Litvínov opouští mladý snajpr. Berka jde ve stopách Zachy

Foto: Instagram Marka Berky

V sezoně, kdy dovršil osmnáctiny, byl Marek Berka nejlepším střelcem juniorky Litvínova a podíval se i do seniorské extraligy. Jenže další kroky doma (zatím) neudělá. Nadaný útočník odchází do kanadské Ontario Hockey League, kterou bude hrát za Sarnia Sting.

Den s týmem HC Slovan Ústí nad Labem

Organizace z města na břehu Huronského jezera, nedaleko od amerického Detroitu, si Berku vybrala v červnovém draftu CHL ze 77. pozice.

„Dva dny před draftem mi volal agent, že o mě mají zájem Calgary a Sarnia. Nakonec to vyšlo na Sarnii. Den nato mi volal jejich manažer a říkal, že na zápasy chodí strašně moc skautů z NHL. S vedením Litvínova je můj agent domluvený. Poslední týden v srpnu letím a 26. začínají pre-camps,“ řekl tehdy český útočník pro web hcverva.cz.

Definitivní razítko na svůj přesun ale získal Berka teprve nyní. Sarnia potvrdila, že v jejím týmu bude působit stejně jako druhý cizinec, na jehož letos ukázala – švédský obránce Erik Hjorth.

„Jsme nadšeni, že u nás bude Marek v nadcházející sezoně působit. Je to velice univerzální hráč, s dobrou rychlostí a hokejovým citem. Může nastupovat v různých situacích a na všech úrovních už dokázal, že umí dávat góly,“ řekl pro web Sarnie její generální manažer Nick Sinclair.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Osmnáctiletý forvard prokazuje svoje střelecké schopnosti v posledních dvou sezonách. Ta uplynulá byla z jeho hlediska nejpovedenější. Ve 48 zápasech juniorské extraligy nasbíral 50 bodů, s 29 góly byl nejlepším střelcem Litvínova a třetím nejlepším střelcem soutěže mezi hráči U18 za Johnem Jasonem Peterkou a Ondřejem Pšeničkou.

Dařilo se mu hlavně v nadstavbové skupině elitních dvanácti týmů. Za odměnu si s dalšími juniory zahrál na konci sezony dva zápasy za A-tým v extraligovém play out.

Berka teď zvolil jinou cestu než druhý hráč Litvínova, jenž letos prošel draftem CHL. O rok mladší Jan Myšák zatím v klubu zůstává, to je však podmíněné jeho dostatečným vytížením v seniorském týmu.

Sarnii znají čeští fanoušci hlavně díky Pavlu Zachovi. Právě z ní se odrazil do NHL, v klubu válel mezi lety 2014 a 2016, kdy nasbíral celkem 114 bodů ve 100 zápasech. V sezoně 2016/17 ho vystřídal Filip Helt, stejně jako Berka odchovanec Litvínova. Dva a půl roku pak dres „žihadel“ oblékal Slovák Adam Ružička, jenž prošel i Pardubicemi.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz