Akademií bylo 15, nově jich je 31. Kdo od svazu dostane kolik peněz?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

27. května 10:01

Martin Voltr

Projekt mládežnických Akademií Českého hokeje vstupuje do nové kapitoly, licenci teď každoročně získá mnohem větší počet klubů než dosud. Zatímco v uplynulé sezoně jich bylo patnáct, v té následující jich bude 31. Známe rovněž přesnou výši finanční podpory, kterou jednotlivé kluby dostanou.

O změně jsme informovali v březnu, kdy ji hokejový svaz ohlásil. S podrobnostmi čekal na dohrání soutěží, po vyvrcholení bojů o postup a sestup zveřejnil kompletní informace o nové podobě projektu v příslušné sekci na svých webových stránkách.

Zásadní informace, které se akademií týkají, jsou dvě.

Zaprvé: Na samotné zařazení do projektu má vliv jen a pouze to, které kluby hrají nejvyšší soutěže v kategoriích juniorů, dorostu a deváté třídy. Podle toho, kolik extralig daný klub má, dostane od svazu pevnou část dotace.

Zadruhé: V platnosti zůstává ranking akademií zohledňující největší talenty, kteří v klubu působí či nedávno působili. Podle něj se určuje pohyblivá část dotace.

Akademie jsou rozděleny do tří úrovní – AAA, AA, A. Kritériem je právě počet nejvyšších mládežnických soutěží, kterých se klub účastní. V první skupině bude pro následující sezonu patnáct klubů, ve druhé čtyři a ve třetí dvanáct. Takto vypadá jejich seznam:

Akademie AAA: Škoda Plzeň, Kometa Brno, Liberec, Karlovy Vary, Vítkovice, Sparta Praha, Mladá Boleslav, Pardubice, České Budějovice, Hradec Králové, Třinec, Litvínov, Jihlava, Zlín, Slavia Praha
Akademie AA: Kladno, Přerov, Tábor, Pilsen Wolves
Akademie A: Chomutov, Olomouc, Vsetín, Havířov, Poruba, Písek, Havlíčkův Brod, Šumperk, Warriors Brno, Říčany, Slaný, Frýdek-Místek

Licenci akademie tedy nově získaly převážně kluby hrající pouze extraligu devátých tříd – ta má totiž největší počet účastníků. Zcela obměněné podmínky projektu umožnily návrat pražské Slavii a Chomutovu i vstup extraligové Olomouci, kromě toho v něm zachránily Zlín a Kladno.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Pevná část dotace činí 600 tisíc korun ročně za každou extraligu, jíž se klub účastní. Pro kluby s úrovní AAA to tedy znamená celkem 1,8 milionu. Tyto prostředky jsou určeny na odměny pro hlavní trenéry daných mužstev, kteří tedy od svazu dostanou 50 tisíc korun měsíčně. Jejich klub je pochopitelně může odměňovat i nad rámec této částky.

Pohyblivá část dotace se určuje podle víceletého mládežnického rankingu, který Český hokej aktualizuje už řadu let po každé sezoně.

Kluby do něj získávají body za působení svých juniorů v extralize i zahraničních seniorských soutěžích, za jejich umístění na draftu NHL a také za jejich účast na vrcholných reprezentačních akcích – Hlinka Gretzky Cupu, MS do 18 a 20 let a turnajích seniorského národního týmu.

Bonusové body dostanou za čelní postavení ve výsledcích testů kondiční připravenosti hráčů a také za rozsah mezinárodního programu, tedy například stáže trenérů v zahraničí, jejich účast na vzdělávacích seminářích hokejového svazu, organizaci mezinárodních turnajů či naopak účast týmů na turnajích v zahraničí.

Na nejvyšší sumu aktuálně dosáhla Škoda Plzeň, která opanovala hodnocení akademií třikrát v řadě. Zmiňovanou pevnou část 1,8 milionu si tak navýší o více než 1 milion. Přes půl milionu se v pohyblivé složce dostaly ještě Kometa Brno, Liberec a Karlovy Vary, u většiny elitních klubů se tato částka pohybuje mezi 200 a 500 tisíci.

Z pohyblivé části dotace se klubům dopočítá odměna hlavních trenérů U20 a U17 do dotačního maxima 60 tisíc korun, následný přebytek bude použit na další dvě trenérské pozice – trenéra brankářů a asistenta trenéra juniorů.

Pokud by tedy všechny kluby dodržely stanovené podmínky, pak by hokejový svaz v sezoně 2024/25 poslal do svých akademií dohromady přes 47 milionů korun.

Přehled dotací pro akademie

Foto: ceskyhokej.cz

Český hokej bude na práci v akademiích bedlivě dohlížet. V případě nesplněných podmínek ze strany klubu poníží pevnou část podpory pro následující sezonu, za zjištěné nedostatky na straně jednotlivých trenérů pak ubere z pevné části podpory už v následujícím měsíci. Na pohyblivou složku sahat nebude.

Za co tedy mohou být akademie penalizovány?

Kluby jsou povinny v příslušných termínech poslat na svaz soupis realizačních týmů i hráčů, dále roční tréninkový plán, rozsah mezinárodního programu, evidenci školního prospěchu hráčů a vyúčtování dotace. Kromě toho musí vyslat trenéry na určené povinné semináře, jeden seminář samy zorganizovat a také pořádat utkání juniorské extraligy (pokud ji mají) na hlavní ledové ploše.

Srážky za nesplněné jednotlivé úkoly činí buď jedno, nebo pět procent z pevné části roční dotace.

Mezi povinnostmi trenérů pak najdeme osobní přítomnost na všech trénincích, dosažení minimálních požadovaných výsledků v testování fyzické zdatnosti hráčů, práci se sporttestery, evidenci a vyhodnocování tréninkové činnosti i spolupráci s reprezentačními trenéry.

V případě nesplnění přijdou trenéři v následujícím měsíci o pět procent platu (2500 Kč) za každý jednotlivý prohřešek. Pokud nebudou povinnosti plnit opakovaně, svaz jim může sebrat i víc, stejně jako v případě porušení etického kodexu. O takových srážkách už ale musí rozhodnout výkonný výbor svazu.

Finanční postihy pro kluby a trenéry

Foto: ceskyhokej.cz

Vzhledem k tomu, že zůstává v platnosti zmiňovaný ranking, bude svaz i nadále každé léto přidělovat titul Nejlepší Akademie Českého hokeje. Podle počtu získaných bodů budou klubům udělováni takzvaní Lvi, které mohou stejně jako samotný titul používat při své propagaci.

Připomeňme, že počínaje rokem 2014 získaly titul dvakrát Sparta Praha, dvakrát Kometa Brno, poté třikrát v řadě Liberec (2017 až 2020) a naposledy třikrát v řadě Škoda Plzeň (2021 až 2023). K vydání rankingu a vyhlášení titulu dojde nejdříve po draftu NHL, v posledních letech se tak ale vždy dělo až na přelomu srpna a září.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz