Beran před turnajem v Přerově: Ať kluci odhodí zábrany a strhnou fanoušky!

Foto: Karel Švec, ČSLH

14. února 2018, 14:09

Martin Voltr

Poslední den příprav absolvuje česká reprezentace do 16 let před startem turnaje čtyř zemí v Přerově. Domácí hokejisté začnou ve čtvrtek v 18 hodin proti Finům! Hlavní trenér Karel Beran ale musel řešit víc omluvenek, než by si přál.

Nový fanshop

Špatných zpráv se dostalo české šestnáctce před dosud nejtěžší akcí sezony. Z nominace jí zůstala v původním složení pouze obrana. Zranění vyřadilo ze hry brankáře Pavla Čajana a útočníka Jakuba Malého, nemoc pak další forvady Nica Geidla a Vojtěcha Strnada.

„Dokonce i mezi náhradníky se objevily nemoci a zranění,“ kroutí hlavou kouč Karel Beran. Na brankářském postu tak tým doplnil Ivo Lekeš ze Zlína, v útoku se představí jeho spoluhráč Dominik Luža, Michal Simon z Mladé Boleslavi a Tomáš Urban z Kladna. „Kluci, co je nahradili, jsou určitě kvalitní. Nemyslím, že by to pro nás mělo znamenat problémy,“ reaguje trenér, byť určitě neměl příjemné starosti.

Právě Strnad měl být jedním ze dvou nováčků, teď už tahle nálepka patří pouze Ondřeji Dolíškovi. Vítkovický brankář si prožije pěkně ostrý vstup do reprezentační kariéry! „Řešili jsme to s jejich trenérem brankářů. Měli jsme na něj dobré reference, tak jsme ho povolali,“ vysvětluje Beran. Na gólmanském postu šestnáctka stále hledá optimální varianty. „Kluci to pořád mají před sebou, musíme dávat šanci jiným. A to samozřejmě neplatí jenom pro brankáře.“

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Nejmladší hokejisté se v Přerově chystají od pondělka. Přání trenérů v téhle kategorii nesměřuje zdaleka jenom k výsledkům, hodně je těší celkový progres ve hře i v trénincích.  „Zrovna jsme to probírali. Je vidět, jak se kluci zase posunuli. Ať už v rychlosti, myšlení... Posun oproti kempům na startu sezony rozhodně nastal. Je to logické, kluci rostou a vyvíjejí se nejenom hokejově a silově, ale i mentálně,“ hlásí spokojeně Beran.

Ostatně i pro něj samotného byl velkou školou prosincový trojzápas s Ruskem. Navázat na něj mohl nejen na krátkých kempech, ale hlavně před nadcházejícím turnajem. „Klukům zdůrazňujeme, že mezinárodní hokej je jiný. Naše soutěže jsou kvalitní, ale tady musí být všechny činnosti daleko rychlejší než v extralize,“ říká trenér jednoznačně. „Všechno musí zrychlit, pohyb i myšlenky. Je to o detailech,“ tuší.

Zatímco proti sborné se šestnáctka postupně oťukávala, teď už chce do hry vstoupit naplno od první minuty. V turnajovém formátu je to logické, půjde o každý bod a každý gól.  „Zlepšovali jsme se. Máme tady řadu výborných hráčů, tak doufám, že se prosadí a odhodí zábrany.“ Někteří očekávaní tahouni se naposledy gólově neprojevili, teď by to určitě chtěli změnit.

Trenéři je v tom maximálně povzbuzují. „Od prvního sezení do nich pozitivně vkládáme, aby zahodili respekt a hráli jsme hokej. Ten pochopitelně musí mít nějakou organizaci, ale chceme vytvořit takovou atmosféru, aby si kluci šli zápas užít. Musí je to bavit, to je začátek úspěchu. Sport by měl být pro kluky v první řadě zábava,“ opakuje Karel Beran zdánlivě samozřejmé věty, na které se ale velmi často zapomíná.

Další bitva se sbornou čeká jeho svěřence až na samotný závěr turnaje, předtím vyzvou dvojici severských soků. Proti Finům i Švédům to bude pro hokejisty ročníku 2002 životní premiéra. „Máme záběry z jejich zápasů, ať už když hráli mezi sebou, nebo Finové proti Němcům... To klukům ukážeme. Ale hlavně se budeme soustředit sami na sebe,“ ujišťuje kouč, který v domácích soutěžích vede starší dorost Olomouce.

Do Přerova to má tím pádem hodně blízko. MEO Aréna patří mezi ty, které dokáží hokejistům všech věkových kategorií i obou pohlaví vytvořit vynikající atmosféru!

„Nedokážu říct, kolik sem přijde diváků. My věříme, že si cestu najdou. Kluky čeká první větší, prestižní turnaj. Někteří z nich už za chvíli naskočí do profesionálního sportu, takže ať si na to zvykají a odhodí zábrany,“ burcuje Beran. „Kluci by měli ukázat, že hrajeme doma, a svou hrou lidi strhnout, aby jim fandili a pomohli,“ pokyvuje závěrem.

Všechny zápasy turnaje budou vysílány v přímých přenosech na HokejkaTV.

Nominace českého týmu

Brankáři:
Ondřej Dolíška (Vítkovice), Jan Bednář (Karlovy Vary), Ivo Lekeš (Zlín).

Obránci:
Jan Hampl (Liberec), Vladimír Kremláček (Plzeň), Václav Svach (České Budějovice), Marek Bláha (Sparta Praha), Jan Sedláček (Kometa Brno), Michael Krutil (Letňany), Dominik Vacík (Havlíčkův Brod), Ondřej Baláž (Litvínov).

Útočníci:
Jan Cikhart (Liberec), Joshua James Mácha (Šumperk), Pavel Novák (České Budějovice), Michal Gut, Josef Koláček (oba Chomutov), Jakub Konečný (Žďár n/S), Tomáš Chlubna (Jihlava), Dominik Binias (Fribourg-Gottéron), Jan Myšák (Litvínov), Dominik Luža (Zlín), Tomáš Urban (Kladno), Michal Simon (Mladá Boleslav).

Realizační tým:

Manažer: Radek Hlavatý
Hlavní trenér: Karel Beran
Asistenti trenéra: Petr Svoboda a Radim Skuhrovec
Lékař: MUDr. Jiří Dvořák
Trenér brankářů: David Kovářík
Hospodář: Pavel Štechmüller

Program turnaje v Přerově

Čtvrtek 15. února:
14:30 Švédsko – Rusko, livestream »
18:00 Česko – Finsko, livestream »

Pátek 16. února:
14:30 Rusko – Finsko, livestream »
18:00 Česko – Švédsko, livestream »

Sobota 17. února:
14:30 Finsko – Švédsko, livestream »
18:00 Česko – Rusko, livestream »

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz