Měl jsem blízko do áčka, vzpomíná Martin Réway na Spartu. V kempu Montrealu mu pomáhal i Plekanec

28. prosince 2013, 16:44

Václav Jáchim

(MALMÖ, od našeho zpravodaje) Patří k největším slovenským talentům posledních let, Martin Réway prokazuje, že má mimořádné ofenzivní schopnosti. Někdejší útočník Sparty září v kanadském juniorském týmu Gatineau Olympiques, na šampionátu dvacetiletých si ve dvou utkáních připsal už tři góly a stejný počet nahrávek! "Jsem rád, že se daří, ale hlavní jsou výsledky týmu. Každý má svoji roli, i kluci ze čtvrté pětky mohou dávat branky. Hlavně máme skvělou partu, chceme dojít co nejdál," konstatuje.

Nový fanshop

O schopnostech Réwaye se vědělo už delší dobu. Kdysi tenhle šikula hokejově vyrůstal ve Slavii, později nastupoval za mládežnické týmy Sparty. Slovenský reprezentant se musel v mladém věku osamostatnit, překonával různé životní nástrahy. Ale u milovaného sportu vydržel a dneska sahá po nejvyšších metách.

Chlapík, jemuž bude 25. ledna teprve 19 let, se poslední dobou zdokonaluje za Atlantikem. Kanada mu bezpochyby prospěla, rád ale vzpomíná i na pobyt ve Spartě. "Měl jsem blízko do áčka. Bylo mi šestnáct nebo sedmnáct let, nechodil jsem do školy. Protože jsem byl členem akademie, za dospělé jsem si zahrát nemohl. Sparta mi ale jinak hodně dala, poznal jsem tam kvalitní trenéry Gefferta nebo Zelenku. I výborné kamarády," hlásí.

Réway už v raném věku prokazoval ohromné přednosti. Jenže pokud neměl den, býval poloviční. Ne vždy předvedl špičkový výkon, občas neplnil osobní povinnosti, jak by se slušelo. Ve Spartě ovšem v tomto ohledu hodně zapracoval. "Bydlel jsem v Praze na ubytovně, dodneška jsem v kontaktu s některými spoluhráči. S brankářem Kubou Neužilem i s dalšími kluky. Bylo mi mezi nimi fajn," vzkazuje. 

Někdy trošku excentrický mladík postrádal potřebnou oporu v rodině, zato hořel touhou prosadit se. Neuhnul, i s podporou sparťanských trenérů a agenta Michala Sivka neztratil směr, velkým krokem kupředu pro něj byl odchod do Gatineau. V sezoně 2012-13 nasbíral v 57 utkáních quebecké juniorské ligy 62 bodů, letos maximum vydatně atakuje - a to ještě není ročník v polovině. Po 41 utkání je na metě 14 gólů a 27 nahrávek.

Schopnosti postavou nevysokého bruslaře (178 cm, 78 kg) zaujaly skauty Montrealu, slavný kanadský klub bral Réwaye ze 116. pozice letošního výběru. A novic se pak v kempu Canadiens ihned uvedl skvěle, zůstal málem až do začátku nové sezony. Martin přiznává, že mu tehdy hodně pomohl například Tomáš Plekanec. "Ale nejen on, všichni hráči z prvního týmu se snaží pomáhat těm novým. Kemp mi otevřel oči, byla to vynikající zkušenost," uznává.

Když se vrátil do juniorů, chvílí sbíral síly i patřičnou motivaci, pak se ovšem znovu rozjel jako parní válec. A teď? Réway má na šampionátu dvacetiletých úžasnou formu. Čtyřmi body nejprve zničil Němce, proti Spojeným státům vstřelil dva góly! Takhle hráli za slovenskou dvacítku naposledy Tomáš Tatar a Richard Pánik.

"Proti Němcům to byl zápas, o němž jsme věděli, že bychom ho mohli zvládnout. Herně jsme na tom podobně. S Amerikou jsme si ověřili, že se proti nim dá hrát, ale musíme přesně dodržovat to, co si řekneme v kabině. Když jeden hráč udělá něco jiného, ostatní pak neví. K tomu není co dodat. Také je třeba vyvarovat se zbytečných faulů, i když to se stane," hodnotí.

Slovenský výběr přijel na mistrovství světa s cílem postoupit do play off. Rozhodovat teoreticky může silvestrovský souboj s Českou republikou, což by bylo vzhledem k rivalitě hodně pikantní, ovšem svěřenci trenéra Bokroše na úvod porazili Němce a získali velkou výhodu. "Rozhodovat bude spíš zápas Čechů s Němci. My do každého utkání jdeme s tím, že chceme uspět. Ať to jsou čeští hráči nebo třeba Kanada," připomíná.

V dalších bojích základní skupiny může mít slovenská dvacítka čistou hlavu, důležitou premiéru s Němci zvládla na jedničku. Vítězství 9:2 se blahodárně projevilo i v klání proti obhájcům zlata. Slováci se dvě třetiny drželi Američanům na dohled, rozhodlo až poslední dějství. "Čtvrtfinále by mělo být jisté, ale my chceme víc. Máme jedinečnou šanci dostat se do semifinále, sešel se nám výborný ročník i parta - taková tady dlouho nebyla. Tohle by měla být naše velká výhoda," doplňuje závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz