Hokej mi chybí, je součástí mého života, líčí Bažant a točí videa

Foto: Archiv Matěje Bažanta

Matěj Bažant šéfuje mládeži v Litomyšli, kde s bratrem Jakubem rozjeli vlastní videa pro domácí přípravu – #trénujdoma. Na úvod se zaměřili na práci s holí, kde vidí u svých hráčů velký prostor pro zlepšení. Teď přichází agility trénink…

Aplikace Tipsport extraligy

Jak u vás vznikla myšlenka točit videa à la #HokejDoma?
Myšlenka poskytnout mladým hokejistům podklady pro trénink v domácím prostředí vznikla na základě mého aktuálního angažmá v klubu HC Litomyšl jako mládežnického trenéra do malých klubů pod záštitou svazu a samozřejmě aktuální situaci omezení hokejových aktivit z důvodu pandemie koronaviru.

Proč jste se pro vlastní videa rozhodli?
Po uzavření ledové plochy jsme v rámci možností vládních opatření po skupinkách trénovali ve venkovních prostorách. Nyní už ani trénink mimo led bohužel není možný a chtěli jsme, aby na sobě hráči nepřestali pracovat a měli tak alespoň motivaci věnovat se rozvoji individuálních dovedností mimo led.

„Chtěli jsme, aby na sobě hráči nepřestali pracovat a měli tak alespoň motivaci věnovat se rozvoji individuálních dovedností.“

Jak jste volili téma úvodních dílů?
Na bruslení a techniku hole jsme se zaměřovali už na ledě a právě tam vidím u kluků velký prostor pro zlepšení. Další díly jsou sestaveny na rozvoj rychlosti, výbušnosti a obratnosti. V současné době připravujeme materiály, ve kterých se zaměříme na kompenzační cvičení.

Jaké to pro vás bylo, postavit se před kameru?
Zásadní problém to pro mě nebyl. Cílem je, aby videa byla pro mládežníky co nejvíce srozumitelná a vzali si z nich inspiraci pro trénink v domácím prostředí.

Přibližte, jak videa vznikají…
Natočení videa je to nejmenší, horší jsou potom následné úpravy a stříhání. Zásobu cviků mám dostatečnou a navíc to člověka i baví, když se nemůže věnovat práci přímo na stadionu, takže na čas ani nekoukám. Jinak si vše děláme sami s bráchou Jakubem v našem volném čase. Když zrovna nejsme na zimáku (směje se), věnujeme se rozvoji vlastní firmy zaměřené mimo jiné na marketing, takže zkušenost s natáčením, sociálními sítěmi a propagací už máme.

Jaké dostáváte od svých hráčů reakce?
Reakce jsou velmi pozitivní, kluci čas od času pošlou i video, jak se jim dané cviky podaří, což mě zároveň motivuje do tvorby dalších materiálů. Chtěl bych jim vzkázat, ať se v rámci možností udržují v pohybu. Věřím, že se na led a zimní stadiony brzy vrátíme a budeme moc pokračovat v započaté práci.

„Zavedli jsme nově třeba i dobrovolné tréninky ráno před školou a účast je vždy vysoká, za což jsem velice rád.“

Máte poctivé a pilné hráče?
Určitě ano, já osobně se tréninky snažím co nejvíce obměňovat a připravovat je tak, aby to hráče bavilo. Zavedli jsme nově třeba i dobrovolné tréninky ráno před školou a účast je vždy vysoká, za což jsem velice rád, je to rozhodně motivací do budoucí práce.

Posíláte i nějaké další plány krom videí?
Snažím se hráče vést k tomu, aby právě třeba na technice hole pracovali každý den. Dále připravuju dva až tři tréninkové plány, které mohou dělat doma, nebo ve venkovních prostorách poblíž svých domovů.

Foto: František Renza, facebook HC Litomyšl

Jak je obecně těžké podle vás udržet teď děti v pohybu?
Určitě to děti v této době mají o dost náročnější i třeba tím, že se musí učit z domova a celý den sedí u počítače. Já zastávám takový názor, že kdo chce, tak si vždy příležitost ke sportu nebo pohybu najde.

Chybí vám ta každodenní práce s dětmi, led a hokej?
Mně osobně chybí sport a hlavně hokej celkově. Je součástí mého života už od dětství, ještě do nedávna jsem hrával hokej v Chance lize a až nyní si člověk celkově uvědomí, jak důležité je mít každodenní náplň.

Na čem kromě videí teď pracujete?
V současné době je chod celého klubu pozastaven a kromě zmiňovaných online materiálů a tréninkových plánů nevím, že by vedení mělo nějaké konkrétní plány. Jako asi každý čekáme, jak se současná situace bude vyvíjet a dle toho budeme tvořit adekvátní plány do budoucna.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz