Eismann před startem sedmnáctky: Věřím v maximální chuť a vášeň

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

22. července 2020, 11:45

Martin Voltr

U kormidla reprezentace do 17 let ho čeká druhá sezona v řadě, bohužel ale bude značně ochuzená – čeští mladíci nevyrazí na turnaj World Hockey Challenge, který Kanaďané „odpískali“. Teď se každopádně Václav Eismann chystá na ostrý zápasový start ve švýcarském Zuchwilu, Češi vyzvou domácí vrstevníky poprvé ve čtvrtek.

Aplikace Tipsport extraligy

Eismann dostal u druhé nejmladší reprezentace důvěru i pro další sezonu, v níž bude velet hokejistům ročníku 2004. Možnost vyrazit do Švýcarska přes nepříznivou zdravotní situaci ve světě ho dost potěšila, na druhou stranu má rozjezd trochu ztížený: Své nové svěřence poprvé viděl až na kempu v Plzni, tři dny před odjezdem do Alp.

Úvodní červnový kemp jste letos museli mimořádně oželet. Za jak velkou komplikaci to považujete?
Určitě to není úplně ideální. Tenhle ročník loni vedl Petr Haken, já jsem u toho nebyl, takže nemohla proběhnout ta poznávací fáze v ideálních podmínkách červnových kempů. Ale taková je realita a nám nezbývá než se s ní vypořádat.

„Jakmile vyšli noví hlavní trenéři, tak jsem hráče s největšími zkušenostmi z loňského roku obvolal.“

Myslíte, že se budou hráči obtížněji dostávat do tempa?
Záleží na každém hráči individuálně, kolikrát byl na ledě. Někdo se v téhle nelehké době na led dostal, někdo ne. Spousta klubů už má v běžném režimu kombinované přípravné období, to znamená režim sucho–led, což teď odpadlo. Ale týmový trénink a návyky stejně nenahradíte. Na druhou stranu, soupeři na tom budou stejně.

Speciálně pro vás a manažera asi bylo zatěžující, že jste pořád nevěděli a řešili, co bude a co nebude...
Ano, asi takhle bych to ohodnotil. Byli jsme v kontaktu hlavně s panem Studničkou, který má detailní informace o situaci. Ten nás pravidelně informoval o tom, co bude a nebude možné, a my jsme podle toho reagovali. Upřímně jsme původně ani nepočítali s tím, že budeme mít možnost sehrát tato tři utkání ve Švýcarsku, a jsme za to nesmírně rádi.

Byl jste během jara ve spojení s hráči?
Ano, jakmile vyšli noví hlavní trenéři, tak jsem hráče s největšími zkušenostmi z loňského roku obvolal. Oficiálně jsem se představil a řekli jsme si představu, jak by ta sezona měla probíhat. Nastínili jsme si termíny, poptal jsem se na základní informace, kde kluci budou působit. Byly to příjemné rozhovory.

Takže jste aspoň částečně nahradil to, co vám odpadlo zrušeným kempem?
Přímý kontakt s hráči a komunikaci z očí do očí nahradit nelze. Stejně tak tvorbu mužstva v naší společné vizi. Ale byla to jediná možná forma, která v tu dobu šla.

Po dlouhé pauze by alespoň mělo být pozitivní, že hráči půjdou do první akce s větším hladem po hokeji, viďte?
Věřím tomu, že chuť a vášeň budou v maximální možné míře a že hráči se na zápasy těší stejně jako my s realizačním týmem.

Vás čeká v roli hlavního kouče sedmnáctky druhá sezona v řadě. Co jste si v globálu odnesl z té předchozí?
Odnesl jsem si především pozitivní dojmy, hlavně z toho, jaká byla spolupráce s ročníkem 2003 i jaká panovala atmosféra v realizačním týmu. To bylo všechno na výborné úrovni a na to chceme letos navázat. Samozřejmě nás nepotěšilo zrušení World Hockey Challenge v Kanadě, což nás mrzí, ale nic s ním neuděláme.

„Realitou je, že v konfrontaci s top evropskou trojkou, to znamená Ruskem, Finskem a Švédskem, se nepodařilo nikoho porazit. To je pro nás určitě mementem a hozenou rukavicí, abychom to během sezony změnili.“

Jak tedy vypadá ročník 2004?
V první řadě chci vyzdvihnout práci loňského hlavního trenéra Petra Hakena. Myslím si, že se málo oceňuje schopnost vybrat hráče s mezinárodním potenciálem do budoucna a že v tomhle směru odvedl skvělou práci. Ten ročník má určitě ofenzivní potenciál. Co si myslím, že je takovým alarmem směrem k hráčům, že si ověřili, že vždycky přestoupit z klubového hokeje do prvního roku mezinárodní konfrontace je trochu pecka. Musí si uvědomit, že je potřeba ze sebe dostat víc, dostat se na hranu možností a někdy až za ni, aby byli mezinárodně konkurenceschopní. Realitou je, že v konfrontaci s top evropskou trojkou, to znamená Ruskem, Finskem a Švédskem, se nepodařilo nikoho porazit. To je pro nás určitě mementem a hozenou rukavicí, abychom to během sezony změnili.

Neočekáváte, že vás letos hráči po té dlouhé přestávce můžou z hlediska výkonnosti víc překvapit než v jiných letech?
Ono to tak bylo i s ročníkem 2003, kdy hráči nějak vypadali v šestnáctce a zase jinak v sedmnáctce. Tam vyskočili další. Možná bych za všechny jmenoval Martina Ryšavého, od něhož to v šestnáctce nebylo úplně ono, což si asi sám uvědomil. Nebylo to tak dominantní, jak by si možná představoval, i co se týče přístupu. No a v sedmnáctce přišel úplně jako nový hráč a do té doby, než onemocněl, byl lídrem mužstva a prokázal obrovskou mezinárodní konkurenceschopnost. Troufnu si říct, že patřil k nejlepším útočníkům toho ročníku vůbec, nejen v České republice. Je pravděpodobné, že se něco stane.

Tomáš Trunda byl na poslední akci ročníku 2004 kapitánem, nyní však týmu chybí.

Tomáš Trunda byl na poslední akci ročníku 2004 kapitánem, nyní však týmu chybí. | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Takže je potřeba hráče ujistit, že všichni jsou teď na stejné startovní čáře. A komu se v reprezentaci dařilo loni, ten si to stejně musí uhrát znovu.
Ano, bude to teď a tady. Rozhodovat budou aktuální forma, přístup a v neposlední řadě morálka toho hráče.

Co se týče Švýcarů, koukal jste se na loňské vzájemné zápasy?
Díval jsem se krátce, protože prioritou pro tuto akci je starat se o naši hru a progresovat ji. Teprve až potom se budeme případně zabývat soupeřem. Nejdřív si musíme představit vizi, jak se chceme prezentovat my a co jsou základní principy naší hry. Aby měla tvář, identitu. Když to řeknu jednoduše, identitu fyzické a rychlé hry. Je nám jasné, že to nepůjde hned, ale postupnými krůčky se k tomu chceme dopracovat.

„Rozhodovat budou aktuální forma, přístup a v neposlední řadě morálka toho hráče.“

Zasáhly vám do nominace zdravotní či jiné potíže?
Když to řeknu v komplexu ročníku, tak Tomáš Hamara je v nominaci osmnáctky, což mu samozřejmě přejeme. Mrzí nás zdravotní komplikace Tomáše Trundy, který s námi nejede. Měl to být podle předpokladů jeden z lídrů mužstva. Donominovali jsme Fandu Formánka. Jinak jsme mohli nominovat všechny hráče. Uvidíme, kdo z nich si řekne o to, aby absolvoval i akci v srpnu.

O ní už víte víc?
Je to trošku s otazníkem. Bývá tam tradiční turnaj pěti za účasti Američanů, což bude v současné době komplikované. Variantou je turnaj čtyř, shodou okolností taky v Zuchwilu. Pokud by ho nešlo odehrát, je možné, že bychom se utkali se Slovenskem.

Nominace českého týmu

Brankáři:
Jan Špunar (Olomouc), Michael Schnattinger (Kometa Brno).

Obránci:
Aleš Čech (Kärpät Oulu, Finsko), Marek Alscher (Pelicans Lahti, Finsko), Matěj Prčík, Denis Puchala (oba Vítkovice), Jakub Hrdlička (Slavia Praha), František Němec (Kometa Brno), Patrik Brůna (Northwood School, USA).

Útočníci:
Jakub Šiler (Plzeň), Matěj Novotný (Hradec Králové), Jakub Hujer (Liberec), Jonáš Jungwirth (Jihlava), Jiří Kulich (Chomutov), Ondřej Hrabík, Adam Bareš, Matyáš Šapovaliv (všichni Rytíři Kladno), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Dominik Rymon, Robin Sapoušek, Samuel Šmajda (všichni Karlovy Vary), František Formánek (Pardubice).

Realizační tým:

Manažer: Radek Ťoupal
Hlavní trenér: Václav Eismann
Asistenti trenéra: Richard Žemlička a Radek Philipp
Trenér brankářů: Lukáš Mensator
Lékař: MUDr. Pavel Mendrek
Fyzioterapeutka: Kateřina Petrásková
Hospodář: Josef Toma

Program zápasů (Zuchwil)

Čtvrtek 23. července:
18:30 Švýcarsko – Česko

Pátek 24. července:
15:30 Švýcarsko – Česko

Sobota 25. července:
14:00 Švýcarsko – Česko

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz