<

Malota o organizaci univerzitní ligy i vizi do budoucna: Potenciál je velký

Foto: univerzitnihokej.cz

27. března 2020, 14:04

hokej.cz

Přinášíme rozhovor s mužem, který se podílí na vedení Univerzitní ligy ledního hokeje. Předseda sportovně-technické komise soutěže Filip Malota popisuje uplynulou sezonu a zaměřuje se na jednotlivé body.

Základní část Univerzitní ligy ledního hokeje je na svém konci. Každý tým odehrál 20 utkání, jak je vedení soutěže spokojeno s průběhem premiérové sezony?
S průběhem jsme spokojeni, v letošní sezoně měly týmy mnohem více povinností, na které nebyly z předchozích let zvyklé. Byl vidět velký progres po organizační stránce utkání od začátku sezony. 

Jak náročné je organizovat právě takovou soutěž, jakou je Univerzitní liga ledního hokeje?
Organizace každé dlouhodobé sezony je náročná a spousta fanoušků si možná neuvědomuje, kolik lidí a práce stojí za řízením soutěže, a to nejen v univerzitním hokeji, ale i v jiných soutěžích pořádaných například svazem, nebo dalšími sporty. Velkou část práce odvádí manažeři v jednotlivých klubech. O to více je záslužná, když se tomu věnují ve svém volném čase a bez nároku na odměnu.

Naším úkolem je spíše zajistit co možná nejvýhodnější podmínky pro hráče a kontrolovat regulérní průběh sezony dle předem nastavených řádů a směrnic. Samozřejmě velkou roli hraje také marketing jako u každého nového projektu. 

Univerzitní sport má velký potenciál

Generálním partnerem celé ligy je sázková společnost Tipsport, z každého utkání byl k dispozici videopřenos. Jak jste s tímto spokojeni?
Je to jedna z novinek, kterou mohou fanoušci vidět v univerzitním sportu v České republice. Každý zápas je streamovaný na TV Tipsport a my sami jsme byli překvapeni, kolik úsilí stojí takový přenos zajistit. Jsme rádi, že se nám to daří. Dokonce proběhly dva živé přenosy na ČT sport z Ostravy a Prahy, které sledovalo přes 30 000 lidí kontinuálně a přes 150 000 celkově. Tato čísla mluví jasně o tom, že univerzitní sport má velký potenciál. 

V rámci ULLH nastupují k soutěžním utkáním studenti. Proběhla kontrola studia? Přece jen se stává, že se mnozí na vysoké školy přihlásí, pak se tam však víckrát neobjeví.
Před začátkem sezony jsme tohle téma velmi diskutovali. Jak nastavit, aby nedocházelo k případům, které popisujete. Proto jsme udělali dvojí kontrolu studia, kdy první probíhá před sezonou a každý hráč musí doložit potvrzení o studiu. Druhá proběhla po skončení zimního semestru, kdy každý hráč musel splnit 30 % zapsaných předmětů. Hráčům, kterým se nepodařilo kvótu dodržet, jsme pozastavili činnost, aby mohli své resty ve studijních povinnostech napravit.

Do té doby nejsou oprávnění hrát a musí se naplno věnovat studiu. Narazili jsme i na hráče, kteří se na školu pouze zapsali, avšak z různých důvodů do ní nechodili, ti byli vyloučeni. Z celkem 259 hráčů byla pozastavena činnost 49 hráčům. Tímto krokem chceme dát soutěži určitou exkluzivitu a budovat program, který deklarujeme. Byl bych rád kdyby touto cestou šly i výběry na univerziádu, kde se doposud vybíralo dle hokejových dovedností a škola byla velmi upozaděna.

Podpora od státu je potřeba

Do popředí se taktéž dostává mnoho „TOP zápasů“. V Ostravě přišlo na televizní utkání přes dva tisíce fanoušků, v Praze se bohužel muselo hrát bez diváků. Jak vnímáte prosazení univerzitního hokeje na obrazovky České televize?
V Praze by pravděpodobně padl nový rekord návštěvnosti, kdy bylo prodáno kolem 2500 lístků, ale bohužel. Zvýšit sledovanost byl jeden z našich předsezonních cílů, proto jsme vytipovali 15 % utkání, na která jsme se marketingově zaměřili a propagovali jsme je více, než běžné zápasy soutěže. Pevně věříme, že takových utkání v budoucnu bude přibývat a zájem o ně se bude zvyšovat. 

Chystají se v ULLH nějaké změny a vylepšení pro nadcházející sezonu? Můžete už teď něco prozradit veřejnosti?
Co se týče novinek, jednáme o rozšíření soutěže o dva týmy, které budou nejvíce připravené naskočit do rozběhnuté soutěže. Zejména bude záležet na státní podpoře, kterou nově vzniklá Národní sportovní agentura deklarovala pro univerzitní sport, a která by celé naše snažení posunula zase o krok dál. Univerzitní sport v ČR má své zastoupení a teď je potřeba zajistit adekvátní podporu od státu. Nedovedu si představit, že by univerzitní hokej fungoval dlouhodobě na dobrovolnické bázi jako letos.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz