Česká naděje Oilers jde do Evropy. Univerzitu na rok vymění za Finsko

Od loňského draftu NHL patří Edmontonu, Tomáš Mazura dosud o svůj sen bojoval za Atlantikem. Bojovný útočník strávil v zámořských soutěžích čtyři roky, teď se na čas vrátí do Evropy – odchovanec Pardubic stráví příští sezonu v IFK Helsinky.

Chance liga na Hokejka TV

Finský klub o příchodu Mazury informuje na svém webu, český talent nastupuje do tamní juniorky podobně jako obránce Christopher Sedoff, který působí v kanadském Red Deer a je odchovancem IFK.

Jak známo, pandemie koronaviru posunula začátek zámořských lig, většina by měla odstartovat nejdřív v prosinci. Především proto se Mazura rozhodl pro přesun do Skandinávie. Stalo se tak po dohodě se zástupci Edmontonu, kteří si svoji ovečku bedlivě hlídají.

„Zástupci Oilers považují organizaci IFK za nejlepší místo, kde by se Mazura mohl hokejově rozvíjet. Tomáš byl za normálních okolností připraven hrát v Americe, ale začátek soutěží je tam s otazníkem," řekl webu finského klubu Simo Mälkiä, ředitel pro rozvoj mládeže IFK Helsinky.

Foto: Dustin Meltzer, Kimball Union Academy

Devatenáctiletý Mazura hrál na našem kontinentu naposledy v ročníku 2015-16, kdy působil v mateřských Pardubicích. Předtím nastupoval také za nedaleký Hradec Králové. V létě 2016 přešel do týmu Kimball Union Academy, výbornými výkony a poctivou prací si odtud vybojoval draft do NHL. V minulé sezoně stihl rovněž čtyři utkání za Omaha Lancers v USHL.

Loni v červenci nastoupil Tomáš Mazura za reprezentační dvacítku v duelech proti Finsku, do přípravy pro domácí mistrovství světa v Ostravě a Třinci ovšem zařazen nebyl. Sezonu 2020-21 se český mladík původně chystal zahájit v univerzitním výběru Providence College, který hraje uznávanou soutěž NCAA. S ohledem k uvedeným okolnostem však nejbližší měsíce stráví v IFK Helsinky.

Dres slavného finského klubu v minulosti oblékala řada našinců. Vedení organizace pravidelně dopřává dostatek prostoru mladým hráčům, ti nejlepší míří do zápasů elitní soutěže dospělých. Z českých hokejistů se to před časem povedlo třeba Petru Freibergovi nebo Petru Stloukalovi. Podobný scénář bezpochyby hodně motivuje i Tomáše Mazuru.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz