Extraliga dorostu znovu zeštíhlí! Čtyři týmy si mění skupiny

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Po uzavření termínu pro podávání přihlášek do mládežnických soutěží pomalu odkrývá hokejový svaz jejich podobu. Jako první přinášíme formát a rozlosování Extraligy dorostu.

Fanshop národního týmu

Mládežnické ligy v minulé sezoně provázelo obrovské napětí, které bylo dané jejich mohutným zužováním. Co se týče nejvyšší soutěže dorostu, podobné napětí můžeme očekávat i v hokejovém ročníku 2022/23.

Letos na jaře došlo k jejímu zúžení o šest týmů. Příští rok na jaře ubydou další čtyři účastníci, z 24 celků tedy zbyde pro sezonu 2023/24 už jen rovných dvacet!

To by mělo znovu zkvalitnit konkurenci a zvýšit úroveň jednotlivých utkání.

Základní obrysy Extraligy dorostu pro nadcházející sezonu zůstávají stejné jako doposud. Účastnické pole je na začátku rozdělené do tří územních skupin po osmi týmech, ve kterých se každý s každým utká dvakrát. Základní část tedy bude čítat pouze čtrnáct kol a vyvrcholí už 19. listopadu, jejími hracími dny zůstávají čtvrtek a sobota.

Ve složení skupin Západ a Střed však znovu došlo ke změnám. Oba nejsilnější pražské celky, Sparta i Slavia, se přesouvají na západ, zatímco Liberec s Mladou Boleslaví budou putovat po střední části republiky i do jižních Čech. Na východě se nic nemění.

Složení skupin Extraligy dorostu

Skupina Západ: HC Škoda Plzeň, HC Sparta Praha, HC Energie Karlovy Vary, Piráti Chomutov, HC Litvínov, HC Slavia Praha, Rytíři Kladno, HC Hvězda Praha
Skupina Střed: Bílí Tygři Liberec, BK Mladá Boleslav, Mountfield HK, HC Dukla Jihlava, HC Dynamo Pardubice, HC Motor České Budějovice, HC Tábor, BK Havlíčkův Brod
Skupina Východ: HC Oceláři Třinec, PSG Berani Zlín, HC Kometa Brno, HC Olomouc, HC VÍTKOVICE RIDERA, HC ZUBR Přerov, HK Mladí Draci Šumperk, HC RT TORAX Poruba

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Motivace týmů pro úvodní část zůstává stejná: Umístit se mezi první čtyřkou ve skupině. Ta si totiž zajistí postup do vyšší nadstavby, záchranu v soutěži i pozdější účast v play off.

Celky z prvního až čtvrtého místa každé skupiny ale tentokrát utvoří jednu společnou skupinu, v níž se utkají dvakrát každý s každým. Druhou skupinu se stejným formátem utvoří týmy z pátých až osmých příček.

Obě nadstavbové části budou čítat 22 kol, přičemž body získané v první části se do žádné z nich nezapočítají. Hrát se bude od 25. listopadu do 4. března. Vzhledem k delšímu cestování mužstev počítá termínová listina s hracími dny pátkem a sobotou, tedy s formou dvojzápasů buď na domácím ledě, nebo na venkovních hřištích soupeřů z geografické dvojice.

Všechny týmy z vyšší nadstavby postoupí do play off, kde se k nim přidají čtyři nejlepší z nižší skupiny.

Foto: Martin Voltr

Vyřazovacím bojům zůstává systém z předešlé sezony. Osmifinále (1–16, 2–15 atd.) se bude hrát na dvě vítězná utkání, čtvrtfinále a semifinále na tři vítězná utkání a finále na čtyři vítězná utkání. Vzhledem k tomu, že v minulém ročníku si kluby odsouhlasily zrušení minisérií o bronz, nelze předpokládat, že by se tentokrát o třetí místo bojovalo.

Play off vypukne 10. března, nového mistra poznáme nejdříve 11. a nejpozději 18. dubna. Finálová série se bude překrývat se závěrečnými turnaji reprezentačních celků U16 a U17.

A co boje o udržení? Z nižší nadstavbové skupiny přímo sestoupí do Ligy dorostu poslední dva týmy. Celky na 19. až 22. místě sehrají jednokolové play down (19–22, 20–21) na tři vítězná utkání a dva poražení rovněž sestoupí.

Vítězové těchto sérií pak půjdou do baráže proti dvěma nejlepším týmům Ligy dorostu. Baráž se bude hrát formou skupiny, kde se každý s každým utká dvakrát. Šest kol mezi 23. březnem a 8. dubnem 2023 rozhodne o dvou úspěšných a dvou neúspěšných.

V sekci zápasů naleznete rozlosování první části soutěže. Mistrovská Plzeň ji zahájí dvěma souboji na domácí půdě proti pražským celkům, nejprve ji čeká Hvězda a potom ve druhém kole repríza finále se Spartou.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Rozlosování úvodního týdne ELD

Skupina Západ

Čtvrtek 15. září – 1. kolo:
HC Škoda Plzeň – HC Hvězda Praha
HC Sparta Praha – Rytíři Kladno
HC Slavia Praha – Piráti Chomutov
HC Energie Karlovy Vary – HC Litvínov

Sobota 17. září – 2. kolo:
HC Hvězda Praha – HC Litvínov
Piráti Chomutov – HC Energie Karlovy Vary
Rytíři Kladno – HC Slavia Praha
HC Škoda Plzeň – HC Sparta Praha

Kompletní rozlosování »

Skupina Střed

Čtvrtek 15. září – 1. kolo:
Bílí Tygři Liberec – BK Havlíčkův Brod
Mountfield HK – HC Tábor
BK Mladá Boleslav – HC Motor České Budějovice
HC Dukla Jihlava – HC Dynamo Pardubice

Sobota 17. září – 2. kolo:
BK Havlíčkův Brod – HC Dynamo Pardubice
HC Motor České Budějovice – HC Dukla Jihlava
HC Tábor – BK Mladá Boleslav
Bílí Tygři Liberec – Mountfield HK

Kompletní rozlosování »

Skupina Východ

Čtvrtek 15. září – 1. kolo:
HC Oceláři Třinec – HC RT TORAX Poruba
PSG Berani Zlín – HK Mladí Draci Šumperk
HC Kometa Brno – HC ZUBR Přerov
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc

Sobota 17. září – 2. kolo:
HC RT TORAX Poruba – HC Olomouc
HC ZUBR Přerov – HC VÍTKOVICE RIDERA
HK Mladí Draci Šumperk – HC Kometa Brno
HC Oceláři Třinec – PSG Berani Zlín

Kompletní rozlosování »

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz