Legenda žurnalistiky a kladenský patriot. Zemřel uznávaný novinář Otakar Černý

Foto: Karel Švec, Český hokej

Smutná zpráva zasáhla nejen český sport. V noci na úterý zemřel Otakar Černý – dlouholetý moderátor, publicista a velký kladenský patriot. Legendární novinář pracoval od 60. let v Československé televizi, v České televizi byl později šéfem sportovní redakce. Otakar Černý odešel ve věku 77 let.

Černý se narodil v Kladně v roce 1943. Studoval střední odbornou školu hutnickou – obor kování, válcování a tváření, později pedagogickou fakultu se zaměřením na matematiku a fyziku. Dvacet let pak učil fyziku na kladenském odborném učilišti. Koncem šedesátých let změnil obor a nastoupil do sportovní redakce tehdejší Československé televize. Tam s přestávkami působil až do roku 1989.

Poté přešel do redakce zpravodajství, kterou vedl. Černý byl průkopníkem tuzemských politických debat, do historie se zapsaly pořady Debata a Co týden dal, jež v letech 1989 až 1997 moderoval. Diváci si pamatují jeho osobitý styl a také pravidelný dotaz "co na to občan?".

Poté z České televize odešel a dva roky mj. pracoval jako tiskový mluvčí tehdejšího ministra zdravotnictví Bohumila Fišera. V roce 2002 se vrátil do Redakce sportu České televize a podílel se na spouštění stanice ČT sport. V roce 2008 začal moderovat pořad Na slovíčko, pět let poté odešel do důchodu. Osm let působil jako člen Komise rozhodčích Fotbalové asociace České republiky.

Otakar Černý byl velký kladenský patriot. Působil v tamním hokeji, coby vedoucí žákovských týmů byl u začátků Jaromíra Jágra. K milovanému sportu přivedl syna Otakara, jenž se prosadil do nejvyšší soutěže. Černý mladší byl později generálním manažerem kladenského klubu, nyní je ředitelem Síně slávy českého hokeje a manažerem reprezentační dvacítky.

Odchod Otakara Černého staršího je velkou ztrátou nejen pro sportovní žurnalistiku. Zkušený publicista se podílel na mnoha projektech spojených s historií kladenského i českého hokeje, do posledních sil fandil Rytířům v boji o návrat do Tipsport extraligy a udržoval si vytrvalý zájem o sportovní i politické dění. Zkušený bard zemřel ve věku 77 let.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz