Česká jednička pro MS 18? Suchánek napodobil Škarka či Dostála

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Mladičký brankář Tomáš Suchánek vychytal v sedmnácti letech své první čisté konto v profesionální soutěži. Benátkám nad Jizerou v sobotu nedovolil ani gól z 28 střel.

Aplikace Tipsport extraligy

Přerovský odchovanec dostává ve Frýdku-Místku podobnou důvěru jako Nick Malík v předešlých dvou sezonách. Partnerský klub extraligového Třince má zatím odehráno osmnáct zápasů, a Suchánek odchytal jedenáct z nich.

Úspěšností 91,22 procenta předčí Malíkovy výkony z prvního ročníku, za těmi loňskými lehce zaostává. Při svém celkově 26. startu v Chance lize nyní zaznamenal premiérové čisté konto.

„Zápas ukázal, že máme v týmu mladého a nadějného brankáře, který vychytal svou první seniorskou nulu. Opravdu musím zdůraznit, že ji vychytal. Suchoš tam měl spoustu skvělých zákroků a díky tomu tu nulu i má,“ chválil ho trenér Mojmír Trličík.

Jak ukazujeme v podrobném přehledu níže, tolika brankářům kategorie U18 se to nepovedlo.

Rekordmanem byl jednoznačně Jakub Škarek. Ten při svém působení v Jihlavě stihl v tomto věku úctyhodných pět čistých kont, to první dokonce týden po šestnáctých narozeninách. Dvě nuly si připsal v play off, z toho jednu na 37 zákroků!

Foto: Martin Voltr

Třikrát zničil soupeřovy střelce zmiňovaný předchůdce Malík, dvakrát Lukáš Dostál. Poslední nulu vychytal loni v březnu Jan Bednář v dresu Sokolova.

Než se ohrávání mladíků ve druhé nejvyšší soutěži stalo trendem, stejným kouskem se blýskli ještě jihlavský Filip Novotný a kladenský Daniel Vladař.

Tomáš Suchánek má teď našlápnuto k tomu, aby se stal českou jedničkou na nadcházejícím mistrovství světa do 18 let ve Spojených státech. Dostává totiž nejvíc prostoru z brankářů ročníku 2003.

Patrik Hamrla si zatím v Chance lize připsal čtyři starty (a dva v extralize), Daniel Král dva. Ostatní už mají vzhledem ke stopce mládežnických soutěží velký hendikep: Pokud se nerozběhnou, těžko lze předpokládat, že by na šampionát odjel gólman, který od října nechytal.

Mohli by do nominačního boje ještě promluvit talenti působící v severských zemích? Marek Stuchlík i Lukáš Klika mají menší vytížení, oba dosud nastoupili ve finských či švédských soutěžích U20 a U18 dohromady k sedmi utkáním. Ve finském dorostu naopak velmi pravidelně chytají Ondřej Bizoň a Mario Žalčík, ovšem ti jsou ročníku 2004.

Brankáři U18 s čistým kontem v první lize

*Hvězdička značí nulu ještě v sezoně, kdy gólman patřil do kategorie U17.

2019/20

Jan Bednář (Sokolov) – vs. Kadaň, 17 zákroků

Foto: Tomáš Bouda, hc-sokolov.cz

Nick Malík (Frýdek-Místek) – vs. Kadaň, 22 zákroků

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

2018/19

*Nick Malík (Frýdek-Místek) – vs. Ústí nad Labem, 34 zákroků

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

*Nick Malík (Frýdek-Místek) – vs. Slavia, 27 zákroků

Foto: Jakub Mezlík, hc-slavia.cz

2017/18

Lukáš Dostál (Třebíč) – vs. Frýdek-Místek, 29 zákroků

Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

Lukáš Dostál (Třebíč) – vs. Slavia, 19 zákroků

Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

2016/17

Jakub Škarek (Jihlava) – vs. Most, 27 zákroků

Jakub Škarek (Jihlava) – vs. Frýdek-Místek (ČF), 16 zákroků

Foto: hcdukla.cz

2015/16

*Jakub Škarek (Jihlava) – vs. Prostějov, 29 zákroků

Foto: lhkjestrabi.cz

*Jakub Škarek (Jihlava) – vs. Most, 24 zákroků

*Jakub Škarek (Jihlava) – vs. Ústí nad Labem (SF), 37 zákroků

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

2014/15

Daniel Vladař (Kladno) – vs. Prostějov, 22 zákroků

Foto: Karel Vaculík, hc-havirov.cz

2008/09

Filip Novotný (Jihlava) – vs. Poruba, 34 zákroků

Foto: Vladimír Vronka, hcporuba.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz