Další sezona projektu VTM. Vrcholem bude mistrovství krajů i turnaj v Salcburku

Foto: Karel Švec, Český hokej

Rok před nástupem do první reprezentační kategorie se nadaní čeští hráči dostávají pod drobnohled díky projektu Výchova talentované mládeže. Ten bude v nadcházejícím ročníku 2023/24 pokračovat ve stejných konturách, jaké měl v předchozí sezoně. Změnu přinese pouze vrchol projektu.

Projekt Výchova talentované mládeže je určený hokejistům kategorie U15, kteří spolu během sezony soupeří na bázi krajských výběrů. Získají tím zkušenosti z kvalitních zápasů, navíc si o nich dělají poznámky trenéři reprezentace U16 i další svazoví pozorovatelé. Český hokej už na svých stránkách zveřejnil podrobnosti k dění v projektu v nadcházející sezoně.

I nadále se výběry jednotlivých krajů budou potkávat od září do ledna na nedělních turnajích uvnitř skupin Západ, Střed a Východ. Do skupiny Západ jsou zařazeny kraje Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Hlavní město Praha; do skupiny Střed kraje Středočeský, Pardubický, Královéhradecký, Jihočeský a Vysočina; do skupiny Východ pak kraje Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský.

Kraje se postupně prostřídají v pořadatelství, aby se jednou dostalo na každý z nich. Na turnaji spolu budou soupeřit vždy čtyři kraje, což znamená, že z pětičlenných skupin Západ a Střed bude mít pokaždé jeden kraj volno. Naopak čtyřčlenného Východu už se nebude týkat poslední, pátý termín.

Konkrétní rozpis turnajů naleznete níže; jejich termíny jsou 24. září, 22. října, 19. listopadu, 10. prosince a 7. ledna. Vždy se tedy bude hrát o víkendech, kdy má Extraliga devátých tříd na programu jen jedno kolo.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Každý jednotlivý turnaj bude obnášet čtyři zápasy. Nejprve se odehrají dvě „semifinálová“ utkání, jejichž vítězové postoupí do finále, zatímco poražení se utkají o třetí místo. Za umístění v jednotlivých turnajích budou kraje dostávat body (vítěz 3, druhý 2, třetí 1 a poslední 0); na konci pak dojde k sečtení zisků a vyhlášení pořadí v každé ze tří skupin.

Utkání se budou hrát na tři třetiny po 15 minutách. V případě nerozhodného výsledku následují ihned samostatné nájezdy s pěti střelci na každé straně a poté po jednom do rozhodnutí.

Projekt je v letošní sezoně určen především hráčům ročníku 2009. Pozvánku mohou dostat pouze hokejisté s oprávněním v budoucnu startovat za českou reprezentaci.

Krajské výkonné výbory jsou zodpovědné za nominaci trenérů. V kompetenci trenérů je pak nominace hráčů, přičemž s výběrem brankářů pomohou svazoví trenéři brankářů. Každou nominaci utvoří patnáct hráčů do pole a dva gólmani, připraveno na dodatečné povolání vždy bude i několik náhradníků. Podmínkou účasti je nejen odpovídající výkonnost, ale i vzorný přístup k hokeji a prospěch ve škole.

První turnaje VTM jsou na programu příští neděli 24. září – krajské výběry se utkají v Praze na Kobře, Benátkách nad Jizerou a Novém Jičíně.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Hokejisté budou na turnajích bojovat o nominaci na Mistrovství České republiky krajů, které se uskuteční v týdnu od 22. do 26. ledna. Druhý vrchol projektu VTM přijde až po skončení klubové sezony. Respektive vrcholy dva.

Nejlepší hráči se nejprve sejdou o víkendu 13. a 14. dubna 2024 na jednom stadionu, kde v sobotu odehrají výběrová utkání Západ – Střed – Východ a v neděli pak dvě finálová utkání vybraných hráčů. Hned vzápětí trenéři nominaci opět zúží a vybraní mladíci se mezi 16. a 21. dubnem zúčastní turnaje v rakouském Salcburku. Zde už půjde o jasný předvoj nástupu do reprezentační šestnáctky.

Projekt VTM bude i nadále obnášet také testování hokejistů, které má na starosti tým Martina Musálka z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Z každého kraje bude vytipováno patnáct nejlepších hráčů kategorie U13 a po deseti hráčích z kategorií U14 a U15. Ti absolvují test biologického věku a testy na ledě i na suchu.

Program turnajů VTM v sezoně 2023/24

1. termín – neděle 24. září

Západ – na Kobře:
9:00 Hlavní město Praha – Ústecký kraj
10:45 Karlovarský kraj – Plzeňský kraj
12:30 zápas o 3. místo
14:15 finále
(Liberecký kraj má volno)

Střed – v Benátkách nad Jizerou:
10:00 Středočeský kraj – Pardubický kraj
11:45 Kraj Vysočina – Jihočeský kraj
13:30 zápas o 3. místo
15:15 finále
(Královéhradecký kraj má volno)

Východ – v Novém Jičíně:
10:00 Moravskoslezský kraj – Olomoucký kraj
11:45 Jihomoravský kraj – Zlínský kraj
14:00 zápas o 3. místo
15:45 finále

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

2. termín – neděle 22. října

Západ – v Ústeckém kraji:
Ústecký kraj – Karlovarský kraj
Liberecký kraj – Hlavní město Praha
(Plzeňský kraj má volno)

Střed – na Vysočině:
Kraj Vysočina – Královéhradecký kraj
Jihočeský kraj – Pardubický kraj
(Středočeský kraj má volno)

Východ – v Olomouckém kraji:
Olomoucký kraj – Jihomoravský kraj
Zlínský kraj – Moravskoslezský kraj

3. termín – neděle 19. listopadu

Západ – v Plzeňském kraji:
Plzeňský kraj – Hlavní město Praha
Ústecký kraj – Liberecký kraj
(Karlovarský kraj má volno)

Střed – v Královéhradeckém kraji:
Královéhradecký kraj – Jihočeský kraj
Středočeský kraj – Kraj Vysočina
(Pardubický kraj má volno)

Východ – ve Zlínském kraji:
Zlínský kraj – Olomoucký kraj
Moravskoslezský kraj – Jihomoravský kraj

4. termín – neděle 10. prosince

Západ – v Karlovarském kraji:
Karlovarský kraj – Liberecký kraj
Plzeňský kraj – Ústecký kraj
(Praha má volno)

Střed – v Pardubickém kraji:
Pardubický kraj – Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj – Středočeský kraj
(Jihočeský kraj má volno)

Východ – v Jihomoravském kraji:
rozlosování bude určeno

5. termín – neděle 7. ledna

Západ – v Libereckém kraji:
Liberecký kraj – Plzeňský kraj
Hlavní město Praha – Karlovarský kraj
(Ústecký kraj má volno)

Střed – v Jihočeském kraji:
Jihočeský kraj – Středočeský kraj
Pardubický kraj – Královéhradecký kraj
(Kraj Vysočina má volno)

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz