Extraliga juniorů na Technice? Naplnění naší koncepce, hlásí Kubica

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Po znovunastartovaných jednáních to vyšlo, Technika získala od Litomyšle nejméně na rok licenci pro Extraligu juniorů. Brněnský klub tímto uzavřel postup jedenácti mládežnickými kategoriemi, což velmi těší i předsedu a generálního manažera Pavla Kubicu.

Co byl pro vás první impuls, abyste začali řešit licenci pro Extraligu juniorů?
Na konci předminulé sezony z rozhodnutí svazu vznikla Extraliga juniorů, do které nebylo před sezonou dáno, že se bude někam postupovat. Rozhodli jsme se, že se juniorskou kategorií nebudeme výrazně zabývat, protože nám do ní přišli prvním rokem kluci z extraligy dorostu. Byli to prvoročáci, takže jsme je chtěli nějak etablovat a v dalších letech pozvednout. Bohužel došlo k reorganizaci, která se nás netýkala. Další rok nám přišli další hráči z extraligy dorostu, kterou jsme udrželi, a takhle to bylo třetím rokem po sobě. Proto jsme tu situaci museli nějak začít řešit. Hráči, kteří nám přicházeli z extraligy dorostu, rázem neměli adekvátní soutěž a konkurence se o ně velice zajímala, takže nám začali z klubu odcházet. Proto bylo naším cílem Extraligu juniorů co nejdříve mít.

Kdy začala samotná jednání?
Už před minulou sezonou jsme jednali s klubem z Litomyšle, který si to chtěl ale odehrát, protože si to sportovní cestou vybojoval. My jsme mezitím složili v Lize juniorů slušný tým na postup, ale bohužel jsme v předposledním kole, které jsme ještě mohli odehrát před koronavirem, prohráli v rozhodujícím a velmi dobrém zápase doma s Kroměříží 1:2. Navíc ze soutěže nakonec nikdo nahoru nepostupoval. Obnovili jsme jednání s Litomyšlí, po dvou měsících jsme se domluvili a převzali od nich práva na Extraligu juniorů.

„Hráči, kteří nám přicházeli z extraligy dorostu, rázem neměli adekvátní soutěž a konkurence se o ně velice zajímala, takže nám začali z klubu odcházet.“

Co se za rok změnilo?
Oslovili jsme je už před minulou sezonou, abychom se domluvili na nějaké spolupráci. V té době si to klub v Litomyšli ještě vyhodnotil, že si to odehraje sám. Letos ale kvalita jeho kádru a množství hráčů neodpovídaly kvalitě soutěže. Domluvili jsme se, že od nich licenci převezmeme a začneme spolupracovat v širší rovině.

Jak vnímáte fakt, že máte licenci na jednu sezonu?
Ano, máme ji na rok a taky máme smluvně podchyceno pokračování u nás, pokud o to klub projeví zájem. S touto dohodou jsme do transakce šli. Je to věc, která vyhovuje oběma klubům.

V jakých rovinách bude probíhat vaše spolupráce?
Jsme domluveni na hráčských výpomocích. Někteří naši hráči z kategorie dorostu i juniorů třeba nebudou mít v týmu takové uplatnění, takže pokud se pak domluvíme s Litomyšlí, můžou tam jezdit na střídavé starty. Pokud bychom uvažovali o dojezdové vzdálenosti, vloni od nás kluci z dorostu i juniorky jezdili hrát do Hodonína, což je z Brna pětasedmdesát kilometrů. Litomyšl je přibližně stejně.

Jaký bude mít druhá nejvyšší juniorská soutěž přínos pro klub?
Přínos je hlavně v tom, že u nás udržíme hráče dorostu v druhém ročníku, protože se jim otevírá možnost naskakovat do kategorie juniorů v kvalitní soutěži. Je to nejlepší v tom, že nám hráči nebudou odcházet do jiných klubů a mohou zůstat v kombinaci se studiem do devatenácti až dvaceti roků na jednom místě a v jednom klubu. Příklad: Když k nám přijde dorostenec, dostane se na střední školu, může u nás odehrát kvalitní soutěže po celou dobu studia a nemusí v jeho průběhu přecházet do jiného města i školy.

„Máme z převážné většiny vlastní hráče a případně hráče z města Brna.“

Takže je pro vás nejdůležitější provázanost?
Samozřejmě. To je jedna z věcí, která je v dlouhodobém plánu klubu. Začali jsme tím, že se nám povedlo s velmi silným ročníkem 2002 postoupit sportovní cestou do extraligy dorostu, až asi na čtyři hráče byli všichni vlastní. Potom jsme vešli do projektu sportovních tříd, takže hrajeme po ročnících a máme šestou, sedmou, osmou a devátou třídu. Dorost a juniorka doplnily návaznost. Teď máme všech jedenáct kategorií, a mimo juniorů, kteří hrají druhou nejvyšší, všichni ostatní hrají nejvyšší soutěže.

Pojďme k týmu jako takovému. Jak aktuálně kádr vypadá?
Nyní máme na tréninku patnáct až osmnáct kluků, protože si někteří dodělávají maturity anebo obecně něco na školách kvůli koronavirovým absencím. Máme z převážné většiny vlastní hráče a případně hráče z města Brna. Potencionální posily a hráči na zkvalitnění kádru, kteří přijdou do Brna z jiných měst za studiem, k nám přijdou na konci července, kdy půjdeme na led. Kvalita kádru bude na vyšší úrovni.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

A co početně kolem ročníků?
Aniž bychom nějak chtěli, momentálně se nám daří skládat kádr, že máme vždycky jednu pětku v jednom stejném ročníku – 2001, 2002 a 2003. Stejně tak máme i brankáře. Máme to rozprostřeno napříč všemi ročníky, takže zase tam je ta návaznost, že se každý rok posune pět až šest hráčů.

Uvažujete o dalších jménech na doplnění? Kromě těch, kteří přijdou na led, ale už o nich víte.
Doplňování končí podle přestupního řádu 31. ledna, pokud technické stanovy nebudou říkat jinak. Do té doby můžeme hráče měnit. Všichni pracují na tom, aby jejich kádr nějak vypadal, to stejné děláme i my. Máme vytipováno ještě asi deset dalších hráčů i v návaznosti na případná vysokoškolská studia s univerzitní ligou anebo případně s jinými soutěžemi, aby měli možnost kombinovat juniorku a dospělý hokej. Tady se jedná o starší ročníky juniorské kategorie.

„Záchrana!“

Máte i konkrétní post, který byste ještě chtěli posílit?
Stejně jako asi řekne každý hokejový manažer, my sháníme kvalitního a kreativního obránce s dobrou rozehrávkou a s dobrou střelou, nejlépe praváka. To je velké nedostatkové zboží v celém hokeji. Samozřejmě se budeme koukat a chtěli bychom alespoň jednoho přivést.

Jaké cíle kladete před tým?
Záchranu!

Nechci to přivolávat, ale co by se stalo, kdyby se vám Extraligu juniorů nepovedlo udržet?
Jsme s Litomyšlí smluvně domluveni, jakým způsobem by se to řešilo. Jsou to ale interní záležitosti.

„Kvalita juniorských soutěží půjde hodně nahoru a bude to šance pro spoustu kluků, aby dál zůstali u hokeje.“

Jak se vy osobně těšíte, až uvidíte svoje kluky ve druhé nejvyšší soutěži?
Řekla jste to správně. Těším se na to, až uvidím naše hráče, se kterými jsem vyrůstal od šesti let, kdy začali chodit hokej, hrát tady vyšší soutěž. Můžou hrát v místě bydliště a nemusí jezdit třeba do Žďáru nad Sázavou. Jak už jsem zmínil, je to naplnění naší koncepce, abychom tu měli všechny kategorie. Nebudeme si nalhávat, třeba Liga akademií je pro nás momentálně nedostižná, není to ani sen, je to realita. I druhá nejvyšší soutěž ale bude velmi kvalitní, jelikož do ní sestoupí několik týmu seshora. Kvalita juniorských soutěží půjde hodně nahoru a bude to šance pro spoustu kluků, aby dál zůstali u hokeje. Některé zápasy v nejnižší lize juniorů jsou jenom proto, aby se odehrály, ale neposouvají hokejisty dál. Když to někteří kluci kolem osmnáctého roku myslí s hokejem vážně, vycítí, že to není pro ně, a poohlíží se jinde. Teď jsme rádi, že kluci můžou zůstat doma a nemusí měnit v předmaturitních ročnících školu.

Jak vnímáte konkurenci v Brně?
Kometa není konkurence a ani ze své podstaty být nemůže, je to úplně jiný level. Warriors? Ano, je tam několik subjektů na stejné rovině, takže je to konkurence, která je ale dobrá pro to, abychom se posouvali výš a překonávali ji. Před osmi roky jsme začínali s osmdesáti dětmi, teď jich máme tři sta ve všech kategoriích. Za mě je ta konkurence dobře, protože je to pro nás hnací motor, jak se můžeme posunout výš.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz