Benák a dalších pět českých talentů prošlo draftem USHL

Tomáš Mikel | Foto: Vojtěch Gargulák, beranizlin.cz

Jako první z draftů, který zajímá i české mladíky (byť jen okrajově), proběhl ten do nejvyšší juniorské soutěže ve Spojených státech. Letos na něm zaznělo šest českých jmen, tradičně však není vůbec jisté, zda vybraní talenti do USHL skutečně zamíří.

Loni prošli draftem čtyři Češi, z nichž ale pouze jeden působil do minulé sezony v domácích soutěžích. Adam Jecho upřednostnil kanadskou juniorku, zbylá trojka se do USHL vydala. Jen obránce Martin Máša však v Lincolnu odehrál celý ročník, brankáři Jan Kasal a Jakub Krbeček si shodně pevné místo v lize nevybojovali a mnohem víc utkání odchytali v nižší NAHL.

Nyní dostalo laso z Ameriky pět českých mladíků z domácí scény a jeden, který už v zámoří hraje.

Pomyslnou českou jedničkou se stal velký plzeňský talent Adam Benák, jenž se začátkem týdne vrátil z mistrovství světa osmnáctek. Ze 41. pozice si ho vybral Youngstown. Klubové barvy hájil v posledních třech sezonách zadák Tomáš Machů, který se nyní chystá na univerzitu.

Odejít může také sparťanský útočník David Hrubý, člen kádru reprezentace do sedmnácti let, jenž z dorostu nakukoval i do juniorky. „Jeho“ Omaha byla v posledních letech odrazovým můstkem brankářů Michaela Hrabala a Jakuba Dobeše, ale ukázali se v ní i další Češi. Loni neúspěšně doufala v příchod zmiňovaného Jecha.

Adam Benák

Adam Benák | Foto: Jan Běhounek, janbehounek.cz

Dále na draftu zazněla jména dvou mladíčků ze Zlína. Velká očekávání předcházejí zejména Tomáše Mikela, jednoho z nejtalentovanějších obránců nastupující generace, který už si doma vyzkoušel i profi hokej. Zahrát si může ve Fargu, jehož tým před čtyřmi lety vedl jako kapitán Ondřej Pavel.

Druhou českou volbou Youngstownu pak byl Jakub Heš. Jeho starší bratr Lukáš si už zámoří (Kanadu) vyzkoušel a po pár měsících se vrátil domů, nyní tedy může sourozenci v tomto ohledu předat spoustu cenných rad.

Nejstarším českým hráčem z vybrané šestice je třinecký Miroslav Holinka. Čerstvý šampion juniorské extraligy má letos šanci projít i draftem NHL. Pokud by se rozhodl pro odchod do Waterloo, zkusil by navázat na skvělou stopu Matěje Blümela nebo čerstvou bodovou nadílku Jakuba Altrichtra.

Jako poslední z českých jmen zaznělo to Františka Netušila, jediného aktuálního krajánka. Bývalý sparťan, a tedy spoluhráč Hrubého, se do Ameriky vydal loni. V New Jersey ho zdobí fantastická čísla a lze očekávat, že bychom ho mohli vidět v sestavě pro nadcházející Hlinka Gretzky Cup. Vzhledem k tomu, že se za pár let chystá na univerzitu, by pro něj mělo být angažmá v Green Bay zcela ideálním krokem.

Miroslav Holinka

Miroslav Holinka | Foto: Markéta Křížová

Češi na draftu USHL 2024

2. fáze:
3. kolo, 41. celkově: Adam Benák (C, Plzeň) – Youngstown Phantoms
8. kolo, 115. celkově: David Hrubý (LK, Sparta Praha) – Omaha Lancers
10. kolo, 152. celkově: Tomáš Mikel (O, Zlín) – Fargo Force
12. kolo, 178. celkově: Jakub Heš (C, Zlín) – Youngstown Phantoms
15. kolo, 220. celkově: Miroslav Holinka (PK, Třinec) – Waterloo Blackhawks
22. kolo, 329. celkově: František Netušil (C, New Jersey Rockets, USA) – Green Bay Gamblers

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz