Cachnín o tátovi, maturitě i budoucnosti: Chtěl bych s Brodem do první ligy

Foto: Markéta Křížová, bkhb.cz

Průměr ke třem bodům na zápas v REDSTONE Extralize juniorů, téměř bod na zápas ve druhé lize mužů. Taková bilance zdobila v uplynulé sezoně Richarda Cachnína, jenž loni odmítl nabídku z Hradce Králové. A devatenáctiletý útočník, který se nyní chystá na maturitu, zůstane věrný Havlíčkovu Brodu i nadále.

Chance liga na Hokejka TV

Cachnín patřil mezi absolutně nejlepší hráče druhé nejvyšší juniorské soutěže, v dospělých se také uchytil na výbornou. Dojmy z osobně povedeného ročníku se mu ale trochu mísí s těmi týmovými. Ani jedna z nejstarších kategorií Bruslařů neměla takovou sezonu, jakou by si přála.

Syn havlíčkobroského trenéra teď už má mládežnickou kariéru za sebou. A tak bude svoje síly upínat výhradně ke druhé lize. Tedy až potom, co – snad – zvládne maturitu.

Jak na sezonu vzpomínáte z osobního hlediska?
Vzpomínám na ni v hodně dobrém, protože to byla asi moje nejlepší sezona. Hrozně jsem si ji užil. Hrál jsem zároveň ve dvou kategoriích, juniorce i áčku, a bavilo mě to. Bylo to sice náročné a skončilo to na vrcholu v play off, což je škoda, ale jinak to byla dobrá sezona.

Stihl jste odehrát 67 soutěžních zápasů, což se každému nepovede. Nebyl jste občas vyždímaný?
Ze začátku jsem to zvládal, ale pak třeba o Vánocích už toho bylo fakt moc a už jsem byl vyšťavený. Pak jsem už tolik nehrál za juniorku ani s ní nechodil na tréninky. Ke konci sezony jsem upravil program tak, abych stíhal obojí, a už se to dalo. Ale bylo to hodně náročné. Ještě jsem to nezažil.

Čekal jste, že byste ve druhé lize mohl dostávat tolik šancí?
Před sezonou to nebylo takhle určené. Měl jsem jít do Hradce, ale nakonec jsem zůstal tady. Měl jsem hrát výhradně za juniorku a s áčkem chodit jen někdy. No a po odchodu Kuby Matušíka jsem se tam chytl a už jsem tam zůstal do konce sezony.

„Ze začátku jsem to zvládal, ale pak třeba o Vánocích už toho bylo fakt moc a už jsem byl vyšťavený.“

Jak říkáte, loni jste měl jít do Hradce s kamarádem Markem Teclem. Proč jste tedy zůstal?
Já jsem tam byl na přípravě asi čtrnáct dní, ale nakonec převážila škola, kterou jsem si chtěl dodělat. Ze svého pohledu jsem si myslel, že bych to asi nezvládl, kdybych hrál v Hradci. A přestupovat na jinou školu se mi nechtělo.

Ve druhé lize jste už v předešlých sezonách odehrál pár zápasů. Bylo teď pro vás snadnější přizpůsobit se mužskému hokeji?
V minulých sezonách jsme si to tam šli jenom tak zkusit, moc jsme toho neodehráli, jen pár střídání. Letos už jsem dostával hodně času a už jsem prostě byl v tom zápase. Ze začátku jsem si chvíli zvykal, ale dá se na to zvyknout. Je to sice víc o myšlení, ale je to lepší než juniorský hokej.

Víc bodů než vy měli z juniorů už jen kluci z Klatov. Byl jste spokojený?
Jo jo, i když možná mohlo přijít víc gólů, moc jsem šance neproměňoval. Ale těch třicet bodů je pěkných, před sezonou jsem to nečekal.

Z týmového hlediska to ale nebylo úplně ono.
Nebylo to určitě ono. Sezony předtím se tady hrálo úplně na špici a letos nám to moc nešlo. I když jsme měli výborný tým, tak jsme se docela trápili. Nebyla to až tak hrozná sezona, ale moc se nám nedařilo. Sice jsme dokázali porazit Šumperk, který byl suverénně nejsilnější, ale nebylo to ono.

Nebylo až demotivující, když jste viděli sílu Šumperka a tušili, jak těžké by bylo přes něj přejít?
Možná trošku, ale my jsme si na něj vždycky věřili. Hráli jsme s nimi vyrovnané zápasy a rozhodovalo proměňování šancí. Ale jinak je pravda, že letos byli fakt suverénní a nikdo na ně neměl.

Taky se sluší říct, že měli úplně jiné podmínky...
To určitě. Měli mnohem větší rozpočet a úplně jiný kádr, zkušenější. Šli si suverénně za postupem.

Foto: Markéta Křížová, bkhb.cz

Týmově vám to nedopadlo podle představ ani s juniorkou, kde bylo play off vaším cílem, viďte?
Play off bylo asi cílem od začátku sezony, i když jsme vůbec nevěděli, jak ta soutěž bude vypadat. Měli jsme hodně dobrý nástup, ale pak přišly výkyvy. I z prvního místa jsme se dostali až na předposlední a pak jsme i chvíli uvažovali, jestli nespadneme, protože se nás scházelo fakt málo. Ke konci sezony už se to zvedlo, měli jsme nějakou šňůru výher, ale škoda, že nám to o bod uteklo.

Rozhodoval zápas v Písku, kde jste potřebovali dva body, ale získali jeden...
Myslím, že se to nelámalo jen v tomhle zápase, že jich v sezoně bylo víc, co jsme si pokazili. Třeba jsme prohráli třikrát se Žďárem. Ale v Písku to byla velká škoda. Měli jsme před třetí třetinou dvoubrankové vedení a zkazili jsme si to.

Co jste vůbec říkal na kvalitu soutěže?
Myslel jsem si, že to bude mnohem pomalejší než nejvyšší juniorská soutěž, ale docela mě to překvapilo. Mělo to rychlost, hrály tam dobré týmy a hráči, kteří by suverénně měli na nejvyšší soutěž.

Kteří hráči vás zaujali?
V naší skupině byl z Ústí hodně dobrý Matěj Harkabus, ze Žďáru Šimon Malenovský, na to, že je to 2002ka. Nebo co jsem slyšel, tak určitě Lukáš Zmeškal z Přerova nebo hodně hráčů z Havířova.

„O zápasech spolu nediskutujeme. Beru ho jako každého jiného trenéra, moc to ani neřešim.“

Východ byl našlapanější...
Určitě. Na Moravě je vždycky těžké hrát. Hodně hráčů jim tam zůstalo z předešlé sezony z nejvyšší soutěže, moc neodcházeli. Myslím, že měli suverénně lepší skupinu.

V obou kategoriích jste hrál pod svým otcem coby trenérem. Jaké to je?
Není nic příjemného, když slyšíte nějaké nadávky na trenéra a podobně. Ale já se s ním snažím bavit o hokeji co nejmíň. O zápasech spolu nediskutujeme. Beru ho jako každého jiného trenéra, moc to ani neřešim.

Vážně si v soukromí o hokeji nepopovídáte?
Vůbec se o tom v soukromí nebavíme. Bavíme se třeba o NHL, jestli sledujeme, ale naše zápasy vůbec nerozebíráme.

Je na vás přísnější než na jiné hráče? Zvedne víc hlas?
To nevím, ale řekl bych, že mě možná víc kontroluje a někdy na mě zařve. Chce, abych to dělal všechno naplno.

Nevyslechnete si občas nějaké řeči o tom, že by vás protěžoval?
Teď už ne. Dřív v mládí takové řeči chodily, ale teď už jsem nic takového neslyšel.

A je pro vás hnacím motorem ve vaší hokejové kariéře?
Asi jo. Já si začátky moc nepamatuju, ale dovedl mě k tomu hlavně on. Asi jsem neměl na vybranou, jestli hokej, nebo fotbal. Hned od začátku mě dostal do hokeje.

Foto: Markéta Křížová, bkhb.cz

Má hokej ve vaší rodině větší tradici?
Neznám nikoho jiného z rodiny, kdo by hrál. Táta byl asi první, kdo začal.

V roce 2006 ještě coby hráč postoupil s A-týmem do první ligy. Pamatujete si to?
Pamatuju si jen tak trošku, že mě po zápase vzal na led, a to je asi všechno. Ani jsem nějak nevnímal, co v té době dokázali. Moc si to nevybavuju. Ani si nepamatuju jeho zápasy, takže jsem ho nikdy nebral jako svůj vzor.

A koho jste měl za vzor?
V Brodě se mi vždycky líbil Míra Třetina, jak hrál, jako centr. A pak jsem měl v NHL za vzor Malkina.

Je pro vás snem napodobit tátu a taky postoupit do první ligy?
No, chtěl bych ho tady někdy napodobit. Mám to tady rád a chtěl bych něco dokázat, postoupit s Brodem do první ligy, kam si myslím, že patří.

Je to v reálných možnostech klubu?
Já si myslím, že tady na to možnosti jsou. Všichni si to přejou už hodně let.

„Druhou ligu hrají hodně kvalitní hráči, takže si myslím, že mladý kluk jako já se může v každém zápase někam posunout.“

Vy tedy zůstáváte v Brodě?
Něco jsem před sezonou řešil, měl jsem jednání, ale nakonec jsem se rozhodl, že v Brodě ještě zůstanu.

Vážně nechcete teď po konci juniorské kariéry zkusit první ligu?
Já právě nevím, vždycky se hrozně těžko rozmýšlím. Ale ještě se mi z toho Brodu nechce. Myslím si, že mám ještě čas, abych rok počkal.

Nebojíte se, že by se ve druhé lize mohla vaše kariéra zastavit?
Je to možné, ale budu se prostě snažit co nejvíc, abych něco dokázal. Posunul se do první ligy a třeba někdy v budoucnu i do extraligy.

Může se podle vás hráč v téhle soutěži vyvíjet?
Myslím, že určitě. Druhou ligu hrají hodně kvalitní hráči, takže si myslím, že mladý kluk jako já se může v každém zápase někam posunout.

Foto: Markéta Křížová, bkhb.cz

Teď vás čeká zkouška dospělosti. Z jakých předmětů budete maturovat?
Chodím na obchodní akademii se sportovním zaměřením a maturuju z ekonomie, účetnictví, matematiky a teorie sportovního tréninku.

Máte obavy?
Ze začátku jsem to moc nebral, ale postupem času mám čím dál větší nervy, protože už se to blíží. Za čtrnáct dní mám první zkoušku, takže se učím, ale zároveň jsme začali trénovat. Ten měsíc bude náročný.

Jaký jste student?
Takový něco mezi. Není to úplně výborné a není to špatné. Tak za tři.

A zvládáte ty předměty, ze kterých maturujete?
Normálně je zvládám, akorát teď jak se to učení nahrnulo, tak z toho mám trochu obavy. Ale myslím si, že bych to měl všechno zvládnout.

Jak se vám dva měsíce učilo doma?
Nebylo to moc příjemné. Bylo těžké se donutit. Přece jenom když se chodí do školy, tak vás tam nutí učitelé, učíme se na písemky a podobně. Teď jsme dostávali jenom úkoly a když jsme třeba chodili ven něco hrát, pak bylo těžké se večer doma donutit k učení. Ve škole by to asi bylo lepší.

„Teď jsme dostávali jenom úkoly a když jsme třeba chodili ven něco hrát, pak bylo těžké se večer doma donutit k učení.“

Chystáte se na vysokou školu?
Posílal jsem si přihlášku na FTVS do Prahy na trenérství a pak ještě do Brna, taky na sportovní obor. Měl bych to dálkově.

Ještě jsem se chtěl zeptat na Michala Teplého, který se k vám jako každý rok vrátil. A teď podepsal smlouvu s Chicagem. Probírali jste jeho sezonu za mořem?
Trochu jsme se o tom bavili, ale ze začátku jsme hokej moc neřešili, protože jsme ho všichni měli po sezoně dost. Míňa nám ještě říkal, že sám neví, jak to bude, protože je to v Americe zatím nedořešené. Taky teď trénuje a vždycky s námi chodí ven.

Pokud by nemohl odletět, mohl by třeba pomoci Brodu...
To by byla určitě velká posila (usmívá se). Ale nevím, jestli je to reálné.

Za jak dlouho si myslíte, že by si mohl zahrát NHL? Samozřejmě pokud se tam všechno rozběhne.
Určitě na to má. Vynikal už od žáků a v poslední sezoně to ve WHL dokázal, byl nejlepší nováček. Já jsem jeho zápasy sledoval. Myslím, že třeba za dva roky by si NHL klidně mohl zahrát.

A pak přivézt do Brodu Stanley Cup, jak loni říkal...
Jo, to by bylo určitě dobré (usmívá se).

Foto: Markéta Křížová, bkhb.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz