Holejšovský řídí mládež v Sokolově: Největší odměna? Když jsou děti nadšené

Foto: Kateřina Kundertová, piratichomutov.cz

Petr Holejšovský neměl v hokeji příliš štěstí, tak se rozhodl věnovat trénovaní. V dnešní době má pod sebou několik dalších koučů, které řídí jako šéftrenér mládeže v Sokolově, kam zamíří v listopadu česká reprezentace do šestnácti let.

Chance liga na Hokejka TV

Petr Holejšovský celou, ale poměrně krátkou hokejovou kariéru působil v Sokolově, kde se mu nevyhýbala zranění, takže se rozhodl s pozicí hráče rozloučit. „Cítil jsem, že už ze hry nemám zdaleka takovou radost, jakou bych chtěl mít, a ani jsem neměl motivaci posouvat se dál,“ vysvětluje. Od hokeje ale neodešel, začal totiž trénovat malinké hokejisty. „Začínal jsem u nejmenších a postupně jsem zjišťoval, že mě trénování baví víc a víc,“ přiznává.

„K trénování mě přivedl Zdeněk Sopr v době, kdy Matěj Zadražil hrál ještě minihokej. To bylo někdy kolem roku 2000 nebo 2001,“ říká Holejšovský, jenž se postupně vypracoval na šéftrenéra mládeže v rodném Sokolově. „Náplní je každodenní práce s dětmi, rodiči a našimi trenéry. Pro ně se snažím zajistit takové podmínky, aby se dětem mohli věnovat, jak nejlépe dovedou,“ prozrazuje pro klubový web hcsokolov.cz.

S koučováním je spojené také celoživotní vzdělávání a zdokonalování i za hranicemi České republiky, kam se trenér Baníku letos podíval. „V lednu jsem měl díky Českému hokeji možnost zúčastnit se stáže ve Švédsku. Byl jsem velmi překvapený z toho, jakým způsobem probíhají tréninky žákovských kategorií. Přál bych každému trenérovi, aby se mohl takové stáže zúčastnit a vidět na vlastní oči, že to jde dělat i jinak,“ uvádí.

„Trenéři jsou jen pozorovatelé, kteří do tréninku minimálně zasahují, hráče neopravují a cvičení nezastavují. Neexistuje tam příkazový trénink, dle jejich názoru takový trénink kazí proces učení. Naopak tam mají velké množství individuálních tréninků, kde naopak zúčastněným hráčům věnují maximální úsilí na jejich zdokonalování,“ povídá Petr Holejšovský.

Jak důležité je vzdělávání, ukázaly kluby Baník Sokolov a Čerti Ostrov, které zorganizovaly seminář s hlavním trenérem Bílých Tygrů Filipem Pešánem, jenž má zkušenosti s juniorským národním týmem. „Pro každého trenéra je velmi důležité se neustále vzdělávat. V našem klubu už proběhlo pro naše trenéry několik seminářů a v letošní sezoně proběhnou další. Nedávno se v Sokolově uskutečnil velký seminář s hlavním trenérem Liberce. Jsme velmi rádi, že jsme díky podpoře Městského domu kultury a paní místostarostky mohli hostit tuto nesmírně zajímavou akci,“ děkuje čtyřicetiletý trenér.

Všechno není jenom o trenérech a organizacích. Velkou měrou stojí za úspěchem či neúspěchem v hokeji nejbližší členové rodiny. „Rodiče mají logicky největší vliv na své dítě. Když pak vznikne vzájemná souhra mezi rodičem, trenérem a dítětem, tak je to pro jeho hokejový vývoj to nejlepší možné řešení,“ ví a jedním dechem chválí rodiče v Sokolově, kteří kooperaci vítají a plně respektují.

Dalším faktorem jsou pohybové základy, které dítě získává jako první sportovní dovednost. „Žijeme v době, která dětem nabízí prakticky neomezené možnosti zábavy a seberealizace. Dřív se chtělo téměř každé dítě věnovat nějakému sportu. Dnes jsme rádi za každé dítě, které aktivně sportuje, a ještě raději, když hraje hokej,“ připouští v rozhovoru s Tomášem Boudou.

V Sokolově problémy s malým počtem dětí nemají, což potvrzuje jejich účast v soutěžích. „Co se týká žákovských kategorií, máme obsazené všechny soutěže pořádané Českým hokejem v našem kraji. To samé platí i o soutěži dorostu a juniorů. Navíc letos do ligy mladšího žactva nastoupíme se dvěma týmy,“ libuje si Holejšovský.

„Mám z toho obrovskou radost a do další sezony máme velký cíl, postavit i dva týmy v kategorii staršího žactva. Po dlouhé době by se v Sokolově hrálo opět po ročnících a nastupovalo se v soutěžích, které hrají v našem kraji pouze Karlovy Vary,“ přidává.

Pro trenéra s několikaletou zkušeností u mládeže nejsou pro nadcházející rok důležité výsledky. „Cíle nejen do nové sezony jsou jasné, a to udržet u hokeje co nejvíce dětí, probudit v nich lásku k hokeji a v pozitivní atmosféře s nimi pracovat. Jakmile na dětech trenér pozná, že je trénink baví, jsou nadšené a těší se na další, je to pro něj největší odměna. Jestliže se toto trenérovi podaří, jsem pevně přesvědčený o tom, že kvalitní výsledky budou naprostou samozřejmostí,“ myslí si.

A právě v základně vidí Petr Holejšovský jednu z důležitých příčin neúspěchů na mezinárodní scéně. „Všichni si uvědomujeme, že rozdíl mezi Kanadou nebo USA a námi je v podstatě nedostižný. Hráčská základna je v těchto zemích neskutečná a konkurence obrovská. Z toho pak vyjdou hráči, kteří jsou na juniorských šampionátech dominantní. S reprezentačním trenérem šestnáctky Václavem Eismannem jsme se na toto téma bavili. Všichni naši reprezentanti této kategorie umí skvěle bruslit, tvrdě vystřelit, ale není mezi nimi rozdílový hráč. Ve Švédsku, ve Finsku takové hráče mají. My je musíme umět vychovat také. Pak budeme konkurenceschopní i proti těmto týmům,“ vysvětluje.

K objevení lídrů by měl napomoci i projekt Výchova talentované mládeže. „Jedná se o velmi dobrý projekt, kterého se zúčastňují talentovaní hráči od kategorií U12 až U15 napříč celou republikou. Jelikož v těchto kategoriích ještě nejsou reprezentační výběry, jedná se o nejvyšší možný vrchol, kterého můžou tito hráči dosáhnout. Kvalita jednotlivých turnajů je velmi vysoká a být součástí tohoto projektu musí být ctí pro každého vybraného hráče,“ věří Holejšovský.

Přestože nemají takovou základnu, v Sokolově se před nadcházející sezonou posunuli k větším klubům zásluhou vybavení, díky kterému můžou posouvat i výkony svých svěřenců. „Vybudování střelnice považuji za vynikající práci vedení celého klubu, dík patří paní místostarostce Renatě Oulehlové, bez jejíž pomoci by těžko vyrostla. Jsem přesvědčený, že střelnice je v dnešní době nedílnou součástí každého kvalitního klubu. V letní přípravě byla poprvé využívána a pravidelně se na ní střídaly jednotlivé kategorie,“ popisuje Holejšovský. Další zásadní novinkou je přebudování stávající nevyhovující posilovny na ochozu stadiónu,“ dodává.

Baník na západě Čech o reprezentaci jenom nemluví. V listopadu bude Sokolov a přilehlé okolí hostit zápasy národního týmu, který může být pro mladé místní hokejisty motivací. „Vyvinuli jsme maximální úsilí, aby se na našem zimním stadionu konalo od 4. do 11. listopadu v rámci oficiální reprezentační pauzy IIHF soustředění reprezentace U16, jehož součástí bude sehrání několika zápasů se stejně starým výběrem Švýcarska. Pro náš klub a pro všechny naše hráče to bude jistě perfektní příležitost vidět nasazení hráčů na té nejvyšší úrovni,“ uzavírá Petr Holejšovský.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz