Facka nám hodně pomohla. Hráči změnili přístup, libuje si Eismann

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

26. července 2020, 12:28

Martin Voltr

Pod své velení převzal ročník 2004 a znovu si potvrdil jeho loňskou bolest – špatné vstupy do akcí. Sedmnáctka kouče Václava Eismanna se ale po nezdaru v prodloužení poučila, výrazně zvedla a dočkala se odměny: Zbývající dva zápasy shodně vyhrála o šest gólů!

Poslední duel jste podobně jako ten druhý zvládli velmi dobře, že?
Myslím si, že ano. Výraznou pomocí byla ta facka v prvním zápase, kdy jsme po dlouhé době hráli utkání. Švýcaři navíc měli v koronavirové době menší omezení a mohli na led chodit ve větší míře než my. Myslím si, že i tohle mohlo mít částečně vliv. Hlavní ale bylo, že hráči v prvním zápase nebyli úplně ztotožnění s tou vizí, kterou chceme, a neměli tu zkušenost, jaký vliv měly na hru zejména věci negativní pro její rychlost. Byli jsme prostě pomalí.

Potom jste se tak výrazně zlepšili?
Udělali jsme spoustu korekcí v mítincích a hráči zareagovali na tu facku pozitivně. Ve druhém a třetím zápase uvěřili, že ta naše vize jim dává šanci na úspěch. Hlavně došlo ke zrychlení hry a zlepšení osobního souboje, navíc jsme v obou zápasech v předfinální fázi cíleně hledali pozice, kdy kotouč přejde přes osu hřiště, abychom měli šanci zvýšit naši produktivitu. A to se dařilo. Ve třetím zápase přišel krátký krizový moment, kdy jsme propadli ve středním pásmu a soupeř vyrovnal na 1:1, ale pak jsme si pomohli přesilovou hrou, kdy šel právě kotouč dvakrát přes osu hřiště. Z té situace jsme vsítili vítěznou branku. Myslím, že jsme v zápase opravdu drželi plán.

Zmiňujete mítinky. Chápu to správně, že individuální?
Měli jsme mítink s obránci, kde jsme apelovali na techniku vedení osobního souboje, rychlost otáčení hry po zisku kotouče a ukazovali jsme si ofenzivní hru na modré čáře, hlavně s dovedností změny úhlu střely. Tyhle věci jsme chtěli změnit. Následoval mítink útočníků, tam jsme apelovali na větší sebeprosazení, pozitivní proud hry, abychom neztráceli kotouče jednoduše ve středním pásmu, a pak na hru v předbrankovém prostoru. Musím říct, že hráči dobře zareagovali, přijali to a výsledkem byly dva – z pohledu skóre – jednoznačné zápasy. Probíhaly ale i individuální mítinky s několika hráči, kdy jsme chtěli využít čas pozitivně a ukazovat si věci, jak hru zlepšit.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Nicméně je evidentní, že u ročníku 2004 se i po přechodu do starší kategorie potvrdil výrazný problém se začátky akcí, viďte?
Každopádně. Myslím si, že je to o tom stokrát připomínaném a opakovaném nastavení. Teprve když jsme měli tu zkušenost z prvního zápasu, byť negativní, bylo to tím, co posiluje, když to vezmeme správným směrem. My jsme tu prohru museli vzít jako negativní dobro a poučit se z toho, i když je to fráze. Jsme rádi, že se nám to podařilo.

Na dvě výhry o šest branek se přece jenom dívá hezky. Hádám, že na konci si to hráči užili a domů se jim jelo dobře.
I v tom prvním utkání jsme měli převahu, ale nezasloužili jsme si vyhrát za to nastavení do zápasu. Ale od druhého zápasu byla na hráčích vidět touha to odčinit, a opravdu předvedli poctivou práci a výraznou změnu přístupu i individuálních výkonů.

Střelecky vyčníval Šimon Slavíček s pěti góly. Byl v útoku nejlepší?
Já si nemyslím, že byl nejlepší v poli, ale samozřejmě byl nejlepší v předbrankovém prostoru, v tom finále. Ve výsledku není až tak důležité hrát na umělecký dojem, rozhodují branky. A tam týmová taktika a individuální taktika řešení vždycky zvyšují cenu hráče. Když se Šimonovi střelecky dařilo, tak rostl jeho výkon a byl to výrazný příspěvek pro celkový úspěch mužstva.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Dařilo se i brankáři Michaelu Schnattingerovi, který pustil ve dvou zápasech jen jeden gól. Jak moc ho Švýcaři zaměstnali?
Myslím si, že ve druhém zápase tolik práce neměl. Ve třetím nás ale za stavu 1:1 v několika situacích podržel a v tom momentu dal týmu šanci naklonit zápas na naši stranu, což se podařilo. Se svým výkonem může být spokojený. Jsem za to rád, za svůj přístup a velice pokorné vystupování po dobu akce si to zasloužil.

Bavili jsme se o tom, že po dlouhé přestávce vás můžou hráči překvapit. Vyskočil tedy někdo oproti očekáváním?
Měli jsme s hráči individuální hodnocení a každému jsme na misku vah položili očekávání a aktuální výkon. U každého hráče to je jiné vzhledem k jeho potenciálu a možnostem. Řekl bych, že to bylo asi tak půl na půl, kdo očekávání naplnil. U některých hráčů bylo očekávání vyšší, ale nechci konkrétně jmenovat. Tu informaci jsme jim předali a předáme ji i do klubů.

V Zuchwilu byste nejspíš měli odehrát i srpnovou akci. Řešili jste na místě podrobnosti?
Ano. Řešilo se, jakým způsobem bude ta akce probíhat, mělo by to být přesně v polovině srpna. V jednání je turnaj čtyř, na kterém by kromě nás a Švýcarů měly být Slovensko a Německo. Existuje ale i myšlenka na turnaj pěti, kdy by se ho místo Američanů, kteří na 99,9 procenta nebudou moci přiletět, zúčastnili Finové. Tam se ale zase řeší způsob jejich karantény, která jim momentálně hrozí. Je to méně pravděpodobné a můj odhad je takový, že tam pojedeme na turnaj čtyř.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz