Loni Španělsko, teď Nový Jičín. Nezapomenutelné, ohlíží se Uhlár

Foto: Martin Pavlík, hc-vsetin.cz

7. listopadu 2016, 20:25

Michal Trávníček

Hokejisty Nového Jičína trápí v letošní sezoně střelba a nejinak tomu bylo i v jejich posledním vystoupení. Ze Vsetína si přivezli porážku 0:5. Rozhodnutí přinesla prostřední část hry, ve které domácí třikrát překonali hostujícího Iláše a vytvořili si tak rozhodující náskok.

partneři českého hokeje

Dalším důvodem je zřejmě i neustále se měnící sestava. Zatímco vloni byla před Vánocemi novojičínská šatne doslova našlapaná, nyní se musí svěřenci Petra Macháčka a Robina Bacula spoléhat na pomoc jiných klubů a hráčů na hostování.

Jedním z mála, kteří zůstali z loňského kádru, je útočník Adam Uhlár. Vloni stihl kromě české druhé ligy také nejvyšší španělskou soutěž a nechybělo mnoho, aby slavil na Pyrenejském poloostrově titul.

Adame, byly rozhodujícím momentem utkání ve Vsetíně dvě dlouhé, ale nevyužité přesilovky pět na tři?
Rozhodující momenty přišly ve druhé třetině. Chtěli jsme hrát poctivě zezadu. V první části jsme byli spokojeni, ovšem v té druhé jsme chtěli hrát otevřený hokej a to se na Lapači nevyplácí.

V prostřední části jste Vsetín dokonce přestříleli, ale branku se vám vstřelit nepodařilo. Proč?
Ta branka našemu výkonu opravdu chyběla. Ale znovu opakuji, kulisa na Lapači žene domácí kupředu. Dostali jsme tři góly a to nás položilo.

Je pravdou, že v posledních dvou sezonách jste změnili styl. Dříve jste hráli hodně destruktivně, ale po takovém hokeji dnes není ani památky, souhlasíte?
Vycházíme z možností, které máme. Začátek sezony nám nevyšel, ale teď jsme už systém ustálili a třeba v minulém kole proti Šumperku se nám dařilo jej dodržovat. Ani dnes to nebylo špatné, ale ve druhé třetině jsme vyhořeli. Přesto věřím, že se budeme ještě zlepšovat.

„Chtěl jsem zkusit něco jiného, podívat se do světa, takže jsem s odchodem do Španělska souhlasil."

Oproti loňskému začátku soutěže máte podstatně užší kádr, viďte?
V srpnu se nás vždycky sejde kolem 25 lidí, ale pak se to protřídí. Lepíme to hráči, kteří nám chodí pomáhat z WSM ligy, a to je kolikrát důvodem, že se sejdeme třeba v patnácti.

Teď obraťme list. Vloni jste zářil ve španělské lize. Jak k takovému angažmá došlo?
Moji spoluhráči Martin Andrýsek a Pavel Zedník tam působili od začátku sezony. Jedno místo pro cizince bylo stále volné a tak mě oslovili, zda bych jim po Novém roce nepřišel pomoct. Chtěl jsem zkusit něco jiného, podívat se do světa, takže jsem souhlasil.

Jak berou Španělé český hokej? V poslední době tam působili, kromě Kanaďanů a Švédů, hlavně Slováci a až Martin Toms a David Balázs začali Čechům opět prošlapávat cestičku.
Znají tam nejen náš, ale světový hokej velmi dobře. Ve finále jsme hráli čtyři Češi a jeden Slovák v barvách San Sebastianu proti Jace se čtveřicí Kanaďanů a jedním Američanem. Před pár lety nebylo skoro žádné omezení počtu cizinců. Teď se to stahuje. Abych pravdu řekl, myslím, že tím španělský hokej utrpěl, úroveň šla dolů.

Finále měl San Sebastian rozehráno velmi dobře a k titulu chyběl jenom kousíček, že?
Ano, vedli jsme 1:0 na zápasy, pak jsme ještě vyrovnali na 2:2 a rozhodující utkání jsme hráli na domácím ledě. No ale to nám těžce nevyšlo… Ve finále španělského poháru jsme to však Jace oplatili.

Která soutěž je ve Španělsku ceněna více – liga nebo pohár?
Určitě liga. Je to dlouhodobá soutěž s více zápasy. Pohár hrají nejlepší tři prvoligová mužstva spolu s nejlepším druholigovým. Jdete hned do semifinále a o víkendu je pohár odehraný. A i pohár je ceněn hodně vysoko a rozhodně ta utkání nejsou nijak podceňována.

„Mentalita Španělů je jiná. Jsou velmi přátelští, nikdo nikam nespěchá."

Jak vás jako cizince brali fanoušci?
Mentalita Španělů je jiná. Jsou velmi přátelští, nikdo nikam nespěchá. Ten život je tam jiný, než u nás, kde se všichni za něčím ženou. A hokej, to je jedna velká rodina. Diváci jsou v drtivé většině rodinní příslušníci hráčů. Mě vzali úplně hned za vlastního. Byla to pro mne nezapomenutelná zkušenost.

Letos se opět přesouváte do Španělska, nebo dohrajete sezonu v Novém Jičíně?
Letos tu možnost hrát venku nemám. Ať už z hlediska omezení cizinců ve španělské lize, ale také kvůli mým pracovním povinnostem. Určitě bych to ještě někdy chtěl zkusit, ale letos to nebude. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz