Legenda Sparta. Neobyčejná kniha emocí, snímků a příběhů ve stylu NHL

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

25. října 2018, 16:45

Václav Jáchim

V minulosti napsal dvě poutavé knihy o historii jednoho z největších tuzemských klubů "Naše krev je Sparta" a "Sparta Praha – srdce naše." Publicista David Soeldner měl ale k dispozici další materiály,: zapomenuté příběhy, stovky fotografií a mraky zajímavostí. Spoustu z nich zařadil do další knihy, která právě vyšla. Jmenuje se "LEGENDA SPARTA".

Jágr Chance liga

Publikace byla pokřtěna před nedělním extraligovým zápasem Sparty s Kometou Brno, u malé slavnosti asistovali někdejší vynikající brankář a nyní předseda představenstva klubu Petr Bříza s bývalým útočníkem Lubomírem Pěničkou.

Při křtu museli napnout svaly, kniha je totiž objemná: plná informací, rozhovorů, vzpomínek a zajímavostí. David Soeldner na ní pracoval několik let, sám tvořil nejen texty, ale pečlivě vybíral fotografie, ladil podobu stránek a s grafiky poctivě piloval úpravu každého ze 670 snímků, které v publikaci najdete.

Mnohé jsou zveřejněny poprvé. Často jde o historické diapozitivy a negativy z dob, které pomalu nepamatují ani naší dědové. Ovšem kniha není klasickou kronikou, v níž mají největší prostor úspěchy a velké triumfy. „Koncepčně se jedná o poctu vznešeným publikacím, tzv. „coffee table book“, vycházejícím po desítky let v Kanadě a USA o klubech NHL, které sbírám a obdivuji. A v nichž se prostřednictvím unikátních, mnohdy velmi emotivních akčních fotografií, a neotřelých textů dozvíte úplně všechno," říká David Soeldner.

Jelikož se historií hokejové Sparty zabývá roky, dokázal najít a vybrat zajímavosti, o nichž dnešní generace možná ani netuší. V knize si ovšem nepřijdou na své jen pamětníci a historici, spoustu událostí přinesl život teprve nedávno. Jde o návrat k velkým zápasům, ale také ke kuriózním situacím a chvílím, kdy hokej přinášel ohromné emoce.

„Ve vyprávění desítek osobností zazní, jaké to je hrát za tento specifický klub, který je v naší extralize největším terčem pro všechny soupeře. A proto se o něj zajímají všichni bez rozdílu – ať už Spartě fandí. nebo ji nemají ve sportovní lásce. Věřím, že právě proto by kniha mohla zajímat i fanoušky jiných klubů, nejen Sparty," připomíná David Soeldner.

Už jen samotné prolistování publikace stojí za to. Kapitoly jdou za sebou nikoli chronologicky po sezonách, jak je běžné u sportovních kronik. První se věnuje historii, další stadionům, kde Sparta hrála. Zvláštní část mají zápasy, emoce, rivalita a mistrovské tituly. Nechybějí podrobnosti o brankářích, trenérech, o různých kauzách, jež byly kořením dob dávno minulých i současnosti. Unikátní výčet doplňují zajímavosti a na závěr profily osobností, které sdružuje sparťanský Klub legend.

Speciálním zážitkem je pestrá obrazová výbava, na tuzemské poměry nevídaná. Z každé strany proudí ke čtenáři ohromný náboj a krása hokeje, pečlivou a nápaditou grafiku zvýrazňují vzpomínky pamětníků či názory těch, kteří mají k tématu co říci. Kniha, jež má bezmála 500 stran, jednoznačně aspiruje mezi nejpovedenější díla, která u nás o hokeji za poslední roky vznikla.

Publikaci LEGENDA SPARTA lze zakoupit ve Fanshopu HC Sparta na pobočkách v holešovické Tipsport areně i v pražské Síni slávy českého hokeje. Zájemci ji budou moci získat od poloviny listopadu rovněž v síti Kanzelsberger.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz