Bez porážky ke zlatému doublu. Kometu táhli Hájek, Zbořil či Koblížek

Foto: Tomáš Čekal, hc-kometa.cz

Celkem sedm mistrovských titulů napříč všemi mládežnickými kategoriemi slavila v uplynulé dekádě brněnská Kometa. A třeba z kádru úspěšného mladšího dorostu ze sezony 2012/13 se do velkého hokeje prosadila spousta hráčů.

Aplikace Tipsport extraligy

Vzpomínky na mládežnické mistry

 JuniořiStarší dorostMladší dorost
2009/10 Zlín Slavia Praha Plzeň
2010/11 Znojmo Zlín Kometa Brno
2011/12 Chomutov Vítkovice Chomutov
2012/13 Vítkovice Karlovy Vary Kometa Brno

Brněnský tým budil respekt během celého ročníku. Společně s Libercem vládl extraligové skupině Střed s náskokem třídy na zbytek pole, Kometa ztratila jen čtyři zápasy a třetí Mladou Boleslav za sebou nechala o třicet bodů. Tehdejší systém, v němž první dva celky z každé skupiny jely na mistrovství, tak v tomto případě ani nemohl být spravedlivější.

Finálový turnaj v Chomutově pro týmy obnášel spoustu neznámých, vždyť na soupeře povětšinou narazily vůbec poprvé. Kometě ale pomohla jedna drobnost. „Měli jsme obrovskou výhodu, že soupeře, který nás čekal druhý den, jsme vždycky měli možnost shlédnout po našem zápase. Vždycky jsme tak kluky připravili na další den. Myslím, že to sklidilo ovoce,“ řekl trenér Brňanů Jan Konečný.

Jeho svěřenci svedli možná nejtěžší bitvu hned na úvod se Zlínem. „Trochu jsme se znali z přípravných zápasů. Začátek byl ze strany kluků trochu nervóznější, ale výhra nás posunula dál,“ líčil Konečný dojmy z těsného vítězství 3:2, které vystřelil ve 48. minutě Petr Kratochvíl.

Foto: Tomáš Čekal, hc-kometa.cz

Obrovsky pak Kometu povzbudila první třetina druhého duelu s Plzní. Vyhrála ji totiž o tři góly, a víc už se ani nestalo. „Ta byla nejhezčí, měli jsme skvělý nástup. Přitom Plzeň hrála výborný hokej,“ těšilo trenéra. Při repríze sezonních zápasů s Libercem sledoval další „pohodový“ triumf 5:1 a jakmile bílo-modří porazili výsledkem 3:1 Třinec, s předstihem už mohli slavit jistotu prvenství!

Svou jízdu pak zakončili vítězstvím 4:2 nad Chomutovem, tudíž neztratili ani bod. „Tak jednoznačné to určitě nebylo. Na turnaj jely vyrovnané top týmy z republiky. Myslím ale, že jsme byli o krok napřed a předváděli jsme hezký hokej, který se musel líbit,“ shrnoval Konečný.

Na mistrovství republiky musel oželet Jana Hasoně a Luboše Horkého, ale zato se mu vrátili někteří tahouni ze staršího dorostu. Do týmu zapadli na výbornou. „Šli jsme za jedním snem, který se stal skutečností. Táhli jsme za jeden provaz a chtěli něčeho dosáhnout. To srdce, že jsme hráli za Kometu, bylo hlavním dílem úspěchu,“ rozplýval se mladý kouč Brňanů.

Foto: Tomáš Čekal, hc-kometa.cz

Jihomoravský klub měl už tehdy ve všech kategoriích řadu talentovaných hráčů. Ve zlatém týmu ale nikdo individuálně nevyčníval. Je až neuvěřitelné, jak vyrovnanou měl špici produktivity – plných sedm hráčů zaznamenalo v základní části mezi 31 a 34 kanadskými body!

Konečný tak po mistrovských oslavách jmenovitě pochválil jen brankáře Zdeňka Slavíčka. „Musím říct, že svou roli zvládl výborně. Hodně si to zasloužil svou pílí a pracovitostí,“ prohlásil o jednoznačné jedničce v zádech dobře namazaného stroje.

Návrat z Chomutova navíc Kometě osladili hokejisté osmé třídy kolem brankáře Lukáše Dostála, kteří na mistrovství republiky rovněž získali zlaté medaile – a taky beze ztráty bodu! Na double těchto kategorií dosáhla v desetileté historii už jen pražská Sparta, a to o čtyři roky později.

Brankáři

Zdeněk Slavíček
Své zástupce, Martina Krčka a Lukáše Dostála, pustil do branky jen na šest duelů. Extralize statisticky kraloval jak v základní části (94,1 %), tak na závěrečném turnaji (95,3 %). Seniorský hokej si ale zachytal jen na Technice a ve Velkém Meziříčí, loni trénoval mladé gólmany Komety.

Obránci

Michal Furch
Stihl odehrát jen 13 duelů. Výraznější roli už měl při titulech se starším dorostem (2016) a juniorkou (2018), za Brno nastoupil k pěti zápasům Ligy mistrů a jinak působí už čtvrtým rokem v Třebíči.

Lukáš Gotthard
Hokej hrál už jen další dvě sezony, v roce 2015 skončil.

Libor Hájek
Jeden z velkých pomocníků, kteří se do týmu vrátili ze staršího dorostu. Postupně se vyrýsoval mezi elitu českých obránců: Za dva roky už byl u extraligového bronzu, získal stříbro na Hlinkově memoriálu, dvakrát si zahrál na MS do 18 let a jednou na dvacítkách, kde byl s osmi body nejproduktivnějším zadákem. Za poslední dvě sezony nastoupil ke 33 zápasům NHL, nyní ho New York Rangers zase půjčili Kometě.

Foto: nhl.com

Lukáš Jirůšek
Převážnou část následujícího ročníku strávil v Opavě, i když do Brna se ještě taky vrátil. Jediné seniorské starty má zapsané v kraji za TJ Sokol Březina.

Jiří Kališ
Ve starším dorostu se vydal do Olomouce, kde strávil tři roky. Po roční anabázi v nižších amerických soutěžích vystřídal dresy tři druholigových celků – Žďáru nad Sázavou, Nového Jičína a teď je ve Znojmě.

Dalimil Mikyska
Závěrečný turnaj se ho týkal v dresu osmáků. Po celou mládežnickou kariéru platil za stálici reprezentačního ročníku 1999, na kontě má tedy i zlato z Memoriálu Ivana Hlinky. Za áčko Komety nastoupil k 53 extraligovým duelům, jinak hostoval do Třebíče, až loni ho Brno pustilo na delší vzdálenost – do Karlových Varů, respektive Sokolova.

David Sedláček
Produktivní zadák pomohl v základní části 25 kanadskými body. Nejdál to dotáhl do druhé ligy, poslední tři roky působí – vyjma krajské soutěže – v univerzitním týmu brněnských Kavalírů.

Rostislav Šnajnar
Kapitán týmu a velký strůjce úspěchu. Díky 34 bodům (10+24) v základní části vévodil všem obráncům v soutěži! Do extraligy nakoukl jen čtyřikrát, jinak spojil přechod mezi dospělé s Přerovem, kam se loni po oklice přes Znojmo a Porubu vrátil. Letos ale nikde nenastupuje.

Jakub Zbořil
Starší brácha Adam mu před sezonou odešel do Kanady, Jakub se do mladšího dorostu vrátil až na mistrovství. Brzy se také vydal zámořskou cestou, mezi tři ročníky v QMJHL a tři v AHL vklínil dva starty za Boston. Majitele stříbra z MS do 18 let 2014 teď můžou fanoušci Komety společně s Hájkem sledovat zase doma.

Foto: nhl.com

Lukáš Zukal
Po druhém titulu, který slavil se starším dorostem v roce 2016, poprvé opustil jižní Moravu. Z pardubické juniorky se odrazil do prvoligového áčka Ústí nad Labem, nyní úpěnlivě čeká na rozjezd soutěže v Třebíči.

Útočníci

Jakub Čejka
Podobně jako další, také on se s Kometou loučil v roce 2018 s celkovou bilancí tří mládežnických titulů. V prvoligové Třebíči se neudržel, a tak střídá štace o soutěž níž. Aktuálně je to Havlíčkův Brod.

Jan Dufek
Když se do týmu vracel ze staršího dorostu, sbíral průměrně dva body na zápas. Stříbrný medailista z Hlinkova memoriálu se rok učil kanadskému hokeji, po angažmá v Litvínově si o výraznější pozornost řekl až u Beranů. Loňský průlomový ročník ho vynesl do áčkové reprezentace.

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Filip Dvořák
V mistrovské sezoně pomáhal úplně stejným způsobem, na mezinárodní scéně si zahrál World U17 Hockey Challenge, úspěšný Hlinkův memoriál i kanadský turnaj s devatenáctkou. 28 extraligových startů vyměnil za pevné místo v sestavě Přerova.

Roman Dymáček
Hrál už za starší dorost, na finálovém turnaji pak nasbíral sedm bodů. Také on v Břeclavi slavil druhé místo na prestižním turnaji a rok odkroutil v kanadské WHL. S koncem mládežnických let však ukončil rovnou celou kariéru.

Jan Hasoň
Na závěrečném turnaji ho Kometa musela oželet. Po celých šest let v akademických kategoriích si udržoval nevídaně konstantní bodové příspěvky a rovněž se chlubí trojicí titulů. Žďár nad Sázavou loni vystřídal za akademický tým Cavaliers.

Robert Havlát
Také synovec někdejší české superstar z NHL Martina Havláta má na pažbě tři mládežnická zlata. To jen dokazuje, že z mládeže Komety měl málokdo důvod odcházet... Po dvou letech v Třebíči se vydal do druholigového Hodonína.

Foto: Markéta Křížová, hstrebic.cz

Aleš Heinrich
Výraznější prostor dostával po titulu v brněnském Warrioru, poslední tři mládežnické sezony zase táhl kategorie Jihlavy. Na Vysočině od té doby už zůstal. Přes Pelhřimov a Moravské Budějovice to vzal do Žďáru.

Luboš Horký
Stejně jako Hasoň mohl i další úderný forvard svým parťákům na mistrovství jedině fandit. Jeden z hrdinů juniorského play off 2018 výtečně bojoval o šance v A-týmu a po návratu z pardubického hostování už se v něm usadil naplno.

Daniel Hroudný
A další ze sedmičky hráčů, kteří se v dlouhodobé fázi dostali těsně nad třicet bodů. Hroudného cesta nejvyššími soutěžemi skončila juniorkou, od té doby nastupuje v kraji.

Radek Koblížek
Těžko říct, zda to při zvedání mistrovského poháru tušil: Od té chvíle už si Koblížek nezahrál v Česku ani jeden jediný soutěžní duel. Zvolil školu finského Kärpätu Oulu a z tak vyhlášené akademie dosud neměl proč odcházet. Představil se na osmnáctkách, dvacítkách a už taky dvou akcích seniorského nároďáku.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Petr Kratochvíl
V produktivitě se s postupem let zlepšoval a Kometě zůstal věrný, nicméně do extraligy nakoukl jen ve 23 případech a jinak mu klub vždy hledal prvoligová angažmá. Takhle okusil Přerov, Třebíč a teď je v Šumperku.

Marek Škvrně
Za dorost hrál jen v základní části. Pozdější šampion z Hlinkova memoriálu se po osmnáctkách vydal do WHL, ale zranění jeho slibně rozjetou kariéru zabrzdila a od loňska už brousí jen druhou ligu.

Sebastian Šmída
Slovenský útočník oblékal brněnský dres už jen rok, přes Hradec Králové se pak vrátil do rodné Skalice. Vybojoval si účast na MS do 18 let, jednu zimu strávil ve Finsku a loni vyhrál stříbro na univerziádě. V srpnu zamířil na zkoušku do Kadaně, tam ale zatím nemá žádný start.

Jan Süss
Stejně jako Mikyska si na MČR plnil důležitější roli v kádru osmáků. Jeho nástup do brněnského áčka byl famózní: Hattrickem v Lize mistrů si vysloužil první šanci v extralize, a tam při debutu z první střely skóroval! Uvidíme, zda na hostování u Zubrů zabojuje o další zápasy.

Jakub Tauwinkl
Společně s Jirůškem odešel na podzim po titulu do Opavy. Do roku 2017 pak kromě Vítkovic vyzkoušel i zahraniční destinace – americký Springfield a švédskou Sollentunu.

Trenéři: Jan Konečný a David Pazourek.

Poznámka: Uvádíme pouze hráče, kteří odehráli v základní části alespoň 10 zápasů nebo nastoupili na závěrečném turnaji. Do tohoto počtu se nevešli brankáři Lukáš Dostál a Martin Krček, obránci Roman Jeřábek, Filip Král, Štěpán Kuscera, David Petlák a Libor Zábranský a útočníci Adam Gajarský, Jan Jambor, Petr Krejčí, Jakub Matula a David Svoboda.

Foto: Tomáš Čekal, hc-kometa.cz

Foto: Tomáš Čekal, hc-kometa.cz

Foto: Tomáš Čekal, hc-kometa.cz

Foto: Tomáš Čekal, hc-kometa.cz

Foto: Tomáš Čekal, hc-kometa.cz

Foto: Tomáš Čekal, hc-kometa.cz

Foto: Tomáš Čekal, hc-kometa.cz

Foto: Tomáš Čekal, hc-kometa.cz

P.S.: Lukáš Dostál a Dalimil Mikyska sice získali individuální trofeje coby hráči osmé třídy, ale s jejich roztomilými výrazy je sem musíme taky dát :-)

Foto: Tomáš Čekal, hc-kometa.cz

Foto: Tomáš Čekal, hc-kometa.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz