Jenáček do Slavie, odmítl i slovenskou extraligu! Kdo by to byl řekl, směje se

Luboš Jenáček | Foto: hc-slavia.cz

Postupový cíl v uplynulé sezoně junioři Slavie nesplnili, a to navzdory tomu, že do extraligy nakonec postoupili oba finalisté z nižší soutěže. Teď se o dobytí elity pokusí se zbrusu novým koučem – Lubošem Jenáčkem!

Jenáčka má hokejová veřejnost neodmyslitelně spojeného se žlutou a zelenou, tedy barvami Vsetína. Na Valašsku strávil téměř jeden a půl dekády trenérského života.

Odtud ještě není tak daleko ke žluté a modré, alias barvám Zlína, kde odkoučoval poslední dvě sezony. Z větší části u juniorky, ale také u A-týmu, s nímž sestoupil z extraligy.

„Slavia byla nejrychlejší.“

Ale červená a bílá? Respektive hlavní město republiky? To je pro padesátiletého trenéra obří změna!

„Kdo by to byl řekl, že chlap z Jižní Moravy bude trénovat juniorku v Praze,“ usmívá se Jenáček v rozhovoru pro klubové stránky Slavie, kde povede nejstarší mládežníky.

„Ale takový je trenérský život. Pro mě osobně je to teď velká změna, manželka a dcera zůstaly doma, ale pravidelně si voláme a slíbily mi, že za mnou budou jezdit. Na druhou stranu když je člověk někde sám, tak má na hokej více času,“ přemýšlí.

Trenérské změny v mládeži

Po velké facce se k juniorům Liberce vrací Jiruš: Je před námi nová cesta »
Od velbloudů zpátky do Varů! Arnošt střídá u juniorky Eismanna »
Srdínko zamířil k rivalovi, povede mladé Berany. Ti hlásí i další nové trenéry »
Restart budějovické mládeže! Nedorost přivedl Skuhrovce, Vrbatu a další »
Trenér Beran po (ne)sestupu v Olomouci skončil. Vrací se do Komety »
Vágner poprvé hlavním koučem, v Hradci povede juniory. Končí Pánek »
K mládeži Dynama míří Černohous, Beránek či Oliva. Juniory dostal Havíř »
Změny v Boleslavi: Juniorku trénuje Melenovský, dorost zlatý kouč devítky »

Berani už dříve oznámili, že k tamním juniorům nastupuje další dosavadní Vsetíňák Jan Srdínko. Jenáček si pracovně neporozuměl s novým klubovým vedením.

„Už v průběhu sezony jsem začal zjišťovat, kde by pro mě mohlo být místo. Už od vojny se znám s Františkem Pomahačem, a ten mi řekl, že se ve Slavii řeší pozice u juniorky. A tak slovo dalo slovo a domluvili jsme se. Slavia byla nejrychlejší,“ vysvětluje Jenáček.

Foto: Martin Vojtěch Víta, hc-vsetin.cz

Svou trenérskou kariéru přitom mohl nakopnout prestižnější misí – ve slovenské nejvyšší mužské soutěži.

„Dostal jsem i dvě nabídky na trénování chlapů. Jedna z nich byla od Nových Zámků a musím říct, že když tahle nabídka do slovenské extraligy přišla, tak mě to hodně lákalo. Ale já už dal slovo na Slavii a nechtěl jsem ho porušit,“ líčí Luboš Jenáček.

Fanoušky sešívaných potěší také zpráva, že Jenáček je slávista. Tedy že jím byl i dosud. „Musím říct, že když se hraje třeba fotbalové derby Sparta – Slavia, tak vždycky fandím Slávce. Říká se, že lidi na Moravě nemají rádi Pražáky, ale podle mě to až taková pravda není. I ve Vsetíně jsou fanoušci rozdělení na slávisty a sparťany,“ vysvětluje na stránkách hc-slavia.cz.

„Musím říct, že když se hraje třeba fotbalové derby Sparta – Slavia, tak vždycky fandím Slávce. I ve Vsetíně jsou fanoušci rozdělení na slávisty a sparťany.“

Jestliže ale angažmá ve druhé nejvyšší soutěži juniorů nemá takový zvuk jako ve slovenské extralize, před Lubošem Jenáčkem stejně stojí velká výzva. Slavia loni na jaře sestoupila z elity, což pro klub představuje obrovský problém.

V žákovských kategoriích má totiž skvělé hráčské podhoubí, jedno z nejlepších v republice. Pádem z nejvyšší juniorské soutěže ale ztratila návaznost do seniorského hokeje. Pokud nevybojuje návrat zpět, talenti jí budou odcházet ve větší míře. Klidně ještě před dorostem.

Postupovou misi v uplynulé sezoně nezvládla. Před jejím vrcholem u týmu v tichosti skončil hlavní trenér Vladimír Machulda a na střídačku si stoupl Daniel Tvrzník od áčka, jenže slávisté i pod jeho vedením prohráli čtvrtfinálovou sérii se Vsetínem.

Foto: beranizlin.cz

A to se vůbec nečekalo. V lize byly patrně o něco silnější České Budějovice, ale i kdyby s nimi Slavia ve finále prohrála, díky pozdějšímu rozšíření extraligy by jí to stačilo.

Teď padl stejný úkol na Jenáčka.

„Nemáme před sebou jednoduchý cíl – postup do extraligy. Upřímně se na to ale moc těším,“ hlásí po startu letní přípravy, v níž má k dispozici zhruba třicítku hráčů.

„Některé jsem párkrát hrát viděl, některé vůbec, takže se dá říct, že je to pro mě neznámé mužstvo. V první řadě teď musím kluky poznat lidsky a potom i hokejově. Nebude potom lehké ukázat na ty pravé hráče, nicméně věřím, že budeme mít šťastnou ruku. Pro mě je základ charakter, pracovitost je podle mě víc než talent,“ komentuje tvorbu kádru v rozhovoru pro web Slavie.

„Nemáme před sebou jednoduchý cíl – postup do extraligy.“

Ta by měla v nové sezoně bojovat o postup v konkurenci Chomutova či Vsetína. V nevyzpytatelné soutěži se určitě ještě objeví další kandidáti, Jenáček chce každopádně svého cíle dosáhnout aktivním hokejem.

„Mám rád technické hráče, kteří umějí dát nečekanou nahrávku. Zároveň budeme chtít od kluků vidět bojovnost, nasazení, blokování střel. Je potřeba hodně bruslit, držet se v útočném pásmu s kotoučem a zapojovat všech pět hráčů na ledě. V pěti hrát do útoku a v pěti hrát dozadu,“ nabádá nový kouč slávistické juniorky.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz