Legendy pomohou ruské dvacítce. Braginův štáb posílili Larionov a Chabibulin

Dvě podstatné změny hlásí ruská dvacítka. Krátce před startem přípravy na mistrovství světa juniorů v Ostravě a Třinci došlo k přesunům v jejím trenérském štábu, novými členy jsou dvě legendy světového hokeje. Jedním z asistentů hlavního kouče Valerije Bragina bude Igor Larionov (na snímku), brankáře bude mít na povel Nikolaj Chabibulin.

HokejkaSHOPvanoce

Vedení ruského svazu o tom informovalo jen několik dní předtím, než se vybraní kandidáti juniorské sborné sejdou na prvním kempu. Igor Larionov dosud zastával pozici konzultanta dospělé sborné, nyní zamířil ke dvacítce – funkce se oficiálně ujme 9. prosince. Ve stejný den nastoupí také Nikolaj Chabibulin, úvodní příprava ruského výběru hráčů do 20 let proběhne tradičně v Novogorsku u Moskvy.

Škatulata v realizačním týmu se nečekala, především překvapilo, že štáb opouští Jurij Babenko. Bývalý útočník Colorada nebo Dynama Moskva dělal dosud asistenta Valeriji Braginovi a na listopadovém turnaji ve finských Helsinkách vedl ruskou dvacítku z pozice hlavního kouče, protože Bragin byl ve stejném termínu s jiným týmem na sérii utkání za Atlantikem.

Larionov a Chabibulin nastupují ke dvacítce s cílem zvýšit úroveň hráčů a přispět k co nejlepšímu výsledku na světovém šampionátu. „Oba mají velké hokejové zkušenosti. Myslím, že to bude znamenat přínos nejen pro trenérský štáb, ale hlavně pro naše mužstvo," řekl serveru allhockey.ru hlavní trenér Bragin.

Larionov byl jednou z klíčových opor sovětské sborné 80. let. Vyhrál olympijské hry 1984 a 1988, je čtyřnásobným mistrem světa. V nezapomenutelné pětce s Kasatonovem, Fetisovem, Makarovem a Krutovem zářil také na Kanadských pohárech i v domácí soutěži. Po společenských změnách v tehdejším SSSR zamířil do NHL, s Detroitem třikrát získal Stanley Cup, oblékal také dresy San Jose či Floridy.

Nikolaj Chabibullin platil za elitního gólmana NHL. Jako brankářská trojka slavil s výběrem Společenství nezávislých států triumf na olympiádě 1992, Doma má bronz z her 2002, dva roky poté byl klíčovou oporou Tampy Bay v cestě za ziskem Stanley Cupu. NHL předtím chytal za Winnipeg a Phoenix, později hájil branku Chicaga či Edmontonu.

Chabibulin letos nastoupil do pozice kouče gólmanů olympijské sborné (jakéhosi ruského béčka), Larionov byl jako konzultant přítomen na listopadovém turnaji Karjala a během letní pauzy se podílel také na přípravě hokejistů SKA Petrohrad.

„Vedení ruského hokeje pracuje na tom, aby maximálně vylepšilo všechny detaily. Příchod Larionova a Chabibulina ke dvacítce je správným krokem, určitě nešlo o spontánní rozhodnutí. Juniorský šampionát je jedním z nejdůležitějších turnajů současného světového hokeje, zaslouží maximální pozornost," uvedl pro agenturu TASS legendární útočník Pavel Bure.

Podle Bragina se nyní noví členové jeho realizačního týmu podílejí na konzultacích, které vyústí v nominaci širšího kádru. „Klíčový pro nás bude kemp v Novogorsku a pak závěrečné soustředění v Česku, kde také sehrajeme přípravné zápasy. Plán máme nachystaný, už se všichni těšíme, až to vypukne," uzavřel Bragin.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz