Draft? Já spal a taťka řval na celý barák, směje se Žralok Raška

Foto: Lukáš Filipec, hokej.hcf-m.cz

Na nedávném draftu do NHL uspěl i Adam Raška, jehož si ze 201. pozice vybralo San Jose. Devatenáctiletý útočník samotný tah Žraloků prospal, ale o to lepší měl probuzení řadou gratulací včetně té od Alexise Lafreniera.

Pojď hrát hokej

Adame, co říkáte na 201. pozici a organizaci Žraloků?
Určitě je fajn pocit být draftovaný, i když jsem možná mohl být malinko výše, ale to bohužel nevyšlo. Hlavně jsem rád, že se to vůbec povedlo. Sharks jsou dobrá organizace, je tam pár Čechů, třeba Pepa Kořenář, který mi hned gratuloval a vítal mě mezi nimi. Myslím, že je to super tým. Sledoval jsem pár zápasů, ve kterých jsem viděl, že hrají podobný styl hokeje jako já. Kdybych se nějak v budoucnu propracoval do prvního týmu, mohlo by to fungovat.

Co teď ve vás tedy převažuje – radost z draftu, nebo malinké zklamání z pozice?
Jsem spíš rád. Jsem ohromně rád, že jsem byl vůbec draftovaný. Jak jsem se ráno probudil a zjistil jsem to, byl to jeden z nejlepších dní v mém životě. Vnímám to určitě pozitivně.

Vidíte na San Jose nějaká pozitiva, ale i negativa?
Nevím, jestli bych to řekl jako pozitiva a negativa. Je to tým s vysokými ambicemi, který chce každý rok hrát play off. Bude určitě náročné se do týmu dostat, což není mínus ani plus. I kluci na farmě hrají dobře a vysoko podle toho, co říkal Pepa Kořenář. Prý jsou na tom hodně dobře, takže bude těžké dostat se i tam.

„Sledoval jsem pár zápasů, ve kterých jsem viděl, že hrají podobný styl hokeje jako já. Kdybych se nějak v budoucnu propracoval do prvního týmu, mohlo by to fungovat.“

Dokázal byste mezi gratulacemi vybrat tu nejcennější?
Určitě mě potěšily gratulace od všech. Gratulovala mi i jednička draftu Alexis Lafreniere. Za to jsem byl rád, že si vzpomněl, že jsem byl jeho spoluhráč. Od všech mě to ale strašně moc potěšilo.

Vy jedničku vlastně hodně dobře znáte z Rimouski…
Je to komplexní hráč, který má úplně všechno, na co si dokážete vzpomenout. Má střelu, bruslení, orientaci ve hře i čtení hry. Hodně těžko se na něm hledá nějaká slabina. Jestli na sobě bude pracovat tak, jak pracoval, mohl by to dotáhnout tak daleko jako třeba Sidney Crosby.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený San Jose Sharks (@sanjosesharks),Říj 7, 2020 v 4:08 PDT

Že je Lafreniere výborný hráč, to se ví, ale jaký je jako člověk?
Až mě překvapilo, jaký je jako člověk. Je to normální kluk. Důležité je, že ví, kdo je. Už minulou a předminulou sezonu věděl, kdo je, že je někdo a bude dobrý hokejista, ale choval se k nám jako ostatní kluci. Nedával nic najevo, nehrál si na to, že já jsem někdo a ty nikdo. Choval se ke všem rovně. I v tomhle směru mě nehorázně překvapil.

Kdy jste se dozvěděl, že si vás vybrali Sharks?
Já jsem samotný draft trošku zaspal (směje se), takže až když jsem ráno četl esemesky, dozvěděl jsem se, že jsem se probudil jako Žralok. Měl jsem asi osm zmeškaných hovorů, spoustu esemesek a dalších zpráv. Ani nevím, kolik jich vlastně přišlo. Bylo jich opravdu hodně, za což jsem mega rád, že mi tolik lidí gratulovalo. Všem bych za to chtěl moc poděkovat.

„Mamka už si šla lehnout, protože ráno vstávala do práce, ale taťka najedou začal řvát na celý barák. Oba byli rádi a hned mi volali, akorát já jsem spal, no.“

Rodiče draft sledovali?
Taťka sice na druhý den musel asi na šestou do práce, ale vydržel vzhůru snad do jedné, nebo kdy přesně to končilo. Ten mi hned volal a psal. Říkal, že byl trochu zklamaný, když jsem to já zaspal, ale on bojoval a vydržel. To stejné i mamka, která si šla lehnout, protože ráno vstávala do práce, ale taťka najedou začal řvát na celý barák. Přiběhla i mamka, oba byli rádi a hned mi volali, akorát já jsem spal, no.

Jakto, že jste nevydržel?
Já jsem den předtím koukal na celé první kolo, které bylo asi do šesti do rána. Dva dny po sobě být takhle dlouho vzhůru... Tělo už si řeklo, že potřebuje odpočinek. Vlastně jsem usnul s rozsvíceným světlem a televize hrála.

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Je draft velkým, nebo malým krokem v kariéře?
Obojí, je malý i velký. Je to první krok k nejlepšímu hokeji na světě v NHL, takže je to menší krůček. Zároveň je to velikánský krok v mojí kariéře. Od malička jsem si hrál s balónky a hokejkou, že jsem draftovaný a budu hrát za tenhle a tenhle tým. Najednou přišel ten den a ono se to stalo. Sen se stal skutečností. Nedokázal jsem si představit, že bych mohl být draftovaný. Jak už jsem říkal, ráno jsem se probudil a viděl jsem všechny ty zprávy, stalo se to jedním z nejlepších dnů v mém životě.

Jak jste potom celý den strávil?
Ráno jsme měli normálně trénink, tam mi všichni gratulovali a už přišlo i nějaké pošťuchování typu „á, Žralok na tréninku“ a podobně. Trochu šťouchance přišly, ale bral jsem to s nadhledem. Je to legrace. Odpoledne jsme to ne přímo oslavili, ale zašli jsme s kamarády na pivo a měli jsme pohodu.

„Šel jsem s týmem na trénink, kde mi všichni gratulovali a už přišlo i nějaké pošťuchování typu ‚á, Žralok na tréninku‘ a podobně.“

V srpnu jste nám nastínil, že máte tři varianty, kde byste mohl hrát. Je už jasněji?
Rád bych řekl, že je, ale není. Teď byl otevřený trh s volnými hráči a řešilo se tohle. Zatím se to pořád řeší s agenty a s manažerem Honzou Peterkem, navíc se do toho teď připojili Sharks. Zatím nic nevím a všechno se řeší. Pořád je ve hře všechno – Třinec, Frýdek i kanadská juniorka. Osobně bych chtěl hrát v juniorce, abych se tuhle sezonu ještě vyhrál, potom uvidíme, co dál. Pro mě je teď nejdůležitější ice time.

Neřešíte, že už byste mohl vlastně i odletět, když je v plánu opětovný rozjezd vaší QMJHL?
Už se tam hrálo, ale teď jim to taky zavřeli do 28. října, takže je to těžké. Je to nanic. Pořád jsou nějaká nařízení. Liga se zastavila, neví se, jestli se vůbec rozjede, teď navíc zakázali i trénování. Zatím je to takové neobvyklé a těžko se na to reaguje. Myslím, že většina klubů teď netrénuje na ledě, takže ten hokej potom bude vypadat hrozně. Čtrnáct dní nemáme být na ledě a pak máme jít hrát zápas, to bude hodně zajímavé.

Partneři HC Oceláři Třinec

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz