Jak navyknout mezinárodnímu tempu? Jen osobní zkušeností, říká Eismann

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Do netradičního termínu si česká sedmnáctka napasovala dvojzápas proti Slovákům. Vyhrála sice oba dva jeho díly, ale první utkání budilo dost rozporuplné pocity. Ve druhém už Češi jasně dominovali, takže se i trenéru Václavu Eismannovi dost ulevilo.

HokejkaTV

„Jsme spokojeni víc než po prvním zápase. Jednak z výsledkem, ale hlavně s předvedenou hrou. Jsme rádi, jak hráči dokázali zareagovat, a výkon snesl přísnější kritéria,“ hodnotí vítězství 4:1 v odvetě Eismann.

S hráči si vytýčil tři úkoly. „Prvním byla rychlost naší hry, kterou se nám podařilo zvýšit a soupeř s tím měl problémy. Druhým byl způsob zakončení: Chtěli jsme se zlepšit na clonách a ve finální fázi dostávat kotouč přes osu hřiště. To se nám dařilo, protože tři ze čtyř branek jsme dali v momentu, kdy kotouč přešel osu hřiště. To je vždycky pro brankáře problém,“ ví kouč.

„Jsme rádi, jak hráči dokázali zareagovat, a výkon snesl přísnější kritéria.“

„Třetí úkoly byl zlepšit se v sebeprosazení v osobních soubojích, ofenzivně i defenzivně.“

Mladíci v zásadě plnili úkoly od začátku, na ledě byli lepším týmem. Výrazný tlak si ovšem vytvořili až ve druhé třetině, kdy se zrodil i výsledný tříbrankový rozdíl. Trefili se Gajda, Frömel a Budina.

„Využili jsme toho, že jsme měli krátkou střídařku a když jsme dostali soupeře pod tlak, stačili jsme prostřídávat. Naopak soupeři ubývaly síly. Byli jsme aktivní a agresivní, a z toho jsme získávali tvorbu šancí a pak i brankový rozdíl,“ těší Eismanna.

Bylo pak vidět, jak Slováci fyzicky odpadli. „To samozřejmě souvisí se způsobem naší hry. Když hrajeme pomalu, soupeř se stihne zformovat a rozbíjíme skálu. Tím, že jsme to ve druhém zápase rychle otáčeli, se nám opravdu dařilo soupeři brát síly. Měli jsme velmi dobrý přechod do útoku, tím jsme získávali půdu pod nohama,“ hlásí trenér ke kolotoči z druhé třetiny.

Češi pak kontrolovali vývoj až do konce, čtvrtou branku přidal Měchura, až v závěru snížil za Slováky Kupčo. To byla škoda, protože po Oliveru Šatném předvedl i druhý gólman Patrik Hamrla velmi kvalitní výkon. Už loni v premiéře za šestnáctku vychytal proti Mannheimu čisté konto, teď měl blízko ke druhému!

„Patrik tam měl několik ošemetných situací. Asi ne tolik jako v pondělí Oliver, ale rozhodně tam byly zákroky, kterými nás podržel,“ chválí Eismann. „Třeba za stavu 3:0 chytil důležitý nájezd, kdy jsme špatně zavřeli osu.“ Zatím se tedy zdá, že český ročník 2003 s gólmany problém nemá.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Obě země uvítaly možnost sehrát přátelské duely mimo klasické přestávky. Přestože – anebo naopak protože – bylo chvílemi znát, že hráči toho mají po víkendovém programu v domácích soutěžích dost. „Pro nás bylo zajímavé sledovat, kdo to fyzicky ustojí, a kdo ne,“ pokyvuje hlavní kouč.

„Byla to dobrá prověrka i z hlediska aktuálního stavu výkonnosti hráčů. Neměli jsme tady všechny, se kterými můžeme počítat. Některým jsme dali úmyslně volno, protože jsme je viděli na předchozích akcích. Jsme hlavně rádi, jak jsme zareagovali ve druhém zápasu,“ opakuje Eismann, který povolal včetně brankářů deset hráčů, jež odehráli za sedmnáctku své první duely.

I to mělo pochopitelně vliv na slabý pondělní výkon. Jestli musí hráči po akci o něčem přemýšlet, je to způsob, jak příště přepnout na mezinárodní hokej rychleji. V tomhle ohledu měl český tým značné problémy.

„Nemyslím, že když někdo odejde do Finska nebo Švédska, tak automaticky bude hrát rychle. Někomu to pomůže, někomu uškodí, to je individuální.“

„Na kluky jsme apelovali, aby si z toho odnesli hlavně tu rychlost hry, která je na mezinárodní úrovni rozdílná. A to jak oproti našim, tak i zahraničním soutěžím. Nemyslím, že když někdo odejde do Finska nebo Švédska, tak automaticky bude hrát rychle. Někomu to pomůže, někomu uškodí, to je individuální,“ přemítá Eismann. „Změnit se to dá jedině osobní zkušeností hráče s mezinárodním hokejem. Že si navykne rychlejší intenzitě.“

Ani nemá cenu připomínat, že na World Hockey Challenge bude tahle intenzita ještě někde úplně jinde. Vrchol sezony se už sedmnáctce kvapem blíží, ale než se před odletem do Kanady koncem října sejde, pravděpodobně absolvuje ještě jednu akci.

„Pokud všechno dopadne tak, jak je v plánu, měli bychom odjet na dva zápasy do Salcburku 13. a 15. října,“ podotýká Eismann. Češi by se v Rakousku střetli s akademickou osmnáctkou Red Bullu. „Rádi bychom tam měli sestavu už ze 70 nebo 80 procent takovou, s jakou pak vyrazíme na neoficiální mistrovství světa do Kanady,“ uzavírá Václav Eismann.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz