Jecho ano, ale kdo dál? Trenéři U18 budou řešit obří nominační rébus

Adam Jecho | Foto: X Canadian Hockey League

Luštění nominační hádanky směrem k mistrovství světa do osmnácti let nemůže trenérovi Davidu Čermákovi nikdo závidět. Všechno závisí na tom, kolik bude mít k dispozici hráčů z kanadských juniorských soutěží.

Po Hlinka Gretzky Cupu se do zámoří vydala polovina stříbrného kádru české osmnáctky. Na letním turnaji ukázala velkou kvalitu, ale její tvář pro světový šampionát, který se odehraje od 25. dubna do 5. května ve finských městech Espoo a Vantaa, lze odhadovat jen velmi těžko.

V kanadských juniorkách působí dvanáct hráčů, kteří připadají do nominace v úvahu. Jenže na nepostupových příčkách jsou se svými celky momentálně jen dva...

Základní část WHL, OHL i QMJHL vyvrcholí před koncem března. Hokejisté, kteří si po základní části sbalí kufry, se pohodlně stihnou připojit k osmnáctce nejpozději na druhou fázi přípravy. Možná už i na tu první, kterou odstartuje Čermákův tým 27. března.

Jenže pak už začnou trenéři nervózně koukat do kalendáře. A čekat, kdo vypadne v prvním kole play off. To se dohraje před polovinou dubna, takže díky pozdnímu startu MS ještě budou mít i tito krajánci čas. Čtvrtý, finální kemp v Chomutově zahájí osmnáctka 16. dubna.

Tou dobou už by s týmem měly být naděje z evropských klubů i z domácí juniorské extraligy, byť některé asi budou muset oželet boj o mistrovský titul.

Alespoň o pár hráčů ze zámoří by se český výběr nemusel obávat. Jak Čermák uvedl po únorovém turnaji, tři nespecifikovaní hráči mají ve smlouvě klauzuli, která staví mistrovství osmnáctek před jejich klubové povinnosti.

Ze kterých talentů ročníků 2006 a 2007 budou trenéři před světovým šampionátem vybírat? Kdo z Kanady by mohl šampionát stihnout a kteří domácí hráči jsou připravení zaujmout uvolněná místa? Podívejte se na přehled.

Brankáři

Bez kvalitního gólmana nemůžou Češi na úspěch pomýšlet. Nejvíc by potřebovali Jakuba Milotu, který v nováčkovské sezoně v QMJHL doslova ohromoval, než s úspěšností klesl na (stále výborných) 90,4 procenta. Jeho Cape Breton patří do průměru soutěže a první kolo play off může i nemusí přejít.

Budějovickému Matyáši Maříkovi nebrání v účasti na kempech nic. Letos nejvytíženější brankář reprezentace drží juniorku Motoru v bojích o záchranu. Na poslední akci v USA zaujal Břetislav Vystrčil, jenž chytá v osmnáctce švédské Mory a třikrát se objevil i ve dvacítce.

Šanci by od trenérů stále mohl dostat i hříšník Adam Ebenstreit z Karlových Varů, hokejové kvality na to má. Záleží, v jakém světle se teď vrátí do hry. Na pozvánku pomýšlí i pardubický Lukáš Vilém či zlínský Marek Uherek, naposledy s reprezentací trénoval sparťan Šimon Vedral.

Obránci

Za mořem mají Češi jen dva zadáky. Na Jakuba Fibigra se trenérům určitě vyplatí počkat, v ontarijské lize je sedmým nejproduktivnějším obráncem kategorie U18 a neměl daleko k nominaci na dvacítky. U jeho Mississaugy také nelze cestu vyřazovacími boji odhadnout. Moncton s Alešem Zielinským si v quebecké lize vede o něco lépe.

Bronzový medailista z MSJ Tomáš Galvas sice na únorové akci chyběl, ale pak už se vrátil do zápasové sestavy juniorky i áčka Liberce. Nic by mu tedy nemělo bránit v plnění naprosto zásadní role na dalším šampionátu. Kapitánské céčko by měl mít Adam Martin Hlinský ze švédského HV71.

Jakub Fibigr

Jakub Fibigr | Foto: Instagram Mississauga Steelheads

Defenzivní úkoly může zkušeně plnit účastník loňského MS, plzeňský Jan Skok. Byť je fakt, že výčet jeho vyšších trestů je letos alarmující – jde o nejtrestanějšího hráče juniorské extraligy. Všechny akce s národním týmem objel i liberecký Adam Král, od listopadu nechyběl Marek Chaloupka, produktivní ve Vítkovicích.

To samé platí o pardubickém Martinu Švecovi, který si však produktivitu jako téměř jediný přenesl i do reprezentace – ve 12 zápasech zaznamenal 10 bodů (2+8). Skoro bod na utkání má ale ještě mladíček Radim Mrtka, jehož postavu ani obrovský progres nelze přehlédnout. A co David Svozil, vrátí se ještě? V Ilvesu Tampere momentálně střídá osmnáctku s dvacítkou, ale z nároďáku coby dříve základní stavební kámen už téměř vypadl.

Útočníci

V útoku je to jiná písnička, ze zámořských krajánků by Češi vytvořili minimálně dvě lajny… Vlastně by „stačili“ ti z WHL. Jak naznačil trenér David Čermák, je příjemné mít alespoň nějakou jistotu, kterou je účast Adama Jecha. Jeho Edmonton je v konferenci poslední a na hokejový zázrak, tedy postup, nedisponuje potřebnou kvalitou.

Volný asi bude i Maxmilian Curran z Tri-City, nicméně ten je od konce ledna na marodce. Na postupových příčkách, leč mimo pozice favoritů, se drží Vancouver s letním bomberem Adamem Titlbachem, Prince Albert s Matějem Kubiesou i Spokane s Lukášem Králem. Do průměru se řadí Red Deer se Samuelem Drančákem. Naopak Medicine Hat s Vasylem Špilkou vede svou divizi a bude se od něj čekat postup do pozdějších kol.

Adam Titlbach

Adam Titlbach | Foto: X Vancouver Giants

V quebecké lize nemůže o play off přijít Jiří Klíma v týmu Shawiniganu, ale od něj se taky nebude moc čekat. Sebastian Glas hraje se zmiňovaným Zielinským v silnějším Monctonu. Pokud jde o evropské kluby, ze Švédska by se měl připojit Oskar Lisler, z Finska Šimon Pohludka nebo Richard Žemlička, jenž v reprezentaci debutoval teprve o Vánocích.

Ondřej Kos je bohužel stále zraněný, aktuálně zůstává mimo hru už tři měsíce. Pozvánku můžou dostat mladší „seveřané“ Dominik Pavlík či Tomáš Poletín. Pokud jde právě o forvardy ročníku 2007, očekává se šance pro švýcarského krajánka Matěje Pekaře, který má v reprezentaci U17 famózní čísla. Adamové Benák i Novotný by i přes svůj věk měli na MS patřit k hlavním tahounům.

Počet hráčů z domácí soutěže už bude silně záviset právě na postupu zámořských krajanů. Velkou jistotou z ročníku 2006 je pouze Petr Sikora, jehož bude muset v cestě za vysněným titulem oželet Třinec, dál už se odhaduje poněkud hůře. „Uvolněná“ místa po startu sezony zabrali Marek Daníček, Martin VaculíkAdamem Klimkem, Štěpán Hoch nebo Daniel Pekař.

Adam Benák

Adam Benák | Foto: Jan Běhounek, janbehounek.cz

Ozkoušený je Matyáš Humeník, stříbrný z Hlinka Gretzky Cupu, jenž nicméně v národním týmu od listopadu nehrál. Pokud by ještě trenéři chtěli sáhnout po mladších, nabízelo by se třeba karlovarské duo Vít ZáhejskýVojtěch Čihař.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz