Jak na dovednosti? Reprezentanty čekají nové skills kempy

Foto: Jan Beneš, Český hokej

Českým hráčům chybí ve srovnání se světovou špičkou dovednosti. Na tom se shodnou všichni. Co přesně ale dělat, abychom tohle manko stáhli? Pomáhat má pokračující projekt Výchova talentované mládeže a také skills kempy pro hráče mládežnických reprezentací.

Svazoví zástupci představili oba projekty v rámci třetího bloku diskusního fóra Kabina. Druhý zmiňovaný bude v českém hokeji novinkou.

Chceme víc Pastrňáků a Nečasů

„Naším problémem je, že chybí rozdíloví hráči. Hráči, kteří v kritických situacích dokážou skórovat, mužstvo povzbudit a donutit k nějaké změně ve hře, ať už výsledkové, nebo herní. Často vedeme s reprezentačními trenéry diskuse, že máme všechny hráče tak trochu stejné,“ uvedl problematiku Miroslav Přerost.

„Měli jsme Jaškina, Pastrňáka, Zachu nebo Nečase. Ale země kolem nás každý rok vyprodukují takové hráče tři čtyři. A my se napříč hnutím ptáme, proč nám se to nedaří,“ pokračoval manažer skills koučů Českého hokeje.

Právě on bude mít organizačně na starost nové třídenní kempy, kterých do konce roku 2021 proběhne šest. Zaměří se na nejlepší hráče kategorií U16 až U18, jež budou vybírat trenéři reprezentací ve spolupráci s těmi klubovými.

Na každý kemp jich dorazí třicet. A aby nemuseli cestovat moc daleko, hokejisté ze západní poloviny republiky dostanou pozvánku do Litoměřic a ti z východní do Nového Jičína.

Jasně, prostoru na práci nebude moc. Kempy se tak nemůžou zaměřit na všechny oblasti, ale na ty, kde čeští mladíci strádají nejvíc. „Především bruslení a zakončení. To je asi největší problém, který nás teď tíží,“ upřesnil Přerost.

Počítá s tím, aby na jednoho trenéra připadlo zhruba pět hráčů, a všichni tak měli prostor na práci s detailem. Na konci kalendářního roku Český hokej projekt vyhodnotí a rozhodne, jestli v něm bude stejnou či jinou formou pokračovat.

Vyhledávání a práce s mladšími talenty

Téma dovedností velice úzce souvisí i s projektem Výchova talentované mládeže, který je zase určený největším talentům před nástupem do reprezentačních let. Věkové zacílení se od zavedení projektu mírně upravovalo, nyní bude upřené výhradně na kategorie U14 a U15.

Nad VTM letos přebral vedoucí ruku Milan Razým – bývalý kouč extraligových týmů Plzně, Slavie, Litvínova a naposledy Pardubic, jenž současně nastoupil i k národnímu výběru šestnáctek.

V první polovině sezony uspořádá každý kraj dvojici jednodenních kempů. Na každém takovém se oba výběry domácího kraje (U14 i U15) potkají s výběry jiného kraje. Dopoledne je čekají tréninky na ledě a na suchu, odpoledne pak zápasy v kompletní délce.

V lednu na projekt naváže turnaj krajských výběrů, který se každý druhý rok koná pod hlavičkou Olympiády dětí a mládeže. V únoru a březnu budou následovat výběrové kempy Západ – Střed – Východ a na konci dubna (týden po mistrovství republiky starších žáků) pak finálové kempy pro čtyřicet nejlepších hráčů v každé kategorii.

Stejně jako Český hokej v letošním roce zavedl testování u mládežnických reprezentací, pustí se do něj také v rámci projektu VTM. Trenéři vytipují patnáct nejlepších hráčů z kategorie U13 a po deseti nejlepších z kategorií U14 a U15, kteří pod vedením odborníků z Fakulty tělesné výchovy a sportu podstoupí testy na ledě, na suchu i testy biologického věku.

Co je stěžejní myšlenkou skills kempů i těch v rámci VTM? Že hráče nemají za pár dnů spasit a posunout na vyšší úroveň, ale hlavně inspirovat k další práci.

Úplně stejně by měly inspirovat i klubové trenéry, kteří budou mít na akce přístup. A ty v rámci VTM dokonce zčásti povedou.

„Je v pořádku, že chceme po hráčích, aby víc pracovali. Ale v patnácti nebo šestnácti letech po nich úplně nemůžete chtít, aby pracovali sami. Musí pracovat s nějakou informaci, kterou jim i trenérům sdělíme, aby měli jasný koncept toho, na čem mají v klubu pracovat a jak na tom mají pracovat,“ zmínil Miroslav Přerost.

„Projekt VTM je hlavně inspirativní. Nemůžeme od hráčů očekávat, že jenom díky kempům u nich dojde k nějakému velkému zlepšení. Musí to dělat v klubech, a musí to dělat každý den,“ apeloval hlavní skills kouč Českého hokeje Tomáš Pacina.

Dovednosti podle Paciny

Je to už dva roky, co právě on u nás začal udílet směr v tréninku dovedností. Co tedy čeští hokejisté podle něj postrádají?

„Děláme dovednosti, máme dobré trenéry, ale nejsme dostatečně důslední v provedení. Svaz má roli inspirativní a vůdčí, ale určitě nemůžeme hráče vychovávat. Ti se vychovávají každý den v klubech,“ zopakoval Pacina.

„Jsem ochotný zaplatit tu cenu, kterou musím zaplatit, pokud chci být světový hráč nebo trenér?“

A dovednosti úzce svázal i s celou filozofií hry. „Když budeme odpalovat kotouče, protože se bojíme, že sestoupíme, tak nemůžeme od našich hráčů očekávat, že budou vyvíjet dovednosti.“

I proto vidí problém v nízké konkurenci. Zjednodušeně řečeno: Když soupeř hokejisty nedonutí, aby nějakou dovednost ve hře potřebovali, pak ji zkrátka mít nebudou.

Renomovaný kouč, který pracoval i s hvězdami NHL, se na pilování dovedností dívá ve třech vrstvách. „Základ je správná technika. Co se ale dost netrénuje, je dovednost pod tlakem – reaktivní dovednost. A poslední stupeň, když si představíme McDavida, Crosbyho nebo Pastrňáka, je diktativní dovednost. To znamená, že já svojí dovedností diktuju, jak se bránící hráč bude chovat,“ vyjmenoval.

Včasný posun od prvního bodu k dalším dvěma mu v českém „rybníku“ chybí.

A taky ještě jedna věc.

Ochota.

„Jsem ochotný zaplatit tu cenu, kterou musím zaplatit, pokud chci být světový hráč nebo trenér? Je to tvrdá práce a stojí to strašně moc hodin. Jsme ochotní zaplatit tuhle cenu, nebo budeme žít ve výmluvách, ukazovat ‚tady a tady je chyba‘ a nepodíváme se sami na sebe, jestli jsme ochotní ji zaplatit?“

Kompletní záznam hokejového fóra:

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz