynechali.

Máte představu, jaké bude vytížení gólmanů?
Oproti turnaji Karjala vypadl Jakub Kovář. Po zranění už sice chytá, ale domluvili jsme se, že se pořádně doléčí. Dáme mu k tomu prostor. Vyměnili jsme ho za Furcha. Bartošák a Hrubec se osvědčili. Počítáme s tím, že by každý odchytal jeden zápas.

Těší vás, že bude k dispozici obránce Ondřej Němec, který původně reprezentační kariéru ukončil?
Řekl, že končí, to ano. Ale po vzájemných diskuzích souhlasil. Myslíme si, že do reprezentace patří. Pokud mu to klub dovolí, a bude zdravotně v pořádku, chtěli bychom, aby na turnaj odjel. Z obránců nám tentokrát pro zranění vypadli Kolář a Mozík, Nakládala už jsem zmínil. Z Číny se vrátil Kundrátek, který ve čtvrtek přešel do Třince. Ale v době nominace dlouho nehrál.

Turnaj vyvrcholí v Rusku, kde jste roky působil. Bude to pro vás pikantní?
Samozřejmě. Byl jsem tam jedenáct let. Mám v Rusku spoustu známých, kteří se těší, až tam přijedeme. Rusy jsme navíc v listopadu porazili, budou nám to chtít vrátit.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz