14 let – druhá sezona v dorostu. Nastavil jsem si docela laťku, ví Šalé

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Eduard Šalé se narodil v březnu 2005, ještě nyní by měl hrát za devátou třídu, on už ale druhou sezonou prohání dorostence v ELIOD Extralize. A rozhodně nezaostává, naopak – v osmnácti startech aktuálního ročníku stihl už sedmadvacet bodů.

Aplikace Tipsport extraligy

Už v minulé sezoně jste nastupoval v dorostu. Jak na to vzpomínáte?
Musím se přiznat, že první zápasy jsem se moc nechytal. Musel jsem se rozkoukat a rozehrát. Bylo to těžší, ale pomohli mi starší kluci, například Kuba Brabenec, Ivo Sedláček nebo Patrik Fajmon. Nějak jsem se uchytil a jde to. Tuhle sezonu už bych měl být mezi lepšími a udržet si výkon, který jsem nastavil minulou sezonu. To se zatím daří, takže jsem spokojený.

Jaké to je být v kabině pořád nejmladší?
Teď už se s tím kluci asi smířili. Začátky byly těžší, protože všichni kluci byli silnější a větší, měli prostě kila navíc. Já jsem se s tím nějak vypořádal, ale teď už myslím, že tam žádné problémy nejsou.

Vnímáte nějak, že jste věkem pořád žák?                
Ne, ne, protože jsem vždycky nastupoval s hráči, kteří byli o rok starší. Teď je u nás situace, že starší spoluhráči narození v roce 2003 odešli hrát do juniorky a postavilo se to na nás mladších, takže si to budeme muset uhrát sami.

„Minulý rok jsem sbíral a letos pokračuju, sbírám je skoro pořád.“

Vytváříte na sebe tlak sám, nebo přichází z venku?
Těžko říct. První rok se ode mě nic extra nečekalo, ale nastavil jsem si docela laťku. Tu bych měl tuhle sezonu aspoň malinko převyšovat, nebo si minimálně udržet průměr. Budu muset ale pořád pracovat úplně na všem dál. Od bruslení, přes střelbu nebo techniku hole. Úplně všechno je potřeba pořád zlepšovat.

Sbíráte jako nejmladší pořád puky?
Minulý rok jsem sbíral a letos pokračuju, sbírám je skoro pořád. (culí se) Máme v týmu službu, kterou určuje nejstarší, takže pořád sbírají mladí.

Vy jste ale vlastně mazák, však už jste v dorostu druhým rokem…
Takhle to nevnímám, protože už tam jsou starší kluci, z nichž mám respekt a učím se od nich podle toho, jak třeba dělají nějaká cvičení. Teď ti lepší a starší odešli do juniorky, ale byli s námi, což mi pomáhalo.

„I ten, kdo měl talent, musel dřít, aby se někam dostal.“

Máte na hokej talent odjakživa, nebo to máte vydřené?
To je těžké říct. I ten, kdo měl talent, musel dřít, aby se někam dostal. Je to potřeba.

Prožíváte, že jste jeden z nejvýraznějších hráčů narozených v roce 2005?
Vidím to, ale nejsem tu sám. Je tu se mnou ještě Dominik Petr a daří se i Kubu Štanclovi ve Slavii. Nejsem v tom sám. Každý den musím dál pracovat, nic nesmím vypustit.

Máte před sebou nějakou bodovou metu?
Já se na to moc nekoukám. Snažím se jít zápas od zápasu. Když to jde, tak nějaký bodík není od věci. Není to jenom o tom, je dobré, když se dobře hraje a daří se.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jaké máte všeobecně cíle do sezony?
Osobně se dopředu moc nekoukám, pracuju den za dnem a snažím se jít spíše po krůčkách. Více neřeším. Týmově chceme v nadstavbě postoupit do play off a pak dojít stejně jako minulou sezonu na mistrovství republiky. Budeme se muset ale vyvarovat chyb, protože o těch to hodně bude. Máme tým na to, abychom něco uhráli.

Zkoušel jste kromě hokeje nějaké jiné sporty?
Hrával jsem všechny sporty, které mě bavily – tenis, fotbal. Pak už jsem ale trávil hodně času na trénincích na hokeji, takže jsem si musel zvolit mezi tenisem a hokejem, pro který jsem se nakonec rozhodl. Byl jsem na něj trochu šikovnější.

„Osobně pracuju den za dnem a snažím se jít spíše po krůčkách. Týmově chceme stejně jako minulou sezonu na mistrovství republiky.“

Máte nějaké hokejové vzory?
Z české extraligy je to určitě centr Komety Tomáš Plekanec a ze zahraničí Sidney Crosby nebo Connor McDavid.

Jaké máte hokejové sny?
Každý hokejista chce hrát NHL, ale je to hrozně brzo dopředu něco takového říkat. Nemám ani žádný vysněný tým, prostě bych byl rád, kdybych si tam aspoň zahrál. Bylo by mi jedno, kde bych hrál.

Jak to máte se školou?
Chodím ještě na základní školu, kde mě zatím uvolňují, takže s tím žádné problémy nemám. Teď budu dělat přijímačky na střední. Všichni brněnští kluci jsou na obchodní akademii ELDO, kde není s uvolňováním problém, takže to by byla asi jedna z možností.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz