Dorost PZ Kladno shání hráče pro extraligu. Jsme taková továrna, říká trenér

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Tři sestupující, dva postupující. V ELIOD Extralize dorostu zbývalo doplnit jméno třicátého účastníka pro sezonu 2019/20, tím se po odmítnutí Salcburku a Warriors Brno stal tým PZ Kladno. Středočeši přijali výzvu, přestože už byli smíření s pádem do regionální ligy.

Nový fanshop

To jim celkem logicky přidělalo potíže v otázce stavby kádru. Aktuálně by v nejvyšší soutěži nemohli hrát důstojnou roli, a tak chystají try-out, který se v Kladně uskuteční 3. a 4. srpna.

„Byli bychom rádi, aby se nám přihlásilo co nejvíc hráčů. I kdyby se do týmu nedostali, tak aspoň budou mít pocit, že to zkusili,“ říká trenér dorostu Pavel Křepelka, u něhož se zájemci mohou hlásit.

Byla pro vás nečekaná zpráva, že jste dostali právo hrát extraligu dorostu?
Ano, bylo to hodně nečekané. Nepočítali jsme s tím, že se dva kluby nepřihlásí. Byla to taková rána z čistého nebe. Když jsme sestoupili, odešli nám ti nejlepší hráči, kteří chtěli dál hrát extraligu a měli na ni výkonnost. Zůstalo jenom torzo mužstva.

A podařilo se vám už nějaké hráče získat?
Zatím jsou všichni víceméně ve fázi jednání, protože když hrají v jiném klubu, není jednoduché, aby se ze dne na den sebrali a šli jinam. I vzhledem ke škole. Proto pořádáme try-out a čekáme, kolik hráčů se přihlásí. Teď máme nějakých patnáct hráčů.

Jaké hráče hledáte?
Jakékoli, ale hlavně ročníku 2003, druhoročáky. I to byl náš problém minulé sezony, že jsme jich měli málo. Přestože hráči ročníku 2004 byli slušní hokejisté, ten rok rozdílu byl strašně znát. Třeba když proti nám nastoupila Kobra, která měla z patnácti hráčů čtrnáct starých. V tomhle věku jsou fyzické rozdíly defakto největší.

Vy jste tedy neváhali přijmout extraligu, ačkoli jste věděli, že budete mít problém dát kádr dohromady?
Věříme, že někde v republice jsou hráči, kteří mají touhu extraligu hrát. Třeba mi už volal tatínek gólmana z Frýdku-Místku, který je ochotný na try-out přijet. Plus se samozřejmě chystáme oslovit hráče z těch bližších klubů, jako Sparta nebo Slavie, kteří se u nich nedostanou do kádru.

Myslíte, že můžete najít hráče s dostatečnou kvalitou?
Podle mých zkušeností jsou v nižších soutěžích i takoví kluci, kteří na extraligu s přehledem mají. Akorát jde o to, dát jim tu šanci a pracovat s nimi. Někdy jim i kluby brání. Dělal jsem třeba VTM za Středočeský kraj a setkal jsem se s tím, že nám kluby neposlaly hráče, protože se bály, že jim je větší kluby seberou. Za jedním takovým jsem osobně jel a pak to byl defakto náš nejlepší hráč v extralize, poctivý kluk a kapitán, přestože přišel z nižší soutěže.

Extraliga se bude zužovat, jsou pro vás reálné ambice na záchranu?
To je v téhle chvíli předčasné, záleží, jaké budeme mít mužstvo. Ale je pravda, že příští rok bude krutý.

Podle toho jste pojali i přípravu?
Já trénuju hodně, pro mě je fyzička bod číslo jedna. V letní přípravě jsem jel podle stejného mustru jako předchozích sedm let, kdy jsme hráli extraligu. Samozřejmě se tam přidávají nové věci, ale základ je pořád stejný.

V minulých letech se vám tvrdá příprava vyplácela?
My jsme to uhráli na fyzičku! Já jsem nikdy neměl top hráče, i když je pravda, že jsem měl třeba Šimona Jelínka, který teď hraje za áčko. A když se podíváte na soupisku juniorů Rytířů, tak polovina hráčů prošla dorostem PZka. Kluci z okolí sem přišli za extraligou do staršího dorostu a každý rok se jich čtyři pět přesunulo do extraligy k Rytířům.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V tomhle tedy vidíte smysl vašeho dorostu?
Ano, je rozdíl mít jednu extraligu, kterou může hrát dvacet hráčů, anebo dvě a čtyřicet hráčů. Ten počet se pak zužuje k Rytířům do extraligy, což je pro ně dobré. Někteří kluci by sem jinak nepřišli, protože by místo u Rytířů už neměli, ale u nás hráli dva roky extraligu a dneska s přehledem hrají extraligu juniorů. Nebýt PZky, nikdy by v ní nebyli. To je můj názor.

Můžou u vás dozrát, v týmu, který nemá vysoké ambice...
Přesně tak. Možná je to špatné slovo, ale jsme taková továrna. Pro kluky, kteří extraligu hrát můžou, ale nikde jinde by tu šanci podle mě nedostali. Jsme víceméně domácký klub, fungujeme s velkou podporou města Kladna, a vychováváme hráče pro Rytíře.

To je celkem slušná pozvánka na try-out, když hráči vidí, že přes vás vede cesta.
Ano, je tam návaznost na extraligu plus na áčko. Byli bychom rádi, aby se nám přihlásilo co nejvíc hráčů. I kdyby se do týmu nedostali, tak aspoň budou mít pocit, že to zkusili. Kolikrát když jsem lákal hráče, tak jsem cítil, že z toho mají strach. Měsíc, dva jsem si telefonoval s rodiči a hráčem. U některých je cítit respekt a nedůvěra v sebe. Ale když to nezkusí, tak nebudou vědět. My jim tu šanci prostě dáme. Buď na to budou mít, a když ne, tak jim to na rovinu řekneme. Neslibujeme něco, co potom nemůžeme splnit.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz