Lukáš Endál o výhře nad Pardubicemi, perspektivách Motoru i svém zranění

Foto: Ladislav Lhota, jchokej.cz

22. dubna 2019, 17:10

Ladislav Lhota

Hokejisté Českých Budějovic zmírnili své trápení. V 11. kole extraligové baráže nepřipustili devátou porážku v řadě a zdolali oslabené Pardubice 5:2. Ani Jihočeši však nebyli kompletní. Chyběli jim čtyři beci ze základní šestky a ofenzivní opory Lukáš Endál s Václavem Karabáčkem. Ve znovu vyprodané Budvar aréně, byť mnozí permanentkáři nechali opuštěná sedadla, se Jihočeši důstojně rozloučili s fanoušky, kteří po skončení duelu zaplavili ledovou plochu a vyjádřili hráčům nebývalou podporu, přestože sezona nepřinesla vysněný postup.

Generali Česká Cup

Skóre otevřel zkušený obránce René Vydarený, jenž sám založil a ve spolupráci s Milanem Dančišinem také zakončil akci. Ve druhé třetině se trefil Martin Heřman a premiérově i sedmnáctiletý Pavel Novák. Ve třetím dějství hosté dvakrát korigovali, ale domácí dvakrát využili přesilovku. Do listiny střelců se zapsal Martin Beránek a účet uzavřel svým druhým gólem kapitán týmu René Vydarený. „Kluci hráli moc dobře. Bylo to výborné. Na výkonu vidím jenom samá pozitiva,“ hlásil z tribuny Lukáš Endál, jehož namísto dresu s magickou devítkou zdobila ortéza zpevňující levé rameno.

Mužstvo Pardubic přijelo ke břehu Vltavy s patnácti hráči do pole, z nichž pět bylo narozených v roce 1999 a obránce Michal Hrádek ještě o tři roky mladší. V brankovišti stál osmnáctiletý Tomáš Vlk. Rovněž budějovickou sestavou procházelo nadějné mládí. Hlouček teenagerů tvořili obránci Vojtěch Doktor a Václav Prospal mladší, útočníci Martin Beránek s Pavlem Novákem. Další skupinka teprve nedávno překročila dvacítku. „Pro mladé kluky, kteří šli na led za nás zraněné, je to obrovská zkušenost. Posune je dál v kariéře. V jejich věku je to plus. Barážové zápasy se nehrají často,“ vyzdvihl dvaatřicetiletý Lukáš Endál.

Motor předtím naposledy bodoval ve 2. kole, kdy doma položil na lopatky chomutovské Piráty po samostatných nájezdech. Od třetího kola byl vítěz letošního ročníku Chance ligy přibitý ke dnu tabulky a marně usiloval o bodový přírůstek. „Samozejmě jsme chtěli ukončit sérii nepříznivých výsledků. Člověk dělá ten hokej kvůli vítězství a když pak jdou porážky za sebou, tak je to strašné na psychiku a na všechno. Proto jsem rád, že jsme to proti Pardubicích dotáhli do zdárného konce. Zasloužili jsme si to za práci v baráži a celé sezoně,“ ujistil muž s mnoha zkušenostmi z extraligy, 1. ligy i 2. ligy.

Při vstupu do dvanáctikolové prolínací soutěže si Jihočeši dost věřili. Nemile je potom zasáhla chudičká výsledková bilance. „Velmi nás mrzí a bolí, že se nevydařila baráž. Na druhou stranu se nemáme za co stydět. Myslím, že jsme předváděli dobrý hokej a byli konkurenceschopní vedle extraligových týmů. Bohužel nám tam nepadaly góly z šancí, které jsme si vytvořili. Naopak, hlavně ze začátku, nás soupeři potrestali de facto za každou chybu. Neměli jsme takovou kliku v zakončení a soupeři byli efektivnější. V tom byl kámen úrazu. Ale já v tom hledám jenom pozitiva. V každém zápase jsme odevzdali sto padesát procent a to je důležité. Dá se na tom stavět, mančaft je velmi kvalitní,“ vyzdvihl autor sedmadvaceti gólů v letošní sezoně.

„Velmi nás mrzí a bolí, že se nevydařila baráž. Na druhou stranu se nemáme za co stydět.“

Pro křídelníka Motoru se letošní baráž uzavřela domácím dvojzápasem s Kladnem a Pardubicemi 5. a 7. dubna. Z nevinného střetu u mantinelu v utkání s Kladnem si Lukáš Endál odnesl nepříjemné zranění. Pod injekcemi zkusil ještě bojovat proti Pardubicím, ale dál to nešlo. „Nejdřív jsem se domníval, že je to naraženina. Nechal jsem si to opíchnout, ale ve třetí třetině jsem sotva dohrával. Šíleně to bolelo. Den po zápase jsem nemohl ani zvednout ruku, další čtyři pět dnů jsem nemohl spát kvůli bolesti. Vznikl velký hematom a ukázalo se, že mám natržený úpon v rameni a sval u klíční kosti, také silně pohmožděný kloub,“ líčil své trable.

Zbytek extraligové baráže trávil Lukáš Endál rehabilitačním cvičením, podstupoval léčbu ultrazvukem, laserem, tejpováním. „Spolu s lékaři a fyzioterapeuty jsme dělali maximum, abych mohl nastoupit. Po dvou týdnech je to lepší, ale není to do hry. Ještě týden budu nosit ortézu,“ povídal zklamaně někdejší juniorský reprezentant, jenž přišel do jihočeské metropole loni v létě z Havlíčkova Brodu. „Sezona v Motoru mi otevřela oči ve spoustě věcí. Vím, na čem pracovat, abych se posunul dál a byl platný pro tým. Končí mi smlouva a čekají mě jednání s vedením klubu. Uvidíme, jak to dopadne,“ nechtěl předjímat budoucnost.    

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz