Letci přišli o Lytvynova s Krutilem. Na misi za návratem vzhlíží ke Švýcarům

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

31. května 2018, 20:28

Martin Voltr

Ze všech klubů byly letos v mládeži určitě tím nejzklamanějším, Letňany totiž během jediné sezony sestoupily z obou dorosteneckých extralig. Jejich priorita do nového ročníku tak bude jasná. Letci ovšem neudrželi některé tahouny.

Zlatá hokejka

Po sestupu se to dá vždy očekávat, pro nejnadanější mladíky by v klíčových letech rok strávený ve druhé nejvyšší soutěži znamenal rok ztracený. Vědí to i dva zadáci, kteří navíc z hlavního města nevytáhnou paty. Sedmnáctiletý Ivan Lytvynov přestoupil do Slavie, o dva roky mladší Michael Krutil (na úvodním snímku) zase do Sparty.

Starší z obou hokejistů v uplynulé sezoně nasbíral ve 35 zápasech 17 bodů (7+10). Úctyhodně si však vedl mezi dospělými – ve druhé lize zaujal bilancí 1+19 ve 32 utkáních! Proto nyní věří, že by mohl zabojovat i o WSM Ligu, a to v klubu sešívaných. Zatím trénuje s juniorkou.

„Ve druhé lize hrál parádně, tak snad mu to vyjde i v té první,“ říká na adresu rodáka z ukrajinského Mariupolu sportovní manažer Tomáš Blažek na webu Letňan. Ty navíc Lytvynova vyhlásily hvězdou letošní sezony napříč celým klubem. „Tím, že nově nemáme mládežnické kategorie v extralize, jsme mu teď vlastně neměli co nabídnout,“ přiznává Blažek.

Ivan Lytvynov

Ivan Lytvynov | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Perný ročník má za sebou i Krutil. Zhruba rovnoměrně ho rozdělil mezi starší (28/3+6) a mladší (23/5+13) dorost a mezi lepší beky patřil i v reprezentační šestnáctce, kde odehrál 12 zápasů (0+5). Klubu, kde odmala vyrůstal, se také rozhodl dát sbohem.

„Krutilovi jsme nabídli příležitost v áčku, ale nakonec se rozhodl jít jinou cestou,“ uvádí Blažek. Zanedlouho šestnáctiletý obránce bude i tak nastupovat proti starším hráčům, juniorská extraliga ve Spartě ho určitě bude tlačit k dalšímu progresu. Mimochodem, stejným směrem se před rokem vydal i Lukáš Rousek, člen širšího kádru juniorských reprezentací.

Lytvynov i Krutil se však ještě můžou v Letňanech někdy objevit. Klub totiž s oběma městskými rivaly spolupracuje, do druhé ligy mu posílají hráče na střídavé starty; jako třeba zmiňovaného Rouska. „Jsou to dobří hráči a vesměs naši odchovanci, kteří se rozhodli vydat se dál. To ale neznamená, že tu mají dveře zavřené,“ ujišťuje sportovní manažer.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Pro klub, jenž momentálně drží palce Jakubu Vránovi ve finále Stanley Cupu, je zvlášť ve stávající situaci těžké, aby talenty udržel. „Těžko říct, co je lepší. Inkasujeme peníze za naše odchovance, ale zase je pak pro nás těžší udržet soutěž, což se projevilo právě letos, kdy jsme na to doplatili,“ pokračuje Blažek.

Právě on v loňské sezoně vedl mladší dorost Letců, teď se přesunul k juniorce. Jeho úkol to ale nijak nezměnilo. Oba celky, které letos extraligu opustily, budou mít jasný cíl – okamžitě se vrátit. Kádr juniorů neprošel velkými změnami, byť i někteří další hráči budou usilovat o místo v extraligových klubech. Jak ovšem Letci uvádějí, hostování budou mít vyřízené jen do konce kalendářního roku, aby následně mohli bojovat o postup.

Mladý klub se chce na své letošní misi inspirovat tažením Švýcarů na letošním mistrovství světa v Dánsku. „Švédové šampionát vyhráli zaslouženě, ale Švýcaři ostatní týmy poráželi díky skvělému gólmanovi, bojovnosti, obětavosti a extrémnímu nasazení. I my bychom chtěli vidět kombinaci nejen dovedností, ale hlavně bojovnosti a vůle. Aby se tu chtěl každý posouvat na své maximum,“ dodává Tomáš Blažek odhodlaně.

Povede se Letňanům po hořkém jaru 2018 vrátit mezi českou mládežnickou elitu?

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz