Liberec opouští jedna z opor: Birner jde za Řepíkem do Čeljabinsku!

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Už se zdálo, že kádr mistrovského Liberce zůstane v konstantním složení, ale krátce před startem Ligy mistrů dochází k nečekané novince. Jarní mistry republiky přece jen opouští Michal Birner, ostřílený reprezentant a účastník posledního mistrovství světa odchází za spoluhráčem Michalem Řepíkem do Traktoru Čeljabinsk. Blesková transakce se narodila v uplynulých dnech, dnes ji potvrdili zástupci hráče ze společnosti Eurohockey Services a na speciální tiskové konference i představitelé extraligového Liberce.

Nový fanshop

Po skvělé sezoně Bílých Tygrů se dalo tušit, že v zahraniční bude o tamní esa zájem. Michal Řepík si s Traktorem Čeljabinsk plácl už během šampionátu v Moskvě, možný odchod hrozil také u Birnera. Proběhly kontakty s ruskými kluby, rýsovaly se možnosti ve Švýcarsku či ve Skandinávii. Nakonec z nichž ale sešlo, někdejší hokejista Turku, Lva nebo farem Anaheimu a St. Louis zůstal. Byť se nedalo vyloučit, že postupem času může Birnerovi dorazit jiná lukrativní nabídka.

Stalo se, s návrhem nečekaně přišel Traktor, který toužil doplnit ofenzivu o zahraniční posilu. "Klub z Čeljabinsku sledoval Michala už dřív, především na mistrovství světa, které se mu povedlo. Tehdy k dohodě nedošlo. Před několika dny se klub ozval znovu. Traktor potřeboval posílit kádr, jeho vedení uvažovalo o více hráčích, jednou z variant byl také Tomáš Vincour. Nakonec došlo k dohodě s Michalem Birnerem a s Libercem," konstatuje hráčův agent Vladimír Vůjtek mladší.

Záměr Traktoru je jasný. "V Čeljabinsku sice původně chtěli centra, ale posléze zvolili variantu oprášení spolupráce Michalů Řepíka s Birnerem. Oba spolu dlouho hráli, podíleli se na libereckém titulu, výborně jim vyšlo mistrovství světa," hlásí Vůjtek. Základem k jednání byl ale postoj Bílých Tygrů, kde byl Birner smluvně vázán. "Traktor nabídl určité finanční podmínky, které v Liberci akceptovali. Klub se k Michalovi zachoval výborně. Pustil ho, ačkoli by nemusel. Pro Birnera je odchod do KHL možná poslední šancí na velké zahraniční angažmá. Zástupcům Bílých Tygrů bychom chtěli poděkovat za vstřícný postoj a ochotu," vzkazuje Vůjtek.

Pro Liberce se jedná nepochybně o ztrátu, nicméně trenér a sportovní ředitel Filip Pešán před časem řekl, že je třeba respektovat sportovní růst hráčů. Že odchod do kvalitních soutěží jsou pro klub reklamou a vizitkou, byť zároveň také oslabením před startem sezony. Nyní ztrácí Birnera, který pod Ještěd přišel loni z finského Kuopia. "Michal obdržel nabídku z Čeljabinku, ačkoli naše stanovená výstupní klauzule už neplatí, rozhodl jsem se Michala uvolnit. Samozřejmě co nejrychleji budeme shánět náhradu. Jestli to bude ze zahraničí nebo české ligy, to v tuto chvíli nemůžu s ohledem na čerstvost zprávy určit," zmiňuje Pešán.

Michal Birner měl poslední hodiny hodně hektické. "Na nové angažmá se těším, odletět bych měl ve středu večer," uvedl. Nejde do neznáma. "Prostředí v Čeljabinsku si vyzkoušel, když tam hrál jako soupeř se Lvem, navíc v klubu působí Michal Řepík. Kontinentální liga začíná za týden, předpokládáme, že oba útočníci vytvoří společnou formaci a dostanou šanci k dalšímu hokejovému růstu," doplňuje Vůjtek.

Birnerovi se v Liberci neloučí snadno. "Pro fanoušky to bude těžká rána, protože jsem v květnu něco slíbit. Hodně jsem o tom přemýšlel a rozhodující byl fakt, že tam bude hrát i Michal Řepík. Chtěl bych poděkovat liberecké organizaci i všem fanouškům, za poslední sezonu jsem se stal nepochybně lepším hráčem, bez Tygrů bych určitě nejel na MS. Byl můj sen vrátit se do Čech a vybojovat titul. Je neuvěřitelné, že se to hned povedlo," uzavírá reprezentační útočník.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz