Mertl mění Mountfield za Záhřeb, do chorvatského klubu míří i Kvapil

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

4. června 2015, 20:10

Václav Jáchim

V Medveščaku Záhřeb dosud nehráli Kontinentální ligu žádní čeští hokejisté, od nové sezony se to ale změní. Do klubu z chorvatské metropole míří Tomáš Mertl (na snímku), letos nejproduktivnější útočník hradeckého Mountfieldu, stejnou destinaci si vybral také jiný ofenzivní hráč Marek Kvapil. Oba borci s reprezentačními zkušenostmi se s vedením Medveščaku dohodli na smlouvách, což klub nyní potvrdil na svých stránkách.

Jágr Chance liga

Zatímco Marek Kvapil už ruskou soutěž válel v Dynamu Moskva a Čerepovci, pro Tomáše Mertla půjde o první zahraniční angažmá. Odchovanec jihočeského hokeje nechal za zády nejlepší ročník kariéry, v základní části sehrál za hradecký Mountfield 50 utkání, v nichž si připsal stejný počet bodů a byl celkově druhým nejproduktivnějším hokejistou Tipsport extraligy za litvínovským Viktorem Hüblem.

V případě Mertla se delší dobu mluvilo o tom, že jeho výkony zaujaly některé zahraniční zájemce. Konstruktivní útočník prožil loni v prosinci mezistátní premiéru, startoval na ruském turnaji Channel One Cup, nyní míří do KHL. "Mertl přichází po vynikající sezoně, měl výborné body. Jsme přesvědčeni, že nám hodně pomůže v ofenzivě. A že díky němu budeme nebezpečnější," uvádí v tiskové zprávě sportovní manažer Aaron Fox.

Představitelé Medveščaku si možná ještě víc slibují od Marka Kvapila. Mistr světa 2010 skončil v ruském Severstalu Čerepovec, ovšem soutěž neopouští. "Marek vyhrál s Dynamem Moskva dvakrát Gagarinův pohár, přičemž pokaždé patřil k nejproduktivnějším hráčům play off. Očekáváme od něj efektivitu, měl by to být útočník, na němž bude stát naše hra v příští sezoně," řekl Fox.

Oba útočníci jsou v chorvatském hlavním městě českými hokejovými průkopníky, Medveščak dosud sázel převážně na Kanaďany - s chorvatskými kořeny i bez nich. Jednou z mála výjimek byl v ročníku 2013-14 někdejší litvínovský zadák Ivan Švarný, dres klubu oblékali také Dán Patrick Bjorkstrand nebo někteří Švédové. V obou sezonách, kdy Záhřeb hrál KHL, měli nicméně největší zastoupení hokejisté ze zámoří, jako byli Cheechoo, Murley, Murray, Linglet, Ellison, Dekanich, Katic, Brust a mnozí další.

Letos dlouho nebylo jasné, zda se klub ve startovním poli udrží. Probíhaly spekulace o možném návratu do rakouské EBEl, ovšem nakonec by mělo zůstat všechno při starém. Medveščak vyhlásil, že hodlá poskytnout větší prostor mladým Rusům, do mužstva už přišli útočníci Nikiforov a Pugolovkin. Jenže hlavní esa dorazila až nyní: Kvapil s Mertlem by měli být těmi, na něž bude chorvatský celek hodně spoléhat.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz