Mladá krev pro ofenzívu Dynama. Ze zámoří se vrací útočník Mandát

Foto: hcdynamo.cz

14. května 2018, 13:02

David Jahoda

Pardubické Dynamo představilo svou první posilu pro nadcházející sezonu. Získalo ji do svých útočných řad. Po pěti letech v zámoří se vrací do Česka 22letý odchovanec Jihlavy Jan Mandát a jeho dalším působištěm bude právě východočeský celek, se kterým podepsal roční smlouvu. Vedení Dynama věří, že si zámořský styl hokeje přenese i do české nejvyšší soutěže a že pomůže zacelit prostor po Martinu Kautovi, u kterého se předpokládá, že po draftu NHL zamíří právě za oceán.

Nový fanshop

„Když se objevila možnost Honzu získat, zjišťovali jsme si o něm mnoho informací. Je členem nastupující generace hráčů, která by se měla prosazovat v Tipsport extralize. Prošel si čtyřmi roky systémem kanadskoamerického hokeje. Věřím, že je tím i trochu, jak se říká, nakažený a že nám přinese oživení do našich řad. Po očekávaném odchodu Martina Kauta chceme zacelit tento prostor bruslivým hráčem. Věřím, že Honza Mandát bude v příští sezoně pro Dynamo přínosem,“ okomentoval novou akvizici generální manažer Dynama Dušan Salfický v tiskové zprávě.

Rodák z Jihlavy zamířil do zámoří před sezonou 2013/14. Celkem tři sezony působil v kanadské juniorské soutěži QMJHL, kde hrál za týmy Victoriaville Tigres a Val-d'Or Foreurs. Poslední dvě sezony odehrál na farmě New Jersey Devils v AHL. V ročníku 2016/17 zaznamenal v 52 utkáních 14 bodů, v uplynulé sezoně zapsal devět bodů během 64 utkání. 

„Poslední dva roky hrál v American Hockey League. Byly poznamenány tím, že se musel přizpůsobit tomu, co tým potřeboval. Podle mého názoru se naplno neprojevily jeho hráčské kvality, které má. Věřím, že naplno využijeme jeho potenciál, je tvořivým hráčem, tento centr nám přinese oživení pro druhou nebo třetí pětku. Věřím, že bude hrát živý hokej, a když u toho nechá trochu tvrdosti, kterou se v zámoří ‚nakazil‘, nebude to na škodu,“ dodal Dušan Salfický.

Sám Mandát si zámořskou zkušenost nemůže vynachválit. „Bylo to super v tom, že jsem odešel v sedmnácti, bydlel jsem a staral jsem se o sebe sám. Naučil jsem se tam anglicky i francouzsky, jinak hokejově to je něco jiného,“ řekl. Zároveň prozradil, co ho táhlo zpět do Česka. „V Americe jsem měl smlouvu, která mi neumožňovala to, co jsem potřeboval, a to hrát. Tam je to o byznysu, ne úplně o tom, jak hrajete, je to zkrátka jiné. Nyní vidíte, že dost hráčů se z farem do Česka vrací, aby si zahráli hokej, takovým případem jsem i já,“ uvedl.

Dvaadvacetiletý hokejista, který si českou extraligu ještě nezahrál, je vůbec první posilou pardubického Dynamo pro nadcházející sezonu. Dalších přírůstků zřejmě nebude tolik, ale budou. „Až na dva posty v útoku máme kádr poskládaný. Chceme mít v rámci možností kvalitní široký tým a je na jednotlivých hráčích, o jakou pozici si kdo řekne. Mohu doplnit, že hledáme ještě dva hráče do první pětky,“ poodkryl Salfický.

Kádr účastníka čtvrtfinále z uplynulé sezony zatím opustili David Tomášek, jenž si zahraje za finskou Jyväskylu, obránce Jan Ščotka, jenž přestoupil do Litvínova, a útočník Jan Starý pak bude i nadále hrát v Prostějově. Na pokračování v Pardubicích se naopak těší ikony Tomáš Rolinek s Petrem Čáslavou či kanadský trojlístek Rhett Holland, Jake Cardwell a Ty Wishart.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz