Hradecké mládežníky příprava bavila. V hrách se každý našel, líčí Krátoška

Foto: Jiří Janoušek ml., mountfieldhk.cz

Na rozdíl od předchozích let se hokejisté akademických kategorií Hradce Králové nedostali v letní přípravě na ledovou plochu. Dřinu na suchu jim ale trenéři postavili hodně pestrou a protkanou spoustou her.

partneři českého hokeje

Za normálních okolností by hradečtí mládežníci odstartovali letní přípravu poslední týden v dubnu, vzhledem k panujícím omezením ale místo toho tři týdny dostávali instrukce na dálku. V plném složení se mohli sejít až ve chvíli, kdy bylo možné ubytovat přespolní hráče. Tedy 18. května.

„Do 3. července to bylo sedm týdnů přípravy, což není tragické a nemůžeme říci, že by to bylo příliš krátké. Podle mého názoru je minimum u mládeže osm týdnů, ale byly roky, kdy jsme jich měli třeba devět nebo deset. Nakonec jsme velmi rádi, že jsme to mohli takhle absolvovat,“ shrnuje na klubových stránkách trenér juniorky Aleš Krátoška.

A lodivod dorostenců Jiří Janoušek s ním víceméně souhlasí: „Dovolím si říct, že i přes peripetie ne úplně standardní přípravy s ní panuje velká spokojenost. Myslím, že jsme zvládli a stihli vše, co jsme chtěli.“

Krátoška se k juniorům vrátil po dvou sezonách, kdy působil jako asistent u extraligového A-týmu. Teď si u mládežníků vzpomněl na oblíbený prvek. „Navázal jsem na dobu před dvěma lety a využil judisty. Myslím si, že je to pro kluky opravdu velké zpestření a rozbití stereotypu,“ libuje si. Kdyby to později v sezoně – stejně jako tehdy – pomohlo až k postupu do semifinále, rozhodně by se nezlobil.

A jak jinak postavil letní přípravu? „Každý den mimo středy, kdy jsme měli spinning a bazén, jsme hráli hodně her – florbal, fotbal, basketbal a chodili jsme na beach volejbal. Ze začátku se s tím kluci seznamovali, ale zlepšení bylo s poslední hrou nakonec obrovské. Potom jsme měli Gladiator Race, kde museli spolupracovat a komunikovat, takže paráda,“ připomíná speciální dopoledne na Stříbrném rybníku.

Foto: Jaroslav Zákravský, mountfieldhk.cz

Foto: Jaroslav Zákravský, mountfieldhk.cz

Tradiční soustředění sice pro letošek škrtnul, ale jinak se snažil přípravu stavět hodně pestrou. Ví, že jejím smyslem není mladé hokejisty otrávit.

„V hrách se udá úplně všechno potřebné a myslím, že se tam každý našel. Měli jsme posilovnu, takže si každý mohl vybrat, co mu je nejbližší, a vstřebat co možná nejvíce,“ líčí. „Namíchali jsme takovou směs, aby to kluky bavilo a bylo to náročné, přece jen odtrénují za týden kvantum hodin,“ doplňuje Krátoška.

Podobnou filozofii zastává i jeho kolega od mladší kategorie. „Chodili jsme pravidelně jednou v týdnu do Třebše do Sportpark HIT na beachvolejbalové kurty. Kromě samotné hry jsme také pracovali v písku na rychlosti, reakci a dělali jsme drobné úpolové hry, také jsme uspořádali menší tenisový turnaj,“ počítá Jiří Janoušek, jemuž se obzvlášť líbila už zmiňovaná akce v Gladiator Race Areně. „Program pro kluky byl parádní,“ hlásí.

Dorostenci si ale na rozdíl od juniorů přece jen střihli i soustředění, byť velmi krátké. Koncem června vyrazili na tři dny do podkrkonošského Žacléře, kde využili především místní sportovní areál.

„Byl to prodloužený sportovní víkend, kde byli kluci rozděleni do čtyřech týmů. Od pátku až do neděle soutěžili ve všech možných sportovních disciplínách. Probíhaly tam turnaje v nohejbalu, beachvolejbalu nebo ve fotbalu. Kluky také čekaly výběhy na pevnost Stachelberg, což byl dvoukilometrový úsek do kopce, kde mezi sebou museli spolupracovat,“ přibližuje Janoušek na mountfieldhk.cz.

Foto: mountfieldhk.cz

Foto: Jiří Janoušek ml., mountfieldhk.cz

Koncem druhého tréninkového měsíce zároveň absolvovali hradečtí mládežníci povinné testy, s jejichž výsledky byli trenéři víceméně spokojení. Co se týče celého pohledu na letní přípravu, podle Janouška už neplatí mantra, že by jen z dvou měsíců hráči kondičně „žili“ po celý zbytek sezony.

„Myslím si, že doba se posunula. Takto už to podle mě nefunguje. Příprava je od toho, aby kluci jen neleželi a neodpočívali, my ale stejně jako v předešlých sezonách budeme pracovat po celý rok. Jak na dovednostech na ledě, tak na kondici,“ slibuje mladý kouč, který byl před patnácti lety coby hráč u postupu hradeckých juniorů do extraligy a v té je následně vedl jako kapitán.

Soudobým talentům Mountfieldu začal o víkendu dvoutýdenní oddech, na zimáku se budou znovu hlásit v pondělí 20. července. I na dovolenou ovšem dostali od trenérů pokyny, aby ji nestrávili jen ležením u televize, ale aby se každý den hýbali.

Ten nejoblíbenější pohyb každopádně přijde vzápětí. Tedy první kroky na ledě po dlouhé době. „Cítím, že pro všechny je délka pauzy nestandardní a všichni se na to těšíme,“ ujišťuje Krátoška. „Když budu mluvit za sebe, tak se letos na led hodně těším. Minulá sezona skončila celkem brzo. I kvůli tomu, že přes letní měsíce nebyl led, jako tomu bylo v předešlých letech, byla pauza delší,“ souhlasí Janoušek.

Rozpis přípraných zápasů mají Hradečtí téměř hotový. Junioři začnou ve středu 29. července na ledě Komety, o dva dny později přivítají doma Liberec. V srpnu zamíří vstříc obhajobě prvenství na turnaj O pohár hejtmanky Karlovarského kraje a utkají se třeba i s rakouským Salcburkem.

Dorostence čeká na úvod venkovní dvojboj s týmy z jejich extraligové skupiny, 29. 7. se představí u rivala v Pardubicích a o den později na Spartě. Týden poté vyrazí na turnaj do Liberce a na začátku září uzavřou přípravu pro změnou dvoudenním kláním ve Zlíně.

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Foto: Jiří Janoušek ml., mountfieldhk.cz

Foto: Jiří Janoušek ml., mountfieldhk.cz

Foto: mountfieldhk.cz

Foto: mountfieldhk.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz