Loučení po 19 letech! Česká kapitánka ukončila reprezentační kariéru

Alena Mills | Foto: iihf.com

Český ženský hokej přichází o svou ikonu. Kapitánka Alena Mills, která stála u historických úspěchů, se rozhodla ve 32 letech ukončit bohatou kariéru v národním týmu. Reprezentační dres oblékala dlouhých 19 sezon. Své rozhodnutí oznámila na Instagramu.

„Rozhodnutá jsem byla už při posledním mistrovství světa. Cítila jsem, že už reprezentaci nemohu předat o moc navíc. Je tu spoustu šikovných mladých hráček, které si místo v týmu zaslouží a právě ty by teď měly dostávat prostor,“ má jasno Alena Mills, která za reprezentaci odehrála 260 zápasů s bilancí 102+133.

Debutovala jako čtrnáctiletá, pět let nato už se stala kapitánkou. S národním týmem zažila pády, vzestupy a hlavně v posledních letech i velké úspěchy. Po historickém postupu na loňskou olympiádu v Pekingu Češky slavily bronz z posledních dvou šampionátů.

„Nejsilnějším momentem mé kariéry je rozhodně účast na olympijských hrách. Pro ženské hokejistky je to jako pro muže finále Stanley Cupu. Šestnáct let jsme se o to snažily, a když se to pak podařilo, byl to sen. Ještě umocněný tím, že jsem mohla být vlajkonoškou celého českého olympijského týmu. Mám husí kůži, jen si na to vzpomenu. Byl to krásný zážitek.“

„Nejsilnějším momentem mé kariéry je rozhodně účast na olympijských hrách. Pro ženské hokejistky je to jako pro muže finále Stanley Cupu. Šestnáct let jsme se o to snažily, a když se to pak podařilo, byl to sen. Ještě umocněný tím, že jsem mohla být vlajkonoškou celého českého olympijského týmu. Mám husí kůži, jen si na to vzpomenu. Byl to krásný zážitek,“ zasní se Mills.

Už v patnácti letech odešla do zámoří, zahrála si pak také v Rusku, ve Finsku a uplynulý ročník strávila ve Švédsku. Na klubové úrovni chce pokračovat, o novém angažmá stále jedná a postupně se chystá věnovat i trenérské práci.

„Chtěla bych předávat to, co jsem se za devatenáct let u reprezentace jako hokejistka naučila, inspirovat mladé hráčky v tom, že se dá uspět v tomto sportu i v naší malé zemi. Náš tým má na to porazit Američanky i Kanaďanky, příští generace to bude dokazovat pravidelně,“ věří Mills.

„Těší mě, že kapitánské "céčko" předávám nové generaci talentovaných a odhodlaných hokejistek. Věřím, že cesta českého ženského hokeje stále teprve začíná a že nová generace dokáže dosáhnout toho, co se nám před lety zdálo nemožné. Že dokáže v naší zemi ještě více rozšířit a posílit ženský hokej. A že si sáhnou na úspěchy, které jsou stále ještě před námi,“ přeje si den před svými 33. narozeninami.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz