Kyjev nevyšel, ale Leoš Čermák zůstává v KHL. Důrazný útočník posílí Nižnyj Novgorod

8. července 2010, 12:48

Václav Jáchim

Dvě uplynulé sezony na ruské frontě strávil Leoš Čermák a ještě nedávno se chystal k tomu, že třetí ročník začne také v tamní Kontinentální lize. Důrazný útočník, jenž hrával za Slavii či Liberec, měl namířeno do Kyjeva, ovšem ukrajinský tým doplatil na potíže se stadionem a start musel vzdát. Čermák se tedy ocitl bez práce a musel hledat jiné angažmá. Podobně jako Vampola, Gřegořek, Kudělka nebo trenér Jandač. "Zažil jsem to v kariéře poprvé a nebylo to samozřejmě nic příjemného. V Rusku se může stát cokoli, poznal jsem to na vlastní kůži," říká.

Nový fanshop

Hokejista s reprezentačními zkušenostmi nebyl v jednoduché pozici, doba k uplatnění už není zrovna ideální, většina týmů KHL má na počátku července plný stav. Přesto Čermák transfer poměrně záhy realizoval. Míří do Torpeda Nižnyj Novgorod, se kterým podepsal roční smlouvu. "Chci věřit tomu, že to tak bude. S Kyjevem jsem měl také kontrakt a víte, jak to dopadlo. Ovšem Torpedo je kvalitní organizace, když informaci o mém příchodu zveřejnilo na svých stránkách, mělo by to být oficiální, říká opatrně.

Obezřetnost je na místě. Čermák se nedávno spálil v Kyjevě, ví, co se přihodilo jiným hráčům. Třeba těm z Jěkatěrinburgu, který před dvěma lezy zkrachoval. Nebo hokejistům Dnyma Minsk, jimž byly uzavřené smlouvy s klubem k ničemu, jelikož je nezaregistrovala KHL. "Torpedo mělo o mé služby zájem už po minulé sezoně. Tehdy jsem mohl také zůstat v Novosibirsku. Ale já si vybral Kyjev. Jsem rád, že se v Nižném Novgorodě neurazili a že se pak ozvali ještě jednou, když skončil Budivělnik," připomíná.

Do ukrajinské metropole šel Čermák původně z pragmatických důvodů. "Byla to dobrá destinace. Letadlem kousek do Čech. Navíc by nás bylo v týmu víc Čechů, mužstvo by vedl Josef Jandač. Proto jsem se takhle rozhodl," vzpomíná. Jakmile vyšlo najevo, že klub nebude soutěž hrát, byl Čermák samozřejmě smutný. "Pocity jsem měl špatné. Utvrdilo mě to v názoru, že u klubů KHL jeden nikdy neví."

Byl připraven na to, že za hranicemi nenajde během nejbližší doby angažmá a že třeba začne ročník v české extralize. "Neřešil jsem to zatím nijak konkrétně, ale tahle varianta existovala. Zahájil bych doma a pak bych třeba šel do Ruska na podzim," zmiňuje. Všechno ovšem dopadlo jinak. Ve čtvrtek doběhla do cíle jednání s Torpedem, obě strany podepsaly smlouvu, Čermák tedy ve východní zemi zůstává.

"Kontrakt je na rok, o klubu mám dost informací. Jednak jsem v Nižném Novgorodu hrál jako soupeř, jednak mi toho dost řekl Angel Krstev, s nímž se velmi dobře znám. Působil v Torpedu, takže jsme to probírali." Loni za tým hráli také Brendl, Bednář či Falter, letos ovšem žádný český krajánek v kádru není. "Je to docela škoda. Už jsem to zažil polovinu sezony v Novosibirsku, nebylo to ono. Určitě bych byl raději, kdyby tam šel ještě nějaký krajan, je to pak jednodušší a příjemnější. Ale nedá se nic dělat," mávne rukou.

Na novou štaci se těší. "Strach určitě nemám. Jak jsem řekl - je fajn, že se Torpedo ozvalo znovu, i když jsem dal na jaře přednost Kyjevu. Pokračovat v Rusku pro mě bylo prioritou, ovšem po událostech s Budivělnikem se mám na pozoru. Rusko je prostě specifické," opakuje. Na nový ročník trénuje doma v Třebíči. "Buď makám sám, anebo s klukama, kteří také hrají hokej jinde," dodává.

Do Ruska vyrazí koncem měsíce. "Všechno proběhlo strašně rychle. Ve čtvrtek jsem v kanceláři mého agenta Roberta Spálenky podepsal smlouvu, musíme vyřídit víza i další věci. Co vím, tak kluby KHL začínají společnou přípravu většinou kolem 20. července, v tomto termínu bych se měl hlásit zřejmě i já. Mám tedy před sebou zhruba dva týdny doma. A pak to všechno znovu začne," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz