Devastující výpadek, naše propast se ještě prohloubí, bojí se Vojan

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Tréninky přes internet, výzvy a úkoly... Dobré možná tak na týden. Teď už to dávno nebaví ani mládežníky v Plzni.

O Kapku lepší hokej

„Jsem přesvědčen, že všichni dělají, co můžou,“ říká šéftrenér plzeňské mládeže Petr Vojan v rozhovoru na klubových stránkách o přípravě svých svěřenců. Jenže to bohužel nemůže stačit... Nejenom v čistě hokejovém směru.

„Jedná se i o vzdělání a osobnostní rozvoj. Z jejich životů se postupně vytrácí smysl pro povinnost, řád, denní režim, socializaci, mezilidské vztahy... To vše teď mladým opravdu výrazně chybí a já v tom vidím obrovský potenciální problém do budoucna,“ soudí Vojan.

A po stránce hokeje? I Plzeň patří mezi kluby, které pro Česko vychovávají řadu reprezentantů a budoucích dlouholetých profíků. Ti by mohli mít velký problém. „Několik měsíců totálního výpadku specializované přípravy na ledě je pro všechny mládežníky doslova devastující. Zvlášť v kontextu okolního hokejového světa, který jede v rámci možností dál... Ta propast, která tam na špičku byla, se asi bohužel ještě prohloubí,“ myslí si Petr Vojan.

Mládežníci bez smlouvy s A-týmem nemohli v uplynulé době využívat ani venkovní kluziště. Některé celky z příhraničí to řešily výjezdy do cizích zemí, Jihlava uspořádala pro akademiky velké soustředění v Polsku. Indiáni k žádné takové variantě nesáhli.

„Nemáme úplně nejlepší geografickou polohu a dojíždění nebylo, i kvůli online výuce kluků ve školách, možné. Poslední dobou, kdy, již byla pauza opravdu dlouhá, jsme přemýšleli o soustředění, ale ani to již není možné,“ vysvětluje šéftrenér.

Jak na stránkách hcplzen.cz přiznává, mladí hokejisté by podle něj potřebovali vidět alespoň nějaký časový horizont a naději na návrat ke sportu. Ta teď pomalu vyvstává, čísla se mírně zlepšují, ale z nejvyšších míst je znát nechuť k rozvolňování restrikcí.

Že pak ve výsledku někteří talenti míří do států, kde mohou trénovat, je poměrně smutným, ale logickým vyústěním. „Začínám napříč republikou pozorovat pochopitelnou netrpělivost rodičů, agentů i kluků samotných. Nechtějí se smířit s tím, že my tu stojíme a krníme a za hranicemi se hráči každý den zlepšují. Tak hledají alternativy pro svůj rozvoj v zahraničí a odcházejí ven,“ kroutí hlavou Petr Vojan.

Až se mládežnické soutěže vrátí, nabádá k uvážlivému dohrávání utkání. „Nezapomínejte na tréninkový proces, který je v tomto věku zásadní. Tím, že by se vše podřídilo zápasům, hrálo se třeba třikrát v týdnu, by se ta tréninková pauza jen a jen prohloubila,“ míní.

Jistou alternativou by podle něj bylo prodloužení sezony. „Ale je tam spousta překážek a komplikací to centrálně uchopit,“ uvědomuje si Vojan především jasnou „závoru“ v podobě data 30. dubna.

„Nechci si tady ale stěžovat, co všechno nejde, ale hledat cestu. To si budou asi muset jednotlivé kluby vyhodnotit a podle možností se zachovat samy. Pozitivem této covidové situace nicméně je, že hráči můžou udělat obrovský kondiční progres a skok. Ale zakončím to trošku filosoficky – je to pro nás dostačující, uspokojivé a zdůvodnitelné?“ dodává Petr Vojan v rozhovoru na webu Škodovky.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz