Michálek přeskočil juniorku. Nelituju toho, chtěl jsem rovnou do chlapů, říká

Foto: Luboš Vácha, bkhb.cz

Jeden z hlavních aspirantů na postup do WSM Ligy se potřebuje opřít o zkušenosti, ale s přídavkem mládí. Třeba Davida Michálka. Devatenáctiletý útočník Havlíčkova Brodu nasázel v jednom ze tří vítězných zápasů s David Servisem hattrick, teď se s týmem chystá na čtvrtfinále proti Děčínu.

Nový fanshop

Ovšem Michálkův příběh je i tak poměrně zajímavý – nemá totiž jediný ostrý start mezi juniory! Ze staršího dorostu přešel v Kotlině rovnou do A-týmu, přestože si z juniorských nabídek mohl vybírat.

Proč jste se po dorostu rozhodl zůstat v Havlíčkově Brodě?
Tenkrát tady byl pan Totter, který mi řekl, že se mnou počítá do áčka. A pro mě to byl vždycky sen, hrát za brodské áčko. Chtěl jsem se z dorostu zabydlet v chlapech a nechtěl jsem už hrát juniorský hokej, protože jak jsem slyšel, tak extraliga juniorů je spíš o lítání za pukem. Když jsem věděl, že tady budu mít místo, tak jsem říkal, že tady zůstanu.

Stálo o vás ale hodně extraligových juniorek, že?
Bylo jich dost, extraligové prakticky skoro všechny. Přemýšlel jsem jenom asi o dvou, ale priorita pro mě byl Brod.

Nelitujete svého rozhodnutí?
To je těžké. V té době ale se mnou odcházelo dalších pět hráčů a když se na to zpětně podívám, tak z těch pěti už jsou čtyři zpátky nebo hokej už skoro ani nehrajou. Takže toho ani nelituju.

Bylo pro vás náročné prosadit se ze staršího dorostu rovnou do A-týmu?
S klukama to bylo v pohodě, byla tady výborná parta. I to byl jeden z důvodů, proč jsem tady chtěl hrát. Chlapský hokej je o něčem jiném. Není to tak bruslařské, není to tak rychlé, ale je to hodně o zkušenostech. Já jsem se právě chtěl učit od hráčů jako Endy (Lukáš Endál), Třéťa (Miroslav Třetina) nebo Dubínek (Miroslav Duben), když tady tenkrát ještě byl.

„Ze začátku jsem se hodně trápil. Půl roku, možná skoro celou základní část. Prostě mi to nešlo a nebylo to takové jako v dorostu.“

Už v dorostu jste působil vyzrálým dojmem, měl jste velký přehled. Říkal jste si, že možná díky tomu byste se mohl v mužském týmu rychleji usadit?
Ze začátku jsem se hodně trápil. Půl roku, možná skoro celou základní část. Prostě mi to nešlo a nebylo to takové jako v dorostu. Pak mi vyšlo play off a od té doby se cítím dobře a dostávám se do toho, ale pořád to není ono. Když to porovnám s dorostem, přece jenom tam některé týmy byly slabší a v zápasech jsem se zviditelnil. Tady už je to o chytrosti, hráči jsou silnější a je těžší se prosadit.

Dlouhodobě vás trápí koleno, že?
Já už to mám hrozně dlouho, asi šest let. To je můj největší problém, měl jsem několik operací. Teď po poslední operaci to zaplať pánbůh drží, tak snad to tak půjde dál. Hraju s ortézou, ale zatím je to dobré. Ostatní zranění jsou jenom takové malé šrámy, to k play off patří.

Jak byste sám sebe jako hokejistu charakterizoval?
Celou mládežnickou kariéru jsem spíš hledal nahrávkami své spoluhráče. Pak v dorostu to trenéří stavěli na tom, že se spíš hrálo na mě a byl jsem zakončovatel. Teď jsem tak nějak od každého něco (směje se).

V poslední sezoně v dorostu jste byl extraligovým králem střelců. Hráli jste sice proti slabším týmům, ale i tak dobrá vizitka…
To bylo přesně kvůli tomu, že jsme hráli nižší skupinu, takže proti sestupovým týmům. Kdybychom hráli vyšší nadstavbovou část, určitě bych nebyl nejlepším střelcem. Tenkrát to sedlo celé lajně a hráli jsme výborně.

Teď jste si na střeleckou formu vzpomněl hattrickem ve druhém zápase osmifinále, že?
Každý, kdo tam byl, viděl, že to nebyly žádné super góly. Akorát jsem stál v přesilovce u brány, dvakrát jsem to tečoval a jednou dorazil. Nebyl to bůhvíjaký hattrick (usmívá se).

„Zaplať pánbůh nám osmifinále vyšlo dobře, hráli jsme líp než na konci základní části. I když ono už to hůř ani nešlo.“

Jaké vidíte po prvním kole vaše šance na postup?
Měli jsme slabší výkonností období, zhruba od Vánoc, takže jsme se toho docela obávali. Právě proto jsme se na první kolo pořádně připravovali. Zaplať pánbůh nám vyšlo dobře, hráli jsme líp než na konci základní části, i když ono už to hůř ani nešlo. Zapracovali jsme na přesilovkách, které tu sérii rozhodly, ale dál máme na čem pracovat. Až přijdou kvalitnější týmy, přesilovka nebude stačit. Musíme se herně zlepšit, snad to bude klapat.

Koho ve druhé lize považujete za největšího konkurenta?
To je těžké. Moc nevíme, jak bude vypadat západ, východ taky ne, ti hrají jenom spolu… Rozhodne se to až v kvalifikaci. Ale samozřejmě se tam nejdřív musíme dostat, musíme jít po malých krůčkách. Teď máme Děčín, ten musíme porazit. Pak tam jsou Žďár nebo Moravské Budějovice, proti kterým se nám hraje hrozně špatně. Je to derby, oni se na nás vždycky vyhecují.

Jak zasáhla tým ztráta zraněného Jiřího Vašíčka?
Je to samozřejmě zkušený hráč, který hrál spoustu let v extralize. Ty zkušenosti nám budou chybět. Přišel ale Šmíďák (Vojtěch Šmíd) ze Slavie, malej Vacík (Dominik) hrál dobře. Váša je těžko nahraditelný, ale myslím, že kluci to zatím odehráli dobře.

Vedení vyhlásilo postup jako jasný cíl, i fanoušci se k němu hodně upnuli. Jak se vy osobně vyrovnáváte s tím tlakem?
Když jsme se bavili o tom, že jsem zůstal v áčku, tak to byl taky jeden z důvodů. Už loni jsme chtěli postoupit, i když se o tom tolik nemluvilo. Ale překvapili jsme. Letos už jsme považovaní za jasné favority. Všichni říkají, že tam bude Brod. Já ale osobně tlak necítím, jdeme po postupných krůčkách. Každý zápas je pro nás svým způsobem obyčejný, nebereme to tak, že by byl důležitý. Musíme tam pokaždé nechat sto procent a dojít co nejdál.

„Dorost? Bylo to krásné období. Zatím asi nejhezčí období mého hokejového života.“

Dá se to nějak srovnat s dorostem, kde jste měli cíl zachránit extraligu po postupu?
Naše parta spadla z mladšího dorostu, takže jsme měli touhu vrátit extraligu zpátky. To se nám povedlo a pak jsme ji museli udržet, což jsme taky zvládli, ještě s tím bonusem, že jsme postoupili do play off. Bylo to krásné období. Zatím asi nejhezčí období mého hokejového života.

Jak jste říkal, loni jste došli daleko, k postupu vám chybělo málo. Může pro vás být letos výhodou, že už s kvalifikací máte zkušenosti?
Určitě to hraje velkou roli. Myslím, že teď jsme ve druhé lize nejzkušenější, protože jsme ji prošli celou a skoro ji vyhráli. Jenom o skóre to nevyšlo. Je na nás, jak se s tím popereme.

Jak všeobecně vnímáte kvalitu druhé ligy? Stáhla se do ní řada zkušených hráčů jako třeba právě Jiří Vašíček…
Chodí sem většinou starší hráči, kteří už mají před koncem kariéry. Ti tomu dodají šťávu. Pak se sem chodí rozehrát hodně hráčů z extraligy juniorů, takže to je paráda. Jediné, co mi vadí na druhé lize, je ten systém. Snad se do příštích let zlepší.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz