Gympl a extraliga? Chtěl jsem udělat krok kupředu, líčí navrátilec Zeman

Foto: hcdynamo.cz

Poměrně zajímavě se před startem Generali Česká Cupu jeví navrátilec do pardubických řad Tomáš Zeman. Jako jediný juniorský útočník totiž přežil zužování sestavy a má solidní šanci hrát v příštím ročníku pravidelně mužskou extraligu.

Chance liga na Hokejka TV

V reprezentační šestnáctce byl čtvrtým nejproduktivnějším hráčem za esy Barinkou, Teplým a Tomanem, o kategorii výš přidal čtyři góly. Potom ale Zeman zmizel českým mládežnickým příznivcům z očí – odešel totiž do finského Jukuritu. A do národního týmu už nenakoukl.

„První půlrok ve Finsku pro mě byl extrémně těžký. Přišel jsem tam s nulovou angličtinou a finsky jsem samozřejmě také neuměl,“ přiznává s úsměvem v rozhovoru na webu Dynama. „Finové jsou navíc chladnější, hned vás mezi sebe nevezmou, takže je těžší si k nim najít cestu. Ty první měsíce jsem spíše přežíval,“ hlásí.

„Jeden spoluhráč mě tak seřval, že už jsem si něco podobného nikdy nedovolil.“

K lepšímu ho nakoplo, jakmile se v kabině víc skamarádil. „V druhé sezoně navíc do týmu přišel slovenský obránce Jakub Martiška, tak jsme v kabině seděli vedle sebe a dávali jsme to spolu,“ pochvaluje si Zeman. Zatímco po příchodu se ještě objevoval i v soutěži U18, minulý ročník už strávil celý ve dvacítce. Za 50 utkání tam nasbíral 13 bodů (5+8).

Stejně jako ostatní cizinci, kteří do Finska míří, brzy pochopil, co je doménou místní hokejové školy.

„Asi po měsíci, co jsem tam byl, jsme dělali dřepy a já jeden nedojel úplně dolů… Jeden spoluhráč mě tak seřval, že už jsem si něco podobného nikdy nedovolil. Každý tam chce být nejlepší a tomu se všechno podřizuje,“ opakuje zkušenost snad všech českých talentů z posledních let.

 
 
 
View this post on Instagram

?

A post shared by Tomáš Zeman (@zemantomas_) onMar 2, 2020 at 10:06am PST

Jako útočník dostal od trenérů velkou benevolenci. Nejvíc si ale musel zvykat na to, jaký důraz kladou Finové na bruslení. „Před každým tréninkem jsme jeli dvacet minut různé úkroky, cvičení… Často jsme dělali powerskating, což jsem v Česku dělal naposledy snad v šesti letech. Tam je to úplně automatické, a třeba i u A-týmu,“ líčí devatenáctiletý mladík.

S Jukuritem skončil v uplynulé sezoně na deváté příčce základní části, v předkole play off pak nezabránil vyřazení v sérii s TPS Turku. Tím pádem ho „alespoň“ tolik nemrzelo následné ukončení ročníku vinou koronaviru.

„Chci zabojovat o áčko, abych hrál alespoň třetí nebo čtvrtou lajnu.“

Už před ním navíc spřádal plány na návrat domů, pandemie neměla na jeho rozhodnutí vliv. „Chtěl jsem udělat ve své kariéře další krok kupředu a hrát mužský hokej. Už jsem nechtěl hrát jen mezi juniory. Navíc mě čeká maturita, chodím na gympl, tak jsem chtěl být v Česku a všechno si dodělat, abych měl školu hotovou,“ popisuje uvědoměle na pardubických stránkách.

Cíl se mu klidně může vyplnit, a to rovnou v extralize. Během letních tréninků na pardubickém ledě totiž trenéry Dynama zaujal natolik, že ho pozvali pod svá křídla. Koncem července pak Tomáš Zeman přežil zužování kádru a zůstal mezi čtrnácti útočníky!

Předčil tak například Ondřeje Matýse či Michala Pochobradského, kteří loni odehráli téměř třicítku extraligových utkání, ale teď je Pardubice poslaly do Vrchlabí. To je docela překvapení.

Foto: Facebook HC Dynamo Pardubice

„Chci zabojovat o áčko, abych hrál alespoň třetí nebo čtvrtou lajnu. Na ledě budu lítat, ale chtěl bych také tvořit hru, protože si myslím, že jsem v tom dobrý,“ vypráví Zeman – nyní už jediný junior v útočných řadách. Jeden mladší parťák, Michal Hrádek, zabojuje v konkurenci mezi zadáky, brankářskou trojkou je zase Vojtěch Nečas.

Zeman by navrch rád pomohl k tomu, aby Dynamo dalo zapomenout na ostudná léta u samého dna extraligy. „Cítím, že každý ví, co tady bylo, a soustředí se na to, aby se to neopakovalo. Od hráčů, přes trenéry, po kustody… Všichni vědí, že už by to chtělo něco víc,“ dodává.

Jeho čas určitě přijde už v nejbližších dnech. Pardubice rozjedou Generali Česká Cup duely v Brně a doma s Olomoucí, příští týden je pak čeká dvojité východočeské derby. To jsou na přípravu dost prestižní zápasy, v nichž se Zeman může ukázat.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz