Čajanová po švédském stříbru: Obrovská zkušenost. Jaký přístup by uvítala u nás?

Foto: Archiv Sáry Čajanové

V lednu odešla ze Vsetína do elitní švédské soutěže žen. Sára Čajanová tam v 17 zápasech bodovala devětkrát, ale co bylo hlavní: Osmnáctiletá obránkyně pomohla týmu Brynäs až ke stříbrným medailím!

Fanshop národního týmu

Tým Brynäs nastoupil do finále proti Lulea po desetidenní karanténě, což šlo poznat hned v prvním zápase. „Nebyl to náš den a nevyšlo to úplně podle představ. Spadly nám tam zbytečné góly z dálky,“ přiznává Čajanová, jejíž celek úvodní finálové střetnutí prohrál vysoko 1:6.

Zbývající duely už byly vyrovnané a v obou případech skončily remízou. „Ve druhém utkání jsme v prodloužení dostaly gól v přesilovce. Nebylo to úplně dobré. Bojovaly jsme až do konce, ale bohužel to nevyšlo. Soupeřky byly lepší,“ chválí mladá hokejistka oponenta, který nakonec dokráčel pro zlaté medaile.

„Doma v Gävle nás přivítali fanoušci, takže z toho nakonec byla velká euforie.“

Ve třetím zápase mohly hráčky Brynäs oddálit konec série, ale v nastaveném čase jim opět nepřálo štěstí. „Když jsme už podruhé za sebou prohrály v prodloužení, tak to bylo obrovské zklamání. Dostaly jsme celkem nešťastný gól. S holkama jsme seděly na střídačce a nemohly tomu uvěřit,“ popisuje Čajanová sekundy těsně po obdržené brance.

„Asi nám chyběl gólový okamžik. Měly jsme hodně šancí, ale nedokázaly jsme je proměnit,“ snaží se najít klíčový aspekt celé série.

Foto: Archiv Sáry Čajanové

Pro Čajanovou to bylo první finále play off v životě, také proto si ho užila. „Byla to pro mě obrovská zkušenost,“ líčí a s odstupem času už se raduje i ze stříbra. „Jak plynuly dny od posledního finálového zápasu, tak už jsme to začaly brát jako velký úspěch. Doma v Gävle nás navíc přivítali fanoušci, takže z toho nakonec byla velká euforie,“ sděluje s nadšením.

Při příjezdu k zimnímu stadionu čekali na hokejistky Brynäs fanoušci s vlajkami a dýmovnicemi v barvách klubu, k tomu zpívali švédské chorály. „Bylo to od nich moc pěkné. Rozdali nám květiny a udělali jsme si fotky. Pak jsme šly bránou do kabin, kde byly mladé holky hokejistky, stály v lajně a přivítaly nás svými pokřiky,“ oceňuje česká obránkyně přízeň nejen fanoušků, ale také hokejistů a hokejistek všech kategorií.

„Holky ve Švédsku mají velkou podporu. Není to tak, že by byl mužský hokej upřednostňovaný před ženským.“

Ženský tým ve finále podporovali hlavně na sociálních sítích.

„Holky ve Švédsku mají velkou podporu. Nejen od fanoušků, ale i od klubů. Všichni spolupracují. Není to tak, že by byl mužský hokej upřednostňovaný před ženským. Klub Brynäs, v kterém jsem byla, opravdu funguje jako celek a podporuje se navzájem. Uvítala bych, kdyby to takhle bylo i v Česku,“ říká Čajanová, která si myslí, že by takový přístup mohl k hokeji přitáhnout více žen.

„V Česku se ženský hokej podporuje, ale není až tak oblíbený mezi lidmi, kteří o něm třeba ani neví. Řeknou si, že hokej je sport pro kluky a holky ho hrát nemůžou,“ usuzuje Sára Čajanová.

Foto: Archiv Sáry Čajanové

„Kdyby měl ženský hokej větší podporu od klubů, tak by se dostal i do většího povědomí mezi lidi. Vtáhlo by je to. Možná by pak i Česko mohlo přitáhnout zahraniční hráčky, což by postavení ženského hokeje u nás zase jenom vylepšilo,“ polemizuje nad současnou situací.

Příští sezonu ale Čajanová ještě v Česku zůstane. I když Švédsko považuje za pěknou zemi a SDHL za velmi kvalitní soutěž, nic se nemění na jejích plánech dokončit střední školu.

„Po celý rok budu v kontaktu s manažerkou Brynäs a budu jim dávat vědět, jak to mám se školou. Případně se pak domluvíme na podmínkách a na tom, jestli se tam zase vrátím, nebo ne,“ říká. „Nicméně bych tam samozřejmě chtěla jít a myslím si, že oni by mě tam chtěli taky,“ dodává s úsměvem.

Foto: Archiv Sáry Čajanové

Foto: Archiv Sáry Čajanové

Foto: Archiv Sáry Čajanové

Foto: Archiv Sáry Čajanové

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz