Bleskurychlý přesun i start v USHL. Stačilo pět dní, vypráví Pařík

Foto: Stephen Gassman

Lukáš Pařík se po mistrovství světa dvacetiletých vrátil do Benátek, kde ale neodchytal jediný zápas. Rozhodl se tak pro odchod za moře. Spokane Chiefs během tří dnů vyměnil za Dubuque Fighting Saints hrající USHL, kde hned v úvodním startu zazářil a odešel jako první hvězda zápasu.

Aplikace Tipsport extraligy

Lukáši, váš návrat za moře byl hodně rychlý, viďte?
Odehrálo se to všechno během tří dnů a po pěti dnech už jsem chytal. Začali jsme to řešit asi v neděli v devět večer, když jsem zavolal svému agentovi Allanu Walshovi, kterého mám v Americe. Říkal jsem mu, že je to na prd a že nehraju, protože do áčka Liberce bych asi neměl šanci se dostat a Benátky dávají prostor Danielu Královi, kterého čeká mistrovství světa osmnáctek. Stejnou možnost dávaly i mně před mistrovstvím dvacítek, kdy jsem odchytal skoro všechny zápasy, abych se připravil. Chápal jsem to a respektoval to, ale na druhou stranu jsem věděl, že potřebuju hrát.

Proč jste zvolil zrovna Fighting Saints?
Agent volal v těch devět večer do LA, že potřebujeme něco najít. Byl s lidmi asi tři hodiny na telefonu a snažil se něco vyřešit, padla možnost Dubuque Fighting Saints v USHL, protože tady trénoval development kouč gólmanů z LA posledních šest let. Během těch tří hodin jsme požádali o transfer ze Spokane sem.

„Začali jsme to řešit v neděli v devět večer, když jsem zavolal svému agentovi, že je to na prd a že nehraju.“

Přišly nějaké komplikace?
Měli jsme osmačtyřicet hodin, aby to potvrdily všechny strany. Kdyby to nepotvrdily, tak by s tím agent nemohl nic udělat, takže já jsem musel čekat. Přišlo pondělí a pořád nic. V úterý ráno mi přišla zpráva, že je to potvrzené, takže jsem si musel udělat testy na covid, jet domů a zabalit si. A ještě jsem musel řešit dodatek ve vízu.

O co šlo?
Musel jsem kvůli covidu požádat americkou ambasádu o potvrzení, že mě pouští do země. Udělili mi sice vízum, ale ještě jsem potřeboval tohle potvrzení, že mě tam pustí. Bylo to zmatečné, ale chápal jsem to. Potvrzení tohoto dodatku mohlo trvat ještě dalších 48 hodin, ale já jsem chtěl odletět co nejdříve. Výsledky testu na covid i potvrzení dodatku mi přišly během středy, takže jsem hned volal do Dubuque, abychom udělali letenky. Následující den asi v šest hodin ráno jsem letěl.

Foto: Stephen Gassman

Ve Spokane nebyl žádný problém? Předváděl jste tam skvělé výkony.
Oni to chápali, což bylo super. Kanadská juniorka se ještě nerozjela a neměli kolem toho žádné informace, takže mi dali možnost, abych se mohl dále vyvíjet. Dali mi možnost odejít, což je skvělé. Jsem teď hráčem Dubuque a chtěl bych tu strávit zbytek sezony.

Start v USHL byl stejně rychlý jako samotný odlet…
Přiletěl jsem ve čtvrtek navečer, kdy jsem šel ještě do posilovny, abych si udělal nějaká cvičení a protáhl se po letu. Na letišti mě vyzvedal trenér, který mi říkal, že pokud se budu cítit dobře, půjdu do zápasu. Stejně jsem si ale říkal, že po dvacetihodinovém letu do zápasu nepůjdu. Po rozbruslení se mě trenér ptal a já jsem se cítil dobře, takže jsem do branky proti Waterloo v pátek šel. Chytal jsem i v sobotu a v neděli jsem byl i kvůli únavě jako dvojka, ale pět minut před koncem první třetiny jsem šel zase do brány, protože jsme prohrávali 0:3.

„No, kluci ani nevěděli, že mám přiletět.“

Pomohl vám takový start v sebevědomí, abyste si potvrdil, že jste nezapomněl chytat?
(směje se) To je hezké říct: nezapomněl chytat. Ono se to nedá zapomenout, ale samozřejmě pro tu psychiku při příchodu do nového klubu je to dobré. Chtěl jsem se ukázat ve vítězném stylu, což se mi povedlo, a byl jsem rád, že se to takhle celé odehrálo.

Jak vás přijali spoluhráči v kabině?
No, kluci ani nevěděli, že mám přiletět. Z hráčů to věděl jenom Zane Demsey, se kterým bydlím v rodině. Určitě mi takové zápasy na začátku pomohly, protože jsem přišel jako nový a chtěl jsem se ukázat.

Je USHL hodně jiná od WHL, kde jste chytal minulý ročník?
WHL je lehce tvrdší a není tak rychlostní jako USHL, kde se více hraje s pukem a ne tolik do těla. Bruslení a dovednosti jsou na stejné úrovni a pro mě jako pro gólmana asi žádné změny nevidím. Pořád je to hokej s černou gumou, kterou nesmím pustit za záda.

Máte nařízené testy, aby se zabránilo šíření koronaviru?
Testy se dělají jednou za čas. První týden, když jsem přiletěl, se mi testy dělaly. Další týden kluci chytli covid, takže jsme týden nehráli, ale testy se nedělaly, protože většina hráčů už covid měla předtím a teď ho prodělali ti, kteří ho předtím neměli. Dva až tři týdny jsme se netestovali, ale teď pár hráčů na testování šlo. Všechno je stejné, jenom v kabině musíme nosit roušky, což se nám sice nechce, ale respektujeme to, abychom mohli hrát hokej.

Máte náznaky, jak se bude vyvíjet vaše budoucnost?
Vůbec nemám informace. Prvním a hlavním cílem je podepsat v NHL, což je asi sen každého, ale žádné zprávy o tom nemám. Další sezonu vůbec nevím, co bude. Tuším jenom něco málo, hodně málo. Co reálně bude, to ale nevím.

Foto: Stephen Gassman

Foto: Stephen Gassman

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz