Liberec jsme potrápili, rozhodující gól mám pořád před očima, říká plzeňský Pavlát

Dominik Pavlát | Foto: hcplzen.cz

V sérii živých vysílání na instagramu Tipsport extraligy postupně přivítáme zástupce všech týmů, které už z Generali Česká pojišťovna play off vypadly. Prvním z nich byl plzeňský brankář Dominik Pavlát, který rozebral sérii proti Liberci, predikce před vyřazovací částí i svou dosavadní a budoucí pozici v brankovišti Škodovky.

O MOMENTÁLNÍCH POCITECH A PRACOVNÍ NÁPLNI PO SEZONĚ. Trošku už to opadlo, emoce se zklidnily, ale samozřejmě to pořád mrzí. Když si zapnu televizi a vidím play off, říkám si, že jsme tam mohli být my. Máme teď ještě nějaké klubové povinnosti, máme ještě výstupní pohovory po konci sezony. Probíhá to tak, že přijdeme do kabiny tam, kde jsou trenéři. Chodíme tam po jednom a zhodnotí se celá sezona, co se povedlo a co ne. Někdy to je příjemné, někdy míň. Ale asi každý hráč se v tomto období nudí, když vypadne ze zajetého stereotypu. Jsme na něco zvyklí osm nebo devět měsíců a pak to ze dne na den skončí. Není to nic příjemného. 

O SNOVÉM ZAČÁTKU ROZHODUJÍCÍHO ZÁPASU SÉRIE. Celé to bylo trochu specifické, protože na začátku zápasu v Liberci vypadla kostka, takže jsme během prvních deseti minut vůbec nevěděli, jaký je čas. Pak se to podařilo zprovoznit, ale do té doby jsme nevěděli, kolik zbývá do konce třetiny. Když jsme hráli přesilovku, musel jsem se dívat na hráče, jestli už půjde do hry nebo ne, abych to mohl odklepat. Stávají se totiž situace, že hráč vyjede z trestné a hned jede nájezd. Škoda, že jsme neudrželi nějaký rozumnější výsledek do konce třetiny. Sice to bylo 3:0 pro nás po osmi minutách, ale celý zápas byl před námi. Lehce se to řekne, že jsme ztratili třígólový náskok, ale celý zápas byl před námi a navíc máme hodně mladé mužstvo. Dostali jsme gól, celá hala začala burácet a nebylo to najednou jednoduché, hlavně na hlavu. O přestávce si vzali slovo starší hráči, i já jsem si k tomu něco řekl. Brali jsme to tak, že prostě vedeme o gól a že je jedno, jaký je přesný stav.

„Konec základní části se nám vůbec nepovedl, ale podle mě by se nějakým predikcím před sérií neměla dávat taková váha. Play off je úplně o něčem jiném. Neměli jsme co ztratit. Liberec musel, my jsme mohli, a nakonec jsme je dost potrápili.“ 

O KLÍČOVÉM MOMENTU CELÉHO PLAY OFF. Těžký byl čtvrtý zápas doma, nechtěli jsme ještě sérii ukončit před našimi fanoušky. Ale emočně nejtěžší pro mě byl opravdu ten rozhodující gól v prodloužení pátého zápasu. My hrajeme hokej pro tyhle rozhodující momenty, ale tady to bylo hrozně rychlé. Asi by pro nás bylo ještě těžší, kdybychom hráli dvě prodloužení a dostali gól třeba až v tom třetím. Pořád mám před očima, jak na mě Adam Najman jede. Po každém zápase góly hodně rozebíráme s trenérem gólmanů, i když po tom posledním už vlastně nebylo co. V tu chvíli jsem prostě udělal to, co jsem uměl nejlépe, nemá cenu se v tom už patlat. Každý gólman je po gólu naštvaný na sebe, ale myslím, že v těch emocích a řeči těla jsem se už trochu zlepšil.

O POZICI OUTSIDERA PŘED VYŘAZOVACÍMI BOJI. Play off jsme hráli výborně a neměli jsme se za co stydět. Všichni odvedli maximum, bohužel to celé rozhodl jeden gól. Konec základní části se nám vůbec nepovedl, ale podle mě by se nějakým predikcím před sérií neměla dávat taková váha. Play off je úplně o něčem jiném, tam se odrazí jeden puk a může to úplně změnit celou sérii. Velkou roli tam hraje psychika. A nám právě pomohlo, že základní část, skončila a po tom trápení jsme si řekli, že jedeme od znova. Čekali jsme, až to skončí a až z nás spadne tlak a rozváže nám to ruce. Neměli jsme co ztratit. Liberec musel, my jsme mohli, a nakonec jsme je dost potrápili. Hlavně od druhého zápasu jsme opravdu tahali za jeden provaz. Výhrou 6:0 ve druhém zápase jsme si taky hodně zvedli sebevědomí. 

„Pro hráče je vždycky lepší, když ví, kde bude příští rok, a nemusí si dělat starosti. U gólmana je důvěra trenérů opravdu důležitá. Celé play off jsem cítil, že za mnou hráči, ale i trenéři a vedení stojí. Když cítím důvěru, myslím si, že opravdu podávám lepší výkony.“ 

O POZICI JEDNIČKY V PLZNI PŘED PLAY OFF. Na konci základní části jsme se střídali, pak si nás před play off pan Pejchar (trenér brankářů Plzně, pozn. red.) zavolal a tam mi bylo oznámeno, že budu začínat jako jednička. Ani mě to nepřekvapilo, právě proto každý den makám na tréninku a byl jsem rád, že moje práce je vidět. Sice jsem před tím naposledy vyhrál v prosinci, ale já nikdy nemám pochybnosti. Věděl jsem, že výhry nebo prohry většinou nejsou jen o gólmanovi. V play off se může stát cokoliv a já jsem do toho šel s tím, že začínám od nuly. Do každého zápasu jsem se snažil dát maximum a bylo to tak, že buď to vyjde nebo ne. Gólmani jsou samostatná jednotka, takže jsme se s Mírou Svobodou snažili pracovat tak, aby se nám nějaké prohry vůbec nedostávaly do hlavy. 

O PRODLOUŽENÍ SMLOUVY V PLZNI. Opce na mě byla uplatněna klubem někdy v listopadu, na povrch to vylezlo asi v prosinci. Pro hráče je to vždycky lepší, když ví, kde bude příští rok, a nemusí si dělat starosti. U gólmana je důvěra trenérů opravdu důležitá. Celé play off jsem cítil, že za mnou hráči, ale i trenéři a vedení stojí. Když cítím důvěru, myslím si, že opravdu podávám lepší výkony.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tipsport extraliga (@telhcz)

O ZÁPASOVÉM VYTÍŽENÍ A SITUACI V BRANKOVIŠTI. Všechno má svůj čas. Když budu podávat výborné výkony, budu se do brány dostávat častěji. V Plzni už trenéři vědí, co ode mě očekávat a myslím si, že jsou se mnou spokojení. Já sám se sebou spokojený nejsem nikdy. Slovo spokojenost u mě neexistuje, vždycky je na čem pracovat. V Chomutově jsem odchytal 52 zápasů, vždycky jsem věděl, že půjdu zase do brány a v hlavě jsem se na to připravil a počítal s tím. Při tom pravidelném střídání gólmanů je ta příprava trochu jiná a hlavně si musíme s kolegou rozumět i mimo led. S Mírou Svobodou i s Frodlíkem to tak bylo. Pak si navzájem přejeme úspěch, i když zrovna nejsem v bráně. Zdravá konkurence tam musí být, ale nesmí to být o nějakých naschválech. Tým to pak vidí a to by mu jen uškodilo. 

O MEZINÁRODNÍ KABINĚ. Snad všichni cizinci, kteří přišli do Plzně, zapadli do kabiny parádně. Nebyl nikdo za tu dobu, co tu jsem, který by dělal nějakou neplechu v kabině. Bavíme se anglicky, většina kluků umí dobře. Cizinci se zase rádi učí česky, hlavně nadávky a sprostá slova. Já sám si myslím, že s angličtinou jsem na tom hodně dobře. V Chomutově jsem měl trenéra gólmanů, který byl z Ruska, a celou dobu jsme mluvili jen anglicky. To mi dalo opravdu hodně.

„Táta hrál hokej a byl gólman, takže jsem to měl nalajnované. On samozřejmě nechtěl, abych šel do brány. Jednou jsme fasovali výstroj a on se mnou zrovna nebyl na zimáku, byla tam jen mamka. Tak jsem využil situace, tu výstroj jsem si prostě vzal a táta už mě z ní pak nesvlíknul (směje se).“

O TRENÉROVI BRANKÁŘŮ RUDOLFU PEJCHAROVI. Je úplně skvělý, jak na ledě tak mimo něj. Dokáže nás zklidnit tak, že vůbec nemáme žádné nervy. Na zápas nás vždycky perfektně připraví jak takticky, tak mentálně. Právě jeho lidský přístup měl za následek to, že tolik jeho gólmanů mělo úspěchy. Tréninkové metody jsou dneska hodně podobné. Ze specialit používáme třeba takového panáka se třemi nohami. 

O SVÝCH HOKEJOVÝCH ZAČÁTCÍCH. Táta hrál hokej a byl gólman, takže jsem to měl nalajnované. On samozřejmě nechtěl, abych šel do brány. Věděl, že brankář je jen jeden a že je to fakt těžké. Jednou jsme fasovali výstroj a on se mnou zrovna nebyl na zimáku, byla tam jen mamka. Tak jsem využil situace, tu výstroj jsem si prostě vzal a táta už mě z ní pak nesvlíknul (směje se). Člověk se prostě nesmí bát puku, navíc já mám rád, když je na mě ta tíha, protože vím, že když to vychytám, můžu tím týmu pomoct k výhře. 

„Samozřejmě každý by chtěl hrát v Americe. Je to složité, všechno je o výkonech, ale pro mladé gólmany je super, že je cesta do NHL i přímo z extraligy. Pak před sebou mají dobrou motivaci. Česká liga má velkou kvalitu. Jak se uzavřelo Rusko, tak přišlo hodně hráčů z venku a ještě ligu zkvalitnili.“

O SVÉ BUDOUCNOSTI. Mám opci ještě na další sezonu v Plzni a uvidíme, jak to bude dál. Když budu mít výkonnost, přijde i zájem klubu. V Plzni se mi líbí, zabydlel jsem se tady a jsou tu skvělí fanoušci. Chodím tady i na fotbal a v Plzni jsem opravdu maximálně spokojený. Chodíme s klukama na kafe, zajdu si na procházku. Samozřejmě každý by chtěl hrát v Americe. Je to složité, všechno je o výkonech, ale pro mladé gólmany je super, že je cesta do NHL i přímo z extraligy. Pak před sebou mají dobrou motivaci. Česká liga má velkou kvalitu. Jak se uzavřelo Rusko, tak přišlo hodně hráčů z venku a ještě ligu zkvalitnili. 

TIP NA VÍTĚZE TELH. Hodně napoví to, jak dopadne série Třince a Sparty. Pardubice půjdou do finále a proti nim podle mě bude právě buď Sparta nebo Třinec.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz