Letní příprava v Hradci: Rozárka, lesy i školní areály. Jak trénují přespolní?

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Od pondělka už mládežnické týmy zvolna startují svou přípravu na novou sezonu. Jak to vypadá v Hradci Králové, tedy (nejen) u vítězů juniorského poháru v uplynulém ročníku?

partneři českého hokeje

Progres z poslední doby vynesl šanci u A-týmu pětici juniorů. Hrdina předloňského titulu mladšího dorostu Tomáš Sajdl bude plnit roli brankářské trojky, v poli dá Vladimír Růžička šanci zadákovi Jakubu Váchalovi a sehranému útočnému triu Petr Poppel – Matěj Morong – Vojtěch Síla. Ti všichni už trénují s extraligovým mužstvem.

11. května ale v Mountfieldu oficiálně začala letní příprava také všem akademickým i žákovským kategoriím. Velký důraz na poctivé tréninky kladou junioři, k jejichž kormidlu se od áčka vrátil Aleš Krátoška.

„Nikdo z toho neskáče radostí, ale juniorka už je hodně blízko seniorům a bez dobré letní přípravy bychom těžko byli v sezóně konkurenceschopní. Sestupují čtyři týmy a my musíme být dobře připravení,“ líčí kouč na klubových stránkách. Ano, zúžení na 16 mužstev bude zpočátku strašákem pro všechny, i pro nejlepší juniorský tým uplynulé sezony.

„Příprava bude hodně pestrá – judo, spinning, plavání, fotbal nebo basket. Samozřejmě taky několik druhů posiloven, nevyhneme se ani Rozárce a rozhledně Milíř,“ jmenuje Krátoška dva kopce v bezprostřední blízkosti, které asi žádný z hráčů nemá rád.

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Do společných tréninků se však zatím nezapojují zdaleka všichni. „Polovina juniorského týmu je mimo Hradec. Hotely ani internáty momentálně nejsou k dispozici a my nemáme hráče kde ubytovat, taky se v podstatě nemají ani kde najíst. Museli jsme udělat kompromis a tým zatím rozdělit na tři skupiny. Řešíme to a věříme, že od 18. května začne trénovat kompletní tým,“ vysvětluje hradecký lodivod.

Jak přesně tedy aktuálně tréninky probíhají? „Jedna skupina je hradecká, ta absolvuje každý den trénink v Hradci Králové. Ve druhé skupině jsou kluci, kteří dojíždějí do padesáti kilometrů, plus bratři Pinkasovi, kteří jsou z Prahy. Ve třetí skupině je šest hráčů, kteří jsou z větší dálky. Jsou tam většinou Jihočeši, se kterými tam trénuji přímo já, a program je vymyšlený přímo pro ně. Pak zbývají Matyáš Budina ze Šumperka a Marco Lukačka ze Vsetína, ti jedou podle programu, který jim posíláme,“ dodává Aleš Krátoška.

Virtuální spojení už za to osobní vyměnili také dorostenci, tedy hokejisté ročníků 2004 a 2005. Trenérovi Jiřímu Janouškovi mladšímu se zatím hlásilo pětadvacet hráčů, na jiné z větších vzdáleností zatím čeká.

„Trénujeme každý den od pondělí do pátku, většinou v dvouhodinových blocích. Drtivou většinu tréninků budeme dělit na skupiny s ohledem na rozdílný biologický věk našich svěřenců. To se týká hlavně posilování,“ říká Janoušek. Fyzické rozdíly mezi dosavadními žáky a hráči ošlehanými už dvěma sezonami v dorostu můžou být propastné.

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Podobně jako většina klubů, ani Hradec zatím žádné novinky ve složení mládežnických kádrů neoznámil. Dorostu každopádně odešel slibný ročník s několika reprezentanty, a přitom byl rád dál patřil mezi republikovou špičku.

I proto Janoušek s klubovým vedením shánějí posily. „Máme některé hráče vytipované, jednání bychom chtěli dotáhnout. Chtěli bychom je zapojit a zvýšit už tak velkou konkurenci v týmu,“ hlásí.

Svěřencům se snaží ordinovat trénink co nejpestřejší. „Budeme využívat in-line plochu s posilovnou, Malšovický stadion s umělou trávou, hřiště na ZŠ Štefánikova nebo terén v okolí Hradce Králové, třeba Biřičku a městské lesy,“ počítá. Vše ale musí přizpůsobit aktuální situaci.

To možná ještě víc komplikuje přípravy žákovským kategoriím. „Nejnáročnější bylo skloubit program tak, aby přímo na zimním stadionu bylo co nejméně kategorií najednou, maximálně dvě nebo tři. Tlačili jsme tedy na trenéry, aby si našli na přípravu sportoviště mimo zimní stadion,“ vysvětluje na mountfieldhk.cz Martin Stehno, hlavní trenér sportovních tříd.

Současné týdny jsou pro něj z organizačního hlediska rozhodně náročnější, než tomu na jaře bývá obvykle. Hradečtí mládežníci se ale nemusejí bát, že by svou přípravu nemohli pojmout poctivě.

„Třeba tělocvična na SOU Hradební nám vyšla vstříc a dokonce nám přidala tři hodiny navíc. Budeme trénovat také na Malšovickém stadionu, na ZŠ Štefánikova, na sportovišti na Zálabí nebo ve Vysoké nad Labem. Pokud vyjde počasí, sportoviště máme zajištěná,“ slibuje Stehno.

„Trenéři nafasovali desinfekční prostředky, hráči roušky mít nemusí, trenéři samozřejmě ano. Dodržujeme nařízení vlády, všichni trenéři i rodiče s nimi byli srozuměni,“ dodává s tím, že přestože tréninky v současné době nejsou pro hradecké mládežníky povinné, hned první den se jich na sportovištích hlásila drtivá většina.

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz