Legenda odešla do hokejového nebe. Zemřel brněnský šampión Vaněk

Foto: archiv HC Kometa Brno

3. září 2020, 13:08

Václav Jáchim

Další smutná zpráva zasáhla český sport. Do hokejového nebe odešel František Vaněk, bývalý dlouholetý útočník Brna a československé reprezentace. Vynikající hráč a později uznávaný střelec zemřel ve středu večer, ve věku 88 let.

Fanshop národního týmu

Přezdívali mu Hokejový profesor. Vaněk patřil ke konstruktivním útočníkům, kteří dokázali narýsovat neskutečné přihrávky. Dával báječné góly, byl dispečerem ofenzivy Brna, s nímž získal všech jedenáct mistrovských titulů. V lize sehrál celkem 297 utkání. „Franta byl ohromný hráč i člověk. Velmi inteligentní, upřímný a férový," řekl o něm před lety dlouholetý reprezentační spoluhráč Karel Gut.

Talentovaný sportovec začínal s hokejem v Uherském Ostrohu, kde se narodil. Později byl hráčem Spartaku Králova Pole, odkud přešel do bývalé Rudé hvězdy Brno. Nepatřil k zakládajícím členům, ale ještě během první sezony stihl sehrát dvě utkání.

Jeho cesta do Brna byla hodně kuriózní, vedla přes Mohelnici do Olomouce, kde si ho vyhlédli zástupci Přerova pro velkou dorosteneckou soutěž v Praze na Štvanici. „Jeden z těch funkcionářů mi před zápasem říká: Františku, ty jsi o pár měsíců starší, nemůžeš vystupovat pod jménem Vaněk, ale budeš se jmenovat Bouchalík a hotovo. A představte si to, my jsme ten turnaj vyhráli. Já tam přímo zářil, dával jsem góly, prostě jsem na sebe neuvěřitelným způsobem upozornil. Pak se ale zjistilo, že nejsem nějaký Bouchalík, ale Vaněk z Mohelnice," vzpomínal před časem v rozhovoru pro klubové stránky Komety.

Poté se o něj zajímaly kluby jako Karlovy Vary nebo Kladno, ale Vaněk potřeboval dostudovat průmyslovku a přešel do Brna. Byl to osudový krok. Postupně se stal hvězdou slavného klubu, který sbíral tituly i mezinárodní úspěchy. Za Lužánkami strávil jako hráč 14 sezon a tým tehdy v lize nikdy neskončil hůř než třetí.

Vaněk nejprve vytvořil bezvadnou formaci se Zdeňkem Návratem a Bohumilem Proškem, později byl jeho dvorním parťákem na křídle Josef Černý. Všichni se prosadili také do reprezentace, Vaněk za ni sehrál 75 oficiálních utkání a vstřelil 24 gólů. Zúčastnil se pěti světových šampionátů i olympijských her 1956 a 1960. Z MS si přivezl tři bronzové medaile a v roce 1961 také stříbro, ve Švýcarsku byl tehdy oporou týmu mistrů Evropy.

Člen Síně slávy českého hokeje, jehož dres visí pod střechou haly Komety, se dal po skončení aktivní činnosti na trénování. Už v průběhu kariéry pomáhal slavnému Vladimíru Bouzkovi. Vaněk později dvakrát vedl Brno, působil i ve Švýcarsku, kde v roce 1978 získal pro Biel první mistrovský titul v historii klubu.

Foto: archiv HC Kometa Brno

Poslední roky trávil František Vaněk v ústraní. Měl vážné zdravotní problémy. „V podstatě nemohu opustit byt, zajít na stadion a podívat se na hokej. Ale Kometu i ostatní dění bedlivě sleduji v televizi. Snažím se mít přehled," řekl před několika lety. Měl radost, že se klub jeho srdce vymanil z útlumu a dokázal vybojovat dva tituly v řadě. Stejně tak byl poctěn, že se o legendy Komety začala zajímat hokejová veřejnost jako v dobách, kdy tihle bardi váleli světový hokej.

Život Františka Vaňka byl po všech stránkách mimořádný. Legendární útočník zemřel ve středu večer, ve věku nedožitých 89 let. Do hokejového nebe odešel podobně jako v nedávných letech jiné hokejové hvězdy a kamarádi Bronislav Danda, Vlastimil Bubník, Karel Gut, František Tikal, Luděk Bukač a mnozí další...

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz