Dvě nuly za víkend? Budu platit, směje se Piták. Chtěl by do extraligy

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Když brankář vychytá čisté konto, má důvod k oslavě. Ale dvě nuly ve dvou dnech? To už zasluhuje pořádnou poklonu. Vítkovický junior Dominik Piták v pátek vynuloval Havířov, o den později předvedl to samé proti Přerovu. Svou pozici gólmanské jedničky si ale musel vydobýt tvrdou a poctivou prací.

Plekanec Chance liga

V mládeži extraligového klubu totiž nechytal odmala. Ve Vítkovicích si ho před třemi lety vyhlídli na brankářském kempu, do Ostravy přišel z Techniky Brno. A ta tehdy hrála krajskou ligu. „Vytáhl si mě pan Martin Prusek, který se mnou spolu s Martinem Falterem pracuje,“ vzpomíná Piták na zlomový bod své kariéry.

„Přednost měli gólmani, co ve Vítkovicích chytali odmala. Postupem času jsem se zlepšoval, dostával stále víc příležitostí a vydobyl si post jedničky.“

Do Vítkovic se přestěhoval coby čtrnáctiletý a musel si kromě nového prostředí zvykat i na život bez rodiny. „Já jsem to ani moc nevnímal, s rodiči jsem byl v kontaktu často. Zvykl jsem si, naučil jsem se o sebe postarat a nakládat s penězi. Ale vždycky je pěkné vrátit se domů, do rodinného zázemí,“ přiznává mladý gólman.

V novém klubu to však po hokejové stránce rozhodně jednoduché neměl. Musel tvrdě pracovat a ukázat, že si zaslouží důvěru trenérů. V prvních dvou sezonách naskočil dohromady jen do 21 zápasů, v té loňské už ve starším dorostu odchytal slušnou porci 31 utkání. „Do extraligy jsem přišel z hodně nízké soutěže, přednost měli gólmani, co ve Vítkovicích chytali odmala. Postupem času jsem se zlepšoval, dostával stále víc příležitostí a vydobyl si post jedničky.“

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

A právě roli brankáře číslo jedna zastává Dominik Piták také letos. S vítkovickou juniorkou naskočil do šesti duelů, týmu pomohl ke čtyřem výhrám. A dvě z nich zvládl s čistým kontem, navíc ve dvou po sobě jdoucích dnech! „O nuly mi ani nešlo, chtěl jsem prostě jen vyhrát. Kluci mi hodně pomohli, byla to jen taková třešnička na dortu,“ říká skromně osmnáctiletý strážce svatyně.

Oba zmíněné zápasy vyhráli Vítkovičtí poměrem 3:0, soupeři se však od sebe značně lišili. Zatímco Havířovu se letos příliš nedaří a ve skupině D je poslední, Přerov ze třetí příčky šlape na paty vedoucí dvojici Vítkovice – Třinec. Rozdílu mezi protivníky si všiml také Piták.

„Asi jako každý bych se chtěl podívat do české extraligy. Tím, že si mě Vítkovice vychovaly a zlepšil jsem se tady, chtěl bych si asi spíš zachytat za ně.“

„S Havířovem tam bylo pár úseků, kdy jsem se hodně zpotil, ale spíš na psychiku bylo pro mě utkání těžké. Přerov na tom byl líp bruslařsky, více nás tlačil. Ale se spoluhráči to máme dobře sehrané. Letělo na mě hodně střel, ale je to určitě lepší, než na zákroky čekat. Jsem pořád v permanenci a chytá se mi líp, když se dostanu do tempa,“ vypráví.

Utkání s Přerovem bylo zajímavé ještě z jednoho důvodu. Proti sobě totiž nastoupili dva brankáři, kteří v pátek udrželi čisté konto. Zatímco vítkovický Dominik Piták své představení zopakoval, přerovský Daniel Šimonů tentokrát góly za svá záda pustil. „Sledovali jsme zápasy ostatních, věděli jsme, že je to hodně kvalitní gólman. Měli jsme trochu obavy, bylo nám jasné, že to nebude jednoduchý zápas. Ale povedl se nám, jsme spokojení,“ oddechuje s úlevou Piták.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Dvě nuly v řadě pro něj budou mít ještě speciální dohru. Každá kabina má totiž svoji kasičku, a když se někomu z týmu povede neobvyklý kousek, musí do ní přispět. „Platil jsem už za přátelské utkání, ve kterém jsem vychytal nulu, nějaké platby ale ještě proběhnou,“ směje se mladý brankář.

Ten svému mužstvu pomáhá důležitými zákroky také při hře v oslabení. Právě tuto herní situaci mají Vítkovičtí zvládnutou na jedničku, po šesti utkáních v ní drží stoprocentní úspěšnost! „Oslabení trénujeme hodně. Dáváme si pozor na signály, máme videa. Trenér taky klade důraz na komunikaci, která nám nejen v oslabení výborně pomáhá. Navíc máme obětavé beky i útočníky, kteří nám brankářům hodně pomáhají. Zatím to klape a doufám, že nám to vydrží,“ přeje si Piták.

Přestože momentálně chytá stabilně za juniorku, jednou by si chtěl zachytat také mezi dospělými. A pokud bude pokračovat v dosavadních výkonech a píli, jeho přání rozhodně není nereálné. „Asi jako každý bych se chtěl podívat do české extraligy. Tím, že si mě Vítkovice vychovaly a zlepšil jsem se tady, chtěl bych si asi spíš zachytat za ně. Ale jsem otevřený všemu,“ dodává Dominik Piták.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz