Další medaile je na světě! Skvělí mladíci si zahrají olympijské finále

Foto: OIS / Thomas Lovelock

Spanilá jízda českých hokejistů do 16 let na Olympijských hrách mládeže v Jižní Koreji pokračuje. Svěřenci kouče Milana Razýma porazili v semifinále Finsko 3:1 a ve středu si zahrají o zlato! Soupeřem jim budou znovu Spojené státy.

Znamená to, že český hokej získá medaili i ze třetí významné akce v kalendářním roce 2024. Mužská dvacítka přivezla z MS ve Švédsku bronz, ženská osmnáctka z MS ve Švýcarsku stříbro.

Nikdo by se nezlobil, kdyby teď mužská šestnáctka sbírku zkompletovala na jediném turnaji této věkové kategorie, kde se potkávají nejlepší týmy světa!

Češi v semifinále nechtěli opakovat dramatickou přestřelku z duelu proti Američanům, kdy museli dohánět manko 1:4. Proti Finům, kteří skončili druzí v protější skupině po porážce s Kanadou, jim v průběhu první třetiny přidělaly problémy s nožem brankářské jedničky Jana Láryše.

Na necelé dvě a půl minuty se tak do branky podíval jeho náhradník Martin Psohlavec, který nicméně nemusel čelit žádné střele.

Po vyrovnané úvodní části vyšla českým mladíkům senzačně druhá třetina. Po trojici slepených finských faulů hráli dvojnásobnou přesilovku, v níž na levé straně napřáhl obránce Václav Nedorost a kotouč propadl brankáři Lammimu za brankovou čáru.

Za necelé dvě minuty se prosadil Šimon Bělohorský. Mezi kruhy mu sice nevyšla zadovka, ale puk si dojel sám a vystřelil přesně. A ještě do přestávky udeřil Filip Novák, jenž zůstal před gólmanem zcela nepokrytý a po forhendové kličce zasunul za jeho záda.

Až poté inkasoval i Láryš, jehož po chybě v české rozehrávce překonal z dorážky Viljo Kähkönen. Češi však přestáli soupeřovu power-play, kterou si Finové ukončili sami, když měli na ledě sedm bruslařů.

Hokejová šestnáctka tak může minimálně zopakovat úspěch svých vrstevnic, které rovněž při premiérové účasti na mládežnické olympiádě 2016 v Lillehammeru získaly stříbrné medaile.

Parta kapitána Ondřeje Rumla chce ale logicky víc. Ve finále vyzve ve středu od 12 hodin SEČ znovu Američany, kteří museli i v semifinále proti Kanadě projít bláznivým vývojem, ale za stavu 5:5 na rozdíl od duelu s Českem tentokrát samostatné nájezdy vyhráli.

Finále můžete sledovat v přímém přenosu na tomto odkazu.

Výsledky semifinále:

ČESKO – FINSKO 3:1 (0:0, 3:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Nedorost (Ruml, Bělohorský), 20. Bělohorský (Reisnecker), 30. Novák (Vaněček, Katolický) – 35. Kähkönen (Arkko, Torkki).
Rozhodčí: Boudreau (Kanada), Steenstra (Nizozemsko) – Lim (J. Korea), Prokofjev (Uzbekistán).
Vyloučení: 3:5.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 24:30 (9:10, 3:10, 12:10).
Diváci: 3448.
Česko: Láryš (7.–10. Psohlavec) – Kachlíř, Vaněček, Ruml, Nedorost, Daněk, Reisnecker – Novák, Tomek, Katolický – Hanyš, Bělohorský, Huk – Sekanina, Klaus, Weiss. Trenér: Razým.
Finsko: Lammi – Piiparinen, Suominenen, Alalauri, Jarvenpää, Rantanen, Uronen – Kähkönen, Torkki, Arkko – Rinne, Myllyniemi, Laitinen – Kallio, Suvanto, Nuutinen. Trenér: Ropo.

Kanada – USA 5:6 po sam. nájezdech (0:0, 2:3, 3:2)

Další program Olympijských her mládeže 2024

Středa 31. ledna:
5:00 zápas o 3. místo Kanada – Finsko
12:00 finále Česko – USA

Začátky zápasů jsou uvedeny v českých časech, v Koreji je o 8 hodin víc.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz