Michal Mikeska a Leoš Čermák mění dresy v KHL, z Ufy se stěhují do Novosibirsku

27. května 2009, 10:19

Václav Jáchim

Během minulé sezony společně váleli za ruskou Ufu, teď se jejich cesty znovu protnou v jiném týmu. Útočníci Michal Mikeska (na snímku) a Leoš Čermák, dva velcí kamarádi z Třebíče, mění dres v ruské Kontinentální lize, oba důrazní bojovníci stráví příští ročník v Sibiru Novosbirsk. Vedení klubu informovalo na svých stránkách o tom, že čeští reprezentanti podepsali s Novosibirskem roční smlouvy, informaci potvrdil i zástupce obou hráčů Robert Spálenka ze společnosti Sport Invest. Transfer, o němž se v Rusku delší dobu mluvilo, byl tedy doveden ke zdárnému cíli.

Nový fanshop

Mikeska s Čermákem dosud patřili k oporám silného týmu Salavet Julajev Ufa, ale po nezdaru klubu v play off se daly čekat změny v kádru. Potkaly nejen české hráče, ale i některé domácí hvězdičky. V případě Michala Mikesky byl odchod z Ufy pravděpodobný víc, končila mu smlouva, později se přidal Leoš Čermák. Vedení movitého týmu totiž naznačilo, že s jeho službami nadále nepočítá.

Nastal tedy prostor k jednáním s jinými zájemci. "Už zhruba před měsícem jsme se férově dohodli s panem Alexanderem Kancurovem na tom, že by Michal s Leošem přešli z Ufy do Novosibirsku. Sibir o hráče hodně stál, chtěl je získat oba najednou, byla to pro tým jedna z priorit. Ale poté začaly probíhat velmi dlouhé rozhovory, nevěděli jsme, zda se to povede uzavřít," přiznává Robert Spálenka.

Obě strany si vyměňovaly stanoviska k nejrůznějším detailům. "Vždycky někdo poslal návrh, o němž jsme pak debatovali. Táhlo se to dlouho, osobně musím říci, že to bylo jedno z nejsložitějších jednání, které jsem po dobu své činnostíi vedl. Řešili jsme výhradně technickou stránku věci, podmínky a veškeré další náležitosti, jež vycházely třeba z pozměněných pravidel přestupů v KHL" pokračuje Spálenka.

O sportovním hledisku nebylo pochyb, Sibir si od českých hokejistů hodně slibuje. "Leoš Čermák už v Novosbirsku před časem působili, Michal Mikeska má za sebou několik ruských sezon. V klubu chtějí kluky zařadit do elitní formace, měli by se stát tahouny ofenzivy. Jsme rádi, že se podařilo transfer uzavřít. Nakonec oba hráči dostali adekvátní podmínky, klub na ně bude hodně spoléhat," říká Spálenka.

Je možné, že by všechno bylo jinak, kdyby se v Ufě nevyměnili po sezoně trenéři. Do bohatého celku Salavat Julajev Ufa přišli Vjačeslav Bykov s Igorem Zacharkinem, kteří jednak chtějí přivést svoje hráče. Jednak se o nich ví, že nemají rádi Čechy. "Kdyby do Ufy nenastoupil trenér Bykov, zcela určitě by zůstal Leoš Čermák. Měl ještě na rok smlouvu. U Michala Mikesky to zůstávalo s otazníkem, kontrakt mu totiž vypršel," dodává Robert Spálenka.

Bývalý útočník Pardubic prý zvažoval návrat do české extraligy. "Je to tak, ale nenašel se tady žádný klub, který by splnil Michalovy podmínky. Také poto došlo na jednání se Sibirem. To samé platilo i v případě Leoše. Kluci upřednostnili Rusko, tato varianta se jevila jako vhodná. V evropském hokeji se odráží globální ekonomická krize, leckde se na ni i možná vymlouvají. Faktem je, že možnosti získávání angažmá jsou letos složitější než dřív," upozorňuje Spálenka.

Zatímco Mikeska mohl jednat s Novosibirskem bez výhrad, v případě Čermáka bylo nutné nejprve ukončit smluvní vztah s Ufou. "Vyřešili jsme to dohodou, za což bych chtěl poděkovat Olegu Grossovi. Generální manažer Ufy nám vyšel vstříc. Nechtěli jsme riskovat, že bude Leoš Čermák zařazen do tzv. redraftu KHL, kde by si ho mohl vzít jiný klub soutěže. Domluvili jsme se na ukončení spolupráce, následovaly pak rozhovory se Sibirem," připomíná agent obou hokejistů.

Česká enkláva v Ufě tedy poněkud zeštíhlela. Z původní čtveřice zbyli v týmu pouze obránce Miroslav Blaťák a útočník Petr Vampola. "Zatím nemáme informace, že by klub s některým z kluků nepočítal. Mirek Blaťák zůstane určitě, Petr Vampola snad také. Nikdo nám nedal najevo, že by se mělo něco měnit," dodává Spálenka. Mikeska s Čermákem se budou na nový ročník chystat individuálně v České republice, k mužstvu Novosibirsku by se měli připoji koncem července.

Třiatřicetiletý Mikeska působí v Rusku od roku 2006, kdy z Pardubic přestoupil do Ufy. Za Salavat Julajev sehrál celkem 173 zápasů, ve kterých si připsal 150 kanadských bodů, a v roce 2008 se významně podílel na zisku mistrovského titulu.  O dva roky mladší Čermák do Ufy zamířil před rokem z Liberce a v KHL odehrál 46 zápasů, v niž nasbíral sedmnáct kanadských bodů. Stejně jako Mikeska neúspěšně bojoval v závěru sezony o nominaci na mistrovství světa ve Švýcarsku.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz